#RZECZoBIZNESIE: Magdalena Cicharska: Polacy boją się i porażki i sukcesu

- Jedną z barier ograniczających nas przed pasywnym sukcesem finansowym jest to, że z pokolenia na pokolenie uczymy młodych ludzi, że mają skończyć studia, zdobyć dobrą pracę i z tej pracy czerpać pieniądze. I że to jest jedyna droga - mówiła Magdalena Cicharska, ekonomistka z SGH

Aktualizacja: 20.05.2016 14:49 Publikacja: 20.05.2016 14:11

#RZECZoBIZNESIE: Magdalena Cicharska: Polacy boją się i porażki i sukcesu

Foto: Rzeczpospolita

Jak żyć na dobrym poziomie, nie pracując?

- Zmiany historyczne i poprzedni ustrój wprowadziły nas w myślenie, że pieniądze pochodzą tylko z pracy. Rodzice uczą dzieci przede wszystkim tego, jak coś sprzedać. Jednak podstawą sukcesu finansowego jest to, żeby nie sprzedawać swojego czasu za pieniądze, tylko nie angażować się w pracę – mówiła Magdalena Cicharska, ekonomistka z SGH.

Cicharska wyróżniła trzy źródła pasywnego pozyskiwania pieniędzy.

- Można wykorzystać cudzy czas – założyć firmę. Trzeba oduczyć się robić rzeczy samemu i scedować pracę na innych. Wyeliminowanie swojego stanowiska z firmy to najtrudniejsze zadanie - wskazywała ekonomistka. - Można inwestować – i to niekoniecznie muszą być nasze pieniądze. Wszelkiego rodzaju własność intelektualna, jak patenty, także może być pasywnym źródłem zarobku. Tworzymy coś raz, ale sprzedajemy wielokrotnie – dodała.

Jakie są bariery ograniczające nas przed pasywnym sukcesem finansowym?

- Z pokolenia na pokolenie uczymy młodych ludzi, że mają skończyć studia, zdobyć dobrą pracę i z tej pracy czerpać pieniądze. I że to jest jedyna droga – powiedziała ekonomistka. -Wielu ludzi boi się porażki, ale też sukcesu oraz uczeniem się robienia nowych rzeczy. Przepływ wiedzy o finansach jest przekazywany z pokolenia na pokolenie i jest bardzo ograniczony, to trochę temat tabu (dżentelmeni o pieniądzach nie dyskutują) – mówiła Cicharska.

Jeśli chodzi o różnice pokoleniowe między pokoleniem X a Y, ekonomistka wskazała, że dzisiejsza młodzież, widząc swoich ciężko pracujących rodziców, szuka innych dróg.

- Gdy ja studiowałam, wszyscy chcieli pracować w korporacji, teraz spośród moich studentów może jedna osoba – mówiła Magdalena Cicharska. – Są jednak pewne ograniczenia dla pokolenia Y, które nie musiało pokonywać tylu barier co pokolenie X i jest mniej przystosowane do ich pokonywania – dodała.

Jako pasywny sposób zarabiania pieniędzy studenci najczęściej wybierają prowadzenie firmy lub chcą je łączyć z kapitałem intelektualnym.

Rynek pracy
Rozwój kompetencji? Pracownicy pokazali żółtą kartkę pracodawcom
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Rynek pracy
Rozwój technologiczny wymusi na nas zmianę umiejętności
Rynek pracy
Specjaliści szturmują oferty pracy. Najpopularniejsze kategorie
Rynek pracy
Grudniowy powiew optymizmu w rekrutacji
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Rynek pracy
Amerykański rynek pracy znów mocno rozgrzany
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego