Aktualizacja: 27.01.2025 06:54 Publikacja: 04.06.2024 04:30
Rolę badań genetycznych w leczeniu nowotworów podkreślała senator Agnieszka Gorgoń-Komor
Foto: Mat. Pras.
Nowotwór to choroba w głównej mierze uwarunkowana genetycznie. Nowoczesna medycyna zamiast chemioterapii proponuje pacjentom onkologicznym leczenie personalizowane, ukierunkowane na konkretne zmiany w komórkach nowotworowych. To właśnie terapie personalizowane w ostatnich latach przyczyniły się do ogromnego postępu w leczeniu nowotworów złośliwych.
Prawie u każdego pacjenta występuje inny zestaw mutacji. Oznacza to, że geneza rozwoju nowotworu może być inna. Współczesna medycyna dysponuje obszernym spektrum leków celowanych i immunoterapii. Aby lekarze mogli w odpowiedni sposób je wdrożyć, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej diagnostyki w postaci m.in. badania DNA w komórkach nowotworowych.
W ciągu niespełna 30 lat liczba nowych przypadków raka wzrośnie o 77 proc. – wynika z szacunków WHO.
Poprzez innowacje, elastyczność i zrozumienie potrzeb lokalnych rynków możemy nie tylko sprostać oczekiwaniom konsumentów, ale także inspirować innych do podejmowania działań na rzecz zrównoważonego rozwoju i efektywności biznesowej
Osoby z podejrzeniem choroby nowotworowej będą mogli umówić się do lekarza bez wychodzenia z domu. Rozwiązanie to ma zacząć działać już w przyszłym roku.
Chorym pacjentkom trzeba skrócić maksymalnie drogę do miejsc, w których mogą uzyskać pomoc – mówi onkolog prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski.
Mała Księgowość to program, który na rynku działa już od ponad dwudziestu lat. W tym czasie nie tylko zdążyliśmy przekonać do siebie tysiące przedsiębiorców i księgowych, ale i zapracowaliśmy na ich lojalność. Wielu z nich jest z nami od początku.
System Compliance wymaga zintegrowanego podejścia, obejmującego monitorowanie zmian regulacyjnych, analizę ryzyk związanych z działalnością firmy oraz wprowadzanie mechanizmów kontrolnych i audytowych.
Sam Altman, szef Open AI, zainwestował w start-up Retro Biosciences. Firma pracującą nad wydłużeniem ludzkiego życia i szukająca leku na Alzheimera, pozyskała miliard dolarów finansowania. Przełomowe rozwiązania mają się pojawić w tej dekadzie.
Amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) oceniła, iż jest „bardziej prawdopodobne”, że wirus, który wywołał pandemię COVID-19, pochodzi z wycieku z laboratorium, a nie ze środowiska naturalnego.
Stworzyli zaawansowaną technologię dla bezobsługowych sklepów Żabka Nano, a teraz po ich rozwiązania bazujące na sztucznej inteligencji sięgają szpitale. System od VitVio „zwiększa wydajność i bezpieczeństwo na salach operacyjnych".
Polski start-up Holi Health, uznany za jeden z 10 najbardziej innowacyjnych w obszarze zdrowia i wellness w UE, szykuje mocną ekspansję. Na celowniku są Włochy i Hiszpania.
System wczesnego wykrywania raka piersi to pomysł naukowców na skuteczną walkę z groźnym nowotworem. Badanie piersi będzie można wykonywać w przerwie na kawę, lub w trakcie robienia zakupów w centrum handlowym.
Amerykańskie Towarzystwo Onkologiczne opublikowało raport, z którego płyną niepokojące wnioski. Choć coraz większej liczbie mieszkańców Stanów Zjednoczonych udaje się pokonać nowotwór, to z badań wynika, że przypadków zachorowania na różne jego formy jest coraz więcej. Problem dotyczy zwłaszcza młodych Amerykanek.
Sprzedaż leków przez internet wymaga wyraźnej zgody klienta na przetwarzanie jego danych osobowych, niezależnie od tego, czy takie leki wymagają recepty, czy nie – wynika z niedawnego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE.
Analiza danych prawie 2 milionów osób ujawnia nowe informacje na temat skutków przyjmowania leków GLP-1, wykorzystywanych w leczeniu cukrzycy i otyłości. Oprócz niekwestionowanych zalet, naukowcy wskazują na konkretne ryzyka.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas