Mamy szansę odzyskać polskich emigrantów z Zachodu

Coraz mniej migrantów zarobkowych na Zachodzie zamierza tam zostać na stałe. W dodatku, co siódmy (15 proc.) zamierza wrócić do Polski niezależnie od poziomu wynagrodzeń. Nie siedzą jednak na razie na walizkach.

Aktualizacja: 26.07.2019 14:21 Publikacja: 26.07.2019 00:01

Londyn

Londyn

Foto: AFP

Niskie bezrobocie i rosnące płace w kraju doceniają nie tylko ekonomiści ale i polscy emigranci zarobkowi za granicą. -Poprawa sytuacji na krajowym rynku pracy powoduje, że polscy emigranci wyraźnie rzadziej niż wcześniej deklarują chęć zamieszkania za granicą na stałe- informuje najnowszy raport Narodowego Banku Polskiego o Polakach mieszkających za granicą, który podsumowuje wyniki badania migrantów przebywających w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Holandii i Norwegii.

O ile w badaniu z 2016 r. aż 44 proc. Polaków w Wielkiej Brytanii deklarowało plan pozostania tam na stałe, to w ubiegłym roku ta grupa zmniejszyła się do 36 proc. Jeszcze większy spadek nastąpił w Niemczech, gdzie przed trzema laty (gdy w Polsce dopiero zaczynał się obecny „rynek pracownika” wraz z szybszym wzrostem płac) niemal połowa polskich migrantów planowała zostać tam na stałe- w ubiegłorocznym badaniu już tylko 27 proc. Odsetek amatorów zamieszkania na stałe w Holandii zmniejszył się w tym czasie z 42 do 30 proc. zaś w Norwegii jest najniższy i wynosi 21 proc.(Tam większość polskich migrantów przebywa stosunkowo niedługo i nie badano ich w 2016 r.).

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Rynek pracy
Grudnowy powiew optymizmu w rekrutacji
Rynek pracy
Amerykański rynek pracy znów mocno rozgrzany
Rynek pracy
Gdzie w IT jest rynek pracodawcy? Prawie 150 kandydatów na jedną ofertę pracy
Rynek pracy
Firmy poszukają na rynku potrzebnych kompetencji
Rynek pracy
Ruch na rynku pracy na plus: więcej branż zwiększa niż zmniejsza zatrudnienie