Aleksandra Fandrejewska

Aleksandra Fandrejewska

Współpracownik działu ekonomicznego

Aleksandra Fandrejewska – Tomczyk, Politolog, absolwentka UAM w Poznaniu w 1988 r. Reporterka w Polityce (1988 -1990), najdłużej związana z Rzeczpospolitą (od 1990 r. z przerwami do teraz). Kiedyś sprawozdawczyni sejmowa. Od 25 lat opisuje tematykę społeczną i ekonomiczną: makroekonomię, przedsiębiorczość, finanse publiczne, ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, rynek pracy. Autorka i współautorka kilku książek (między innymi „Reforma systemu bankowego w latach 1987 – 2004 we wspomnieniach jej twórców” - z Piotrem Aleksandrowiczem, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego 2016 r.) Laureatka nagrody głównej w konkursie NBP im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych (wspólnie z Pawłem Jabłońskim) w 2015 r. "za wysoki poziom dziennikarstwa ekonomicznego i za wierność prawdziwemu dziennikarstwu gospodarczemu, w którym twarde dane, rachunek ekonomiczny i liczby są ważniejsze niż polityczne wizje, nierealne plany czy przejściowe intelektualne mody".

Indeks wiarygodności ekonomicznej Polski. Jest źle, ale inni mają gorzej

Polska ma problem z wiarygodnością ekonomiczną, zwłaszcza dotyczącą finansów publicznych, stabilności pieniądza, praworządności i respektowania zobowiązań międzynarodowych.

Pieniądze z rezerwy emerytalnej nie wystarczą nawet na trzy miesiące

Mimo że Fundusz Rezerwy Demograficznej istnieje od 22 lat i cały czas płacimy do niego składkę.

Będzie więcej pieniędzy na ochronę zdrowia, więcej świadczeń, ale też dłuższe kolejki

O pół miliona zgłoszeń wydłużyły się kolejki do specjalistów w ciągu roku. Szybciej rosną te, w których pacjent ma skierowanie z adnotacją „pilne” niż w pozostałych.

Profesor Hausner: Programu gospodarczego rządu brak

Gdzie w rządzie jest centrum myślenia gospodarczego? Nie widzę polityki gospodarczej, która polega na podejmowaniu problemów strukturalnych i usuwaniu barier rozwojowych – mówi ekonomista prof. Jerzy Hausner.

Ponad 660 firm inwestuje na Dolnym Śląsku w R&D. Trzecie miejsce w kraju

Wrocław skutecznie integruje sektor R&D z lokalną społecznością akademicką. Jest to jeden z głównych czynników sukcesu regionu i miasta, w którym działa co dziewiąte krajowe centrum badań i rozwoju.

Wiemy, że warto oszczędzać. Ale robi to tylko połowa z nas

Oszczędności pozwalające przeżyć pół roku dają poczucie bezpieczeństwa połowie osób z takim kapitałem. Dysponuje nim niespełna 20 proc. dorosłych.

Polacy więcej wydają na prywatne leczenie. I częściej z niego korzystają

Większość rodzin korzysta z prywatnych usług dentystycznych, a długie oczekiwanie na wizyty u innych specjalistów powodują, że pacjenci coraz częściej zapisują się prywatnie również do lekarza specjalisty lub na badania.

Cień Polskiego Ładu nad finansami samorządów

Reforma finansów samorządowych była konieczna. Oznacza jednak stabilizację, a nie znaczący wzrost dochodów samorządów. Mieszkańcy mogą nawet jej nie zauważyć.

Obronić się przed powodzią i suszą: Jak polskie miasta reagują na zmiany klimatyczne?

Zbiorniki retencyjne, ogrody deszczowe, inwestycje infrastruktury wodnej – tak miasta reagują na zmiany klimatyczne.

Strategia strachu. Nieumiejętnie wdrożona polityka migracyjna szkodzi Polsce

Przedstawiciele biznesu przyznają, że bez imigrantów polska gospodarka będzie cierpieć. Jednak nieumiejętnie wdrożona strategia migracyjna może bardziej zaszkodzić niż pomóc.