Polscy pacjenci onkologiczni nie mogą w pełni korzystać z dostępnych rozwiązań dotyczących medycyny personalizowanej i diagnostyki molekularnej. Problemem jest brak decyzji ze strony Ministerstwa Zdrowia.
Eksperci z Polskiego Towarzystwa Onkologicznego oraz Polskiej Koalicji Medycyny Personalizowanej apelowali podczas Forum w sprawie wprowadzenia nowego, dodatkowego świadczenia w postaci kompleksowego profilowania genomowego, które zapewni pacjentom dostęp do skutecznego leczenia.
Zespół ekspertów z Polskiego Towarzystwa Onkologicznego przygotował już wytyczne diagnostyczno-terapeutyczne, które są niezbędne w przypadku pacjentów z rakiem jajnika i rakiem płuca. – Bez tego nie da się w chwili obecnej leczyć ani zaawansowanego raka jajnika, ani zaawansowanego raka płuca – podkreślał prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego. Niestety, tylko niewielka grupa pacjentów onkologicznych ma wykonywane badania genetyczne; większość z nich jest badana w kierunku jednej lub dwóch mutacji. To ogranicza szanse na włączenie optymalnego leczenia, ponieważ może istnieć więcej mutacji, które pozostają niewykryte.
Zespół ekspertów z Polskiego Towarzystwa Onkologicznego przygotował już wytyczne diagnostyczno-terapeutyczne, które są niezbędne w przypadku pacjentów z rakiem jajnika i rakiem płuca
Obecnie jednak koszyk świadczeń gwarantowanych wciąż nie uwzględnia wielkoskalowych badań molekularnych. Co ciekawe, pomimo dostępnych funduszy sam dostęp do diagnostyki nie zwiększył się w wystarczającym stopniu. Prof. Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii, zwróciła uwagę, że w Polsce mamy rocznie 22 tysiące zachorowań na raka płuca, a tylko 1320 pacjentów było objętych diagnostyką.