MFW: zaskakująco szybka integracja Ukraińców na rynku pracy w Europie

Proces integracji ukraińskich uchodźców na rynkach pracy nastąpił znacznie szybciej niż prognozowano — ocenił Międzynarodowy Fundusz Walutowy w informacji towarzyszącej opublikowanej we wtorek, 23 października prognozie gospodarczej dla świata.

Publikacja: 23.10.2024 19:31

Uroczystość z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy 2024 na pl. Zamkowym w Warszawie

Uroczystość z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy 2024 na pl. Zamkowym w Warszawie

Foto: PAP/Paweł Supernak

Zdaniem Funduszu, to kwestia do przemyślenia i wyciągnięcia wniosków przy postępowaniu w przyszłości z ubiegającymi się o azyl.

Najszybciej ten proces integracji przebiegał w latach 2022-2023 i jego tempo było znacząco wyższe, niż podczas wcześniejszych fal migracyjnych.

Czytaj więcej

Imigranci uzupełnią, a nie wypełnią rynek pracy w Polsce

„Wiele krajów już w tej chwili oceniło, że odsetek zatrudnionych u nich Ukraińców wynosi ponad 50 proc. Taki poziom zatrudnienia uchodźców zazwyczaj osiągany jest dopiero po 5 a nawet więcej latach od czasu przyjazdu do jakiegoś kraju. Z drugiej strony wiadomo, że ukraińscy uchodźcy pojawili się na europejskim rynku pracy, kiedy był na nim ogromny popyt na siłę roboczą” -ocenia MFW.

Jak obliczył Fundusz Ukraińcy zajęli przynajmniej 2/3 wszystkich nowych miejsc pracy stworzonych w Europie od roku 2019 do końca 2023. W tym czasie stopa bezrobocia w krajach Unii Europejskiej była wyjątkowo niska.

Do tak dobrego wyniku przyczyniło się także wdrożenie unijnej Dyrektywy o Czasowej Ochronie, fakt, że wielu uchodźców miało wyższe wykształcenie oraz napięta sytuacja na unijnym rynku pracy.

Czytaj więcej

Pracodawcy chcą nowego podejścia do migracji. Ilu cudzoziemców nam potrzeba?

„Niemniej jednak niepokojące w przypadku imigrantów z Ukrainy, jest to, że często nie otrzymują oni zatrudnienia odpowiedniego do posiadanych kwalifikacji i zazwyczaj są zmuszeni do przyjęcia pracy niezgodnej z kierunkiem i poziomem wykształcenia. To z kolei wskazuje na konieczność korekt w polityce integracyjnej imigrantów” - czytamy w opracowaniu MFW.

Lekcja polityczna dla Europy i świata

Zdaniem Funduszu dla Europejczyków jest to również ważna lekcja polityczna. Według analityków MFW wskazane byłoby, aby starający się o azyl polityczny także dostawali tak szeroki dostęp do rynku pracy, bądź możliwości samozatrudnienia, jak jest to w przypadku uchodźców z Ukrainy, którzy zostali objęci czasową ochroną. „To może okazać się kluczem do szybkiej integracji tak ekonomicznej, jak i społecznej” — czytamy.

„Do tego jednak niezbędne są kursy językowe, które pozwalają imigrantom przełamać podstawową barierę w znalezieniu zatrudnienia. Wskazane jest również wprowadzenie ułatwień w wejściu do niektórych regulowanych zawodów, nostryfikacji zawodowych kwalifikacji i przyspieszenia w procesie uznania zagranicznych dyplomów. To wszystko doprowadziłoby do szybszej integracji” — czytamy w dokumencie.

Czytaj więcej

Niemcy chcieli by uchodźcy z Ukrainy zasilili rynek pracy. Dlaczego się nie udało

Zgodnie ze statystykami zebranymi przez Biuro Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców ONZ dzisiaj w Europie przebywa 6,192 mln ukraińskich uchodźców, którzy wyjechali z kraju po 24 lutego 2024 roku. A łącznie, na całym świecie jest ich 6,752 mln.

Z kolei według ostatnich danych (wrzesień 2024) Eurostatu o czasową ochronę wystąpiło 4,164 mln Ukraińców. Najwięcej z nich zatrudniło się w Niemczech (1,332 mln), w Polsce (953,3 tys.), 356 tys. w Czechach i 165 tys. we Włoszech.

Zdaniem Funduszu, to kwestia do przemyślenia i wyciągnięcia wniosków przy postępowaniu w przyszłości z ubiegającymi się o azyl.

Najszybciej ten proces integracji przebiegał w latach 2022-2023 i jego tempo było znacząco wyższe, niż podczas wcześniejszych fal migracyjnych.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Hybrydy
Skoda Kodiaq. Co musisz wiedzieć o technologii PHEV?
Cykl Partnerski
Miasta w dobie zmiany klimatu
Czym jeździć
Skoda Kodiaq. Mikropodróże w maxisamochodzie
Rynek pracy
Niemcy: gwałtowne poniesienie płacy minimalnej podniesie bezrobocie. Analitycy ostrzegają rząd
Rynek pracy
Atmosfera przywiązuje do firmy mocniej niż pensja
Rynek pracy
Nadchodzi koniec migracyjnego eldorado dla pośredników
Rynek pracy
Zastrzyki odchudzające dla bezrobotnych? Wielki eksperyment w Wielkiej Brytanii