Tomasz Sz. z zarzutami i wnioskiem o areszt. Chodzi o "aferę hejterską"

Wrocławska Prokuratura Regionalna skierowała do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec byłego sędziego Tomasza Sz. Sprawa ma związek z tak zwaną "aferą hejterską".

Publikacja: 23.08.2024 13:05

Zarzuty i wniosek prokuratury o areszt dla Tomasza Sz. ma związek z "aferą hejterską".

Zarzuty i wniosek prokuratury o areszt dla Tomasza Sz. ma związek z "aferą hejterską".

Foto: PAP/Rafał Guz

mbl

"W toku śledztwa dotyczącego tak zwanej „afery hejterskiej” prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec byłego sędziego – Tomasza Sz., podejrzanego o popełnianie przestępstw w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie działali na szkodę sędziów sądów powszechnych, przede wszystkim skupionych w Stowarzyszeniu Sędziów Polskich Iustitia." - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu.

"W postępowaniu tym, prowadzonym obecnie w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu, badane są działania podejmowane przez szereg funkcjonariuszy publicznych, w tym z Ministerstwa Sprawiedliwości, którzy z wykorzystaniem sprawowanych funkcji i zajmowanych stanowisk w wymiarze sprawiedliwości popełniali przestępstwa związane z nieuprawnionym przetwarzaniem danych osobowych sędziów zawartych w różnego rodzaju dokumentach służbowych, a także ujawniali osobom nieuprawnionym informacje uzyskane w toku wykonywania czynności służbowych. Informacje te były między innymi przekazywane dziennikarzom w celu ich publikacji, ujawniane na portalach społecznościowych, na których publikowane były treści znieważające oraz zniesławiające sędziów. Członkowie grupy przekraczali też przysługujące im uprawnienia poprzez podejmowanie zabiegów zmierzających do inicjowania postępowań dyscyplinarnych wobec pokrzywdzonych sędziów. Czynności podejmowane przez członków grupy przestępczej miały na celu zdyskredytowanie sędziów w opinii publicznej, wywołanie u nich poczucia obawy, a tym samym zniechęcenie do prowadzonej przez nich krytyki reform wymiaru sprawiedliwości." - przekazała rzeczniczka, Anna Zimoląg.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?