Obradować będzie na ten temat od wtorku międzynarodowa Konferencja Ekspertów zwołana przez Niemcy, przewodniczące G7, oraz Unię. Jej celem jest ustalenie priorytetów i potrzeb przyszłej odbudowy Ukrainy. Jak zapewnia niemiecki rząd, nie należy się spodziewać deklaracji dotyczących wkładów finansowych w odbudowę ani mechanizmów finansowania. Na to jeszcze za wcześnie i sprawa ta będzie przedmiotem przyszłych konferencji.
Na razie nie ma żadnych szacunków kosztów odbudowy. Oceny Banku Światowego, Komisji UE oraz rządu w Kijowie z września wydają się nieaktualne w obliczu niedawnych zniszczeń infrastruktury wrażliwej Ukrainy przez rosyjskie rakiety. Wtedy mowa była o 349 mld dol.
Niemcy angażują się w sprawę odbudowy Ukrainy nie tylko z racji przewodnictwa w G7. Szczególne zainteresowanie prezentuje niemiecki przemysł, który ma już gotowe rozwiązania. Były omawiane na poniedziałkowym 5. Niemiecko-Ukraińskim Forum Gospodarczym. Otwierając je, kanclerz Olaf Scholz zapewniał, że Niemcy będą wspierać Ukrainę tak długo, jak to będzie konieczne, zarówno w czasie wojny, jak i w odbudowie.
Czytaj więcej
O strategii międzynarodowej pomocy dla odbudowy Ukrainy, o wyzwaniach i ryzykach piszą kanclerz N...
Na tę okazję niemiecki przemysł przygotował 20-stronicowy plan „Rebuild Ukraine”. Jest dziełem Komisji Wschodniej Niemieckiego Przemysłu, potężnej organizacji lobbystycznej zaangażowanej w ostatnich dekadach we wspieranie rozwoju kontaktów handlowych z Rosją, w tym gazociągów Nord Stream.