We wtorek, 25 października, w Berlinie rozpoczyna się konferencja dotycząca odbudowy kraju, który od ośmiu miesięcy dzielnie stawia czoła rosyjskiej agresji. Do stolicy Niemiec przyjechali m.in. przedstawiciele G7, Komisji Europejskiej, Ukrainy oraz liczni eksperci.
Odwaga, jaką wykazują Ukraińcy, odkąd Rosja napadła na ich kraj, jest imponująca. Równie imponujące są ich wytrwałość i niezłomność w obliczu tego aktu pogwałcenia prawa międzynarodowego. To właśnie ze względu na tę odwagę, jaką wykazuje się Ukraina, spotkamy się w Berlinie, gdzie zamierzamy przedyskutować z ekspertami, w jaki sposób społeczność międzynarodowa może najskuteczniej pomóc Ukrainie i wesprzeć ją w dziele odbudowy kraju.
Czytaj więcej
Kanclerz Olaf Scholz i szefowa KE Ursula von der Leyen mówią o obliczonym na pokolenie planie Mar...
Od kształtu odbudowy zależeć będzie to, jakim krajem stanie się Ukraina w przyszłości. Czy będzie to państwo oparte na praworządności z silnymi instytucjami? Czy będzie miało dynamiczną i nowoczesną gospodarkę? Czy będzie prężną demokracją stanowiącą część Europy? Chociaż przy dokonywaniu porównań historycznych zawsze należy zachować ostrożność, tym razem możemy śmiało powiedzieć, że stawką jest tu stworzenie nowego planu Marshalla na miarę XXI wieku. Zadanie to potrwa pokolenia i musi rozpocząć się już teraz.
Globalne skutki wojny
Czego nauczyliśmy się wraz z naszymi ukraińskimi partnerami z dotychczasowych doświadczeń związanych z odbudową? W jaki sposób można zorganizować i sfinansować tak ogromny, długoterminowy projekt? Jakie struktury są potrzebne do zapewnienia wymaganej przejrzystości i niezbędnego zaufania inwestorów? To niektóre z kwestii, które zamierzamy przedyskutować z ekspertami i przedstawicielami Europy, G 7, G 20, organizacji międzynarodowych, społeczeństwa obywatelskiego, a przede wszystkim Ukrainy.