Na rynku pracy najlepszy grudzień od wielu lat

Sytuacja na polskim rynku pracy wyraźnie się w grudniu poprawiła. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 10 tys. etatów, a przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 6,6 proc. rok do roku, najbardziej od początku pandemii.

Aktualizacja: 21.01.2021 12:38 Publikacja: 21.01.2021 11:22

Na rynku pracy najlepszy grudzień od wielu lat

Foto: Bloomberg

Jak podał w czwartek GUS, przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw, który obejmuje podmioty z co najmniej 10 pracownikami, wyniosło w grudniu 6329 tys. etatów, o około 10 tys. więcej niż w listopadzie. Poprzednio do takiej zwyżki zatrudnienia w ostatnim miesiącu roku doszło w 2017 r.

W porównaniu do grudnia poprzedniego roku zatrudnienie zmalało o 1 proc. To wynik lepszy od szacunków ekonomistów ankietowanych przez „Rzeczpospolitą”, którzy przeciętnie zakładali, że zatrudnienie w grudniu zmalało o 1,2 proc. rok do roku, tak samo jak w listopadzie. Najwięksi optymiści spodziewali się zniżki o 1,1 proc. rok do roku.

Dane GUS dotyczą zatrudnienia przeliczonego na pełne etaty. Spadek zatrudnienia wiosną, w trakcie pierwszej fali ograniczeń aktywności ekonomicznej, który łącznie wyniósł 272 tys. etatów, nie był tylko efektem likwidacji miejsc pracy. W dużej mierze odzwierciedlał przejściowe skracanie czasu pracy części pracowników oraz absencje związane z opieką nad dziećmi w związku z zamknięciem szkół. Odbicie zatrudnienia o 155 tys. etatów między czerwcem a grudniem było z kolei przejawem stopniowego powracania przedsiębiorstw do normalnego trybu pracy.

W ostatnich miesiącach roku ten powrót do normalności był jednak utrudniony. W listopadzie rząd zaostrzył antydepidemiczne ograniczenia aktywności ekonomicznej, wprowadzając naukę zdalną także w klasach I-III szkoły podstawowej oraz zamykając większość sklepów w galeriach handlowych. W grudniu sklepy były czynne, ale szkoły wciąż były zamknięte, a firmy skarżyły się na absencje pracowników.

- Grudniowy wzrost przeciętnego zatrudnienia może być efektem większego wykorzystania istniejącej siły roboczej, czyli większej liczby nadgodzin – ocenił Marcin Mazurek, główny ekonomista mBanku. – To jest spójne z zaskakująco wysokim wzrostem płac, który napędzać mogły premie i różne dodatki – dodał.

W grudniu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 6,6 proc. rok do roku, po 4,9 proc. w listopadzie. Tak szybko płace w przedsiębiorstwach rosły poprzednio w lutym 2020 r., czyli ostatnim miesiącu przed wybuchem pandemii. Ankietowani przez „Rzeczpospolitą” ekonomiści przeciętnie szacowali, że wzrost płac zwolnił do 4,7 proc. rok do roku.

Rynek pracy
Co siódmy pracownik doświadczył cyberprzemocy
Rynek pracy
Zaangażowanie pracowników rośnie, co nie zawsze jest zasługą firm
Rynek pracy
HR Business Partner – rozwojowa i dobrze płatna nisza w HR
Rynek pracy
Firmy w Polsce wyprzedzają dyrektywę o równości płac
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Rynek pracy
Co ósmy pracujący Polak aktywnie szuka nowej pracy. Firmom grozi wzrost rotacji?