Aktualizacja: 25.02.2015 10:51 Publikacja: 25.02.2015 10:39
Foto: Fotorzepa/Bartek Sadowski
Jeszcze w tym roku zostanie tam przyjętych do pracy około 300 osób. Firma zachęca także kandydatów spoza Wrocławia, którym na starcie obiecuje 10 tys. złotych bonusu na pokrycie kosztów zmiany miejsca zamieszkania.
Wzrost zatrudnienia we wrocławskim oddziale Capgemini jest związany z rozszerzeniem działalności tego centrum. - Od tego roku będziemy tworzyć i rozwijać systemy informatyczne już nie tylko dla klientów niemieckich, ale klientów z całego świata.
Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a dynamika ta wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych specjalnie dla „Rzeczpospolitej”. W niektórych wypadkach na specjalistę trzeba czekać ponad miesiąc.
Średnia liczba kandydatów na jedną ofertę pracy jest w niektórych branżach kilkukrotnie większa niż przed rokiem. Jednak zalew CV nie ułatwił pracy rekruterom.
Ogromne braki na rosyjskim rynku pracy, spowodowane wojną Putina, sięgnęły graniczącego z Polską obwodu królewieckiego. Tamtejsi pracodawcy zaczęli sprowadzać pracowników z Indii.
Październik był drugim miesiącem z rzędu, gdy wybór ofert na portalach rekrutacyjnych był większy niż rok wcześniej. Część pracodawców może się już szykować na poprawę wspartą środkami z KPO.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Kolejny wzrost płacy minimalnej w 2025 r. już podbija plany podwyżkowe firm, ograniczając jednak ich gotowość do zwiększania zatrudnienia.
Pracodawcy i agencje zatrudnienia kuszą premiami i urzędowymi bonami relokacyjnymi, by ściągnąć ludzi tam, gdzie brakuje rąk do pracy.
Zagraniczni inwestorzy coraz częściej kierują się do mniejszych ośrodków, gdzie tworzą setki etatów dla absolwentów.
Przybywa pracodawców, którzy promują się na uczelniach z pomocą studentów pełniących funkcję ich oficjalnych przedstawicieli.
Region Azji i Pacyfiku awansował w tym roku na pozycję światowego lidera pod względem liczby milionerów, których jest tam już 4,68 miliona - informuje w swoim najnowszym raporcie Capgemini, potentat usług dla biznesu.
Prawie co druga firma rekrutująca specjalistów IT sięga po pomoc własnych pracowników. Często kusząc ich specjalnymi premiami.
Programy rozwoju najbardziej obiecujących pracowników są dziś bardziej demokratyczne, dyskretne, no i tańsze.
Już od początku marca pracodawcy ruszyli z rekrutacją stażystów i praktykantów, którzy w tym roku powinni mieć rekordowy wybór ofert.
W przeciwieństwie do swych kolegów z Zachodu polscy przedstawiciele kadry kierowniczej traktują programy bonusów i prowizji z rezerwą, którą wzmacnia niepewna sytuacja w gospodarce.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas