Na tysiąc pracujących kobiet przypada aż 1012 biernych zawodowo pań. Niepracujących mężczyzn jest zaś tylko 564.
Kobiety w Polsce mniej zarabiają, rzadziej są aktywne zawodowo, mają niższe emerytury, rzadziej niż mężczyźni awansują i zajmują kierownicze stanowiska. Mają też dłuższe przerwy w pracy związane z wychowywaniem dzieci. Mimo, że są przeciętnie lepiej wykształcone niż panowie, wciąż zderzają się ze stereotypami na temat ich umiejętności, pracy i ambicji. – Nie spotykało się z nimi mniej niż tylko 1 proc. Polek pracujących w dużych firmach – zwracała uwagę Milena Olszewska-Miszuris, współzałożycielka i współprzewodnicząca polskiej edycji kampanii 30% Club Poland. Wiele kobiet wciąż natrafia na „szklany sufit”.
Czytaj więcej
Nie wszystkim kobietom udaje się powrócić do pracy po opiece nad małymi dziećmi. Barierą są obawy pracodawców odnośnie do efektywności matek i sztywne godziny pracy żłobków i przedszkoli.
Kobiety i bariery
– W przypadku osób bezdzietnych wskaźnik aktywności zawodowej jest podobny dla obu płci. Różnice dotyczą rodziców. Pracuje ponad 95 procent ojców bez względu, czy mają jedno dziecko, dwoje czy troje. Im zaś więcej dzieci w rodzinie, tym kobiety częściej nie pracują. Aktywnych zawodowo jest prawie 85 proc. mam jednego dziecka i 60 proc. trójki dzieci – mówi Iga Magda, ekonomistka z Instytutu Badań Strukturalnych.
Polski Instytut Ekonomiczny zbadał, czy powrót kobiet na rynek pracy po przerwie związanej z opieką nad najmłodszymi dziećmi napotyka przeszkody i jakie. Z raportu „Mama wraca do pracy – bariery behawioralne i kierunki wsparcia” wynika, że prawie co piąta niepracująca mama siedmio- czy dziewięciolatka przyznaje, że nie może znaleźć odpowiedniej pracy.