Pacjentów z nowotworem można leczyć lepiej
W Polsce chorzy na raka nie mają dostępu do kompleksowego profilowania genomowego, które zapewnia dostęp do optymalnej terapii lekowej. O realnych potrzebach pacjentów i barierach w stosowaniu medycyny personalizowanej rozmawiali eksperci podczas IX Międzynarodowego Forum Medycyny Personalizowanej.
Rak piersi – nowe możliwości terapii
Chorym pacjentkom trzeba skrócić maksymalnie drogę do miejsc, w których mogą uzyskać pomoc – mówi onkolog prof. dr hab. n. med. Tadeusz Pieńkowski.
Zbadaj piersi i znamiona w Medbusie - akcja Fundacji Rak'n'Roll
17 czerwca ruszyła akcja „Zrób sobie Dzień na U”, która ma zachęcić do regularnej profilaktyki zdrowotnej. W mobilnej przychodni mieszkańcy pięciu miast południowo-wschodniej Polski będą mogli wykonać bezpłatne badanie USG (piersi, jąder lub tarczycy) lub badanie dermatologiczne znamion.
Onkodebata: Dlaczego mnie to spotkało?
Jeśli jest możliwość zapobiegania nowotworom wywołanym przez HPV jak rak szyjki macicy, to chciałabym, żeby każdy mógł się zabezpieczyć – mówi pacjentka, która miała zmiany nowotworowe wywołane tym wirusem.
Onkodebata: Immunoterapia zwiększa szanse kobiet z rakiem piersi
Rak nie przestraszył się Covid-19, ale liczba chorych, które zgłosiły się była nieco mniejsza. Skutki epidemii obserwujemy do dziś – chore są w bardziej zaawansowanym stadium choroby – mówi dr n. med. Katarzyna Pogoda, z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej.
W Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej – Curie, Państwowy Instytut Badawczy.
Onkodebata. Dać szanse pacjentom
Immunoterapia w pierwszej linii zwiększa szanse przeżycia nawrotowego lub przerzutowego raka H&N, w perspektywie pięciu lat – prawie czterokrotnie.