Agenda Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. walki z rakiem – Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) – opublikowała najnowsze szacunki dotyczące chorób nowotworowych na świecie oraz wyniki ankiet przeprowadzonych w 115 krajach. Okazuje się, że większość państw w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego (UHC) nie przeznacza odpowiednio dużych środków finansowych na usługi w zakresie opieki onkologicznej i paliatywnej.
Ile osób choruje na raka?
WHO oceniła, że szacunki IARC powstałe na „najlepszych dostępnych źródłach danych” z 2022 r. podkreślają, iż obciążenie chorobami nowotworowymi rośnie. Szacuje się, że w 2022 r. odnotowano 20 mln nowych przypadków raka oraz 9,7 mln zgonów. Szacunkowa liczba osób, które żyły pięć lat po tym, jak zdiagnozowano u nich nowotwór, wyniosła 53,5 mln. „Mniej więcej 1 na 5 osób zapada w swoim życiu na raka, a z powodu tej choroby umiera ok. 1 na 9 mężczyzn oraz 1 na 12 kobiet” – czytamy.
Czytaj więcej
Pałac Buckingham poinformował oficjalnie, że u króla Karola lekarze zdiagnozowali nowotwór. Monarcha podjął leczenie i odwołał swoje wystąpienia publiczne.
W komunikacie opublikowanym w serwisie internetowym Światowej Organizacji Zdrowia napisano, iż z badań przeprowadzonych przez WHO, dotyczących powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, wynika, że spośród państw objętych ankietą w 39 proc. podstawowe leczenie raka było finansowane w ramach pakietu podstawowych usług zdrowotnych, zaś w 28 proc. krajów dodatkowo pokrywano koszt zajmowania się osobami wymagającymi opieki paliatywnej (nie tylko chorymi onkologicznie).
Najczęstsze choroby nowotworowe
Najnowsze szacunki IARC pokazują, że w 2022 r. dziesięć rodzajów raka stanowiło ok. dwóch trzecich nowych przypadków chorób nowotworowych i związanych z tym zgonów na całym świecie. Dane te obejmują 185 państw i 36 nowotworów.