Zmiany w projekcie ustawy incydentalnej Szymona Hołowni. Kto orzeknie o wyborach?

Sejm jest coraz bliżej uchwalenia ustawy incydentalnej Szymona Hołowni dotyczącej orzekania o ważności najbliższych wyborów prezydenckich. Komisja sejmowa zmodyfikowała właśnie projekt. O wyborach rozstrzygać miałoby 15 sędziów najstarszych stażem w Sądzie Najwyższym.

Publikacja: 21.01.2025 12:56

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia

Foto: PAP/Piotr Nowak

Sejm pracuje nad złożonym w grudniu przez posłów Polski 2050 projektem ustawy incydentalnej, która ma być receptą na ewentualny kryzys wyborczy związany z ostatnimi decyzjami PKW w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS.

Pomysł Szymona Hołowni. Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego odsunięta od orzekania o ważności wyborów prezydenckich

Zgodnie z tymi propozycjami o ważności wyborów oraz w sprawach protestów wyborczych orzekać miałyby trzy izby Sądu Najwyższego: Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Karna i Cywilna. Z kolei odwołania od uchwał PKW w związku z wyborami rozpoznawałby trzyosobowy skład sędziowski wylosowany spośród sędziów tych trzech izb. Obecnie wszystkie te sprawy rozstrzyga Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, której status jest kwestionowany.

Czytaj więcej

Co z ustawą Hołowni? Konfederacja ma pomysł na to, kto zatwierdzi wybory

Sejm rozpoczął procedowanie tego projektu przed dwoma tygodniami. Wtedy też posłowie nie zgodzili się na odrzucenie tych przepisów w pierwszym czytaniu i projekt trafił do sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Merytorycznym rozpatrzeniem proponowanych rozwiązań komisja ta zajęła się we wtorek. Wśród członków pojawiło się kilka pomysłów zmian w projekcie i związane z tym wnioski z poprawkami. Z takimi propozycjami wyszedł poseł PiS Marek Ast wnosząc o wykreślenie dwóch kluczowych punktów projektu. Ich przyjęcie byłoby w zasadzie storpedowaniem reformy proponowanej przez partię Szymona Hołowni. Posłowie zagłosowali jednak przeciwko tej propozycji.

Czytaj więcej

Bosek, Żmij: O ważności wyborów powinien orzekać Sąd Najwyższy w pełnym składzie

Akceptacji komisji nie uzyskała też poprawka zgłoszona przez posłów Konfederacji, którzy proponowali, żeby sprawami wyborczymi i stwierdzaniem ważności majowych wyborów zajmował się Sąd Najwyższy w pełnym składzie wraz z kwestionowaną Izbą Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

Sejmowa komisja zagłosowała za to za poprawką wniesioną przez posła PSL Mirosława Orlińskiego. Zgodnie z nią sprawy protestów wyborczych oraz o ważności najbliższych wyborów rozstrzygać miałoby 15 sędziów SN z najdłuższym stażem w tym sądzie.

Czytaj więcej

Kappes, Skrzydło: Neosędziowie SN mieliby orzekać o ważności wyborów? Naprawdę?

Propozycję tej modyfikacji pozytywnie ocenił wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur. Jego zdaniem poprawka ta załatwi problem wątpliwości związanych z legalnością procesu wyborczego. - Co do kierunku poprawki, to wydaje się on właściwy i zapewni zgodność z prawem kontroli wyborów – stwierdził Mazur.

Projekt ustawy incydentalnej Hołowni trafi teraz do drugiego czytania w Sejmie, które ma odbyć się w środę. Niewykluczone zatem, że jeszcze w tym tygodniu Sejm przeprowadzi głosowanie w sprawie uchwalenia zmian.

Ustawa incydentalna Hołowni. Czy Sejm uchwali zmiany?

Przypomnijmy, że z propozycją zmian dotyczących orzekania o ważności wyborów prezydenckich wyszedł w grudniu marszałek Sejmu Szymon Hołownia, który jest też kandydatem na prezydenta. Była to reakcja na decyzję PKW o odroczeniu obrad w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS z ostatnich wyborów parlamentarnych. Zostały one wówczas odroczone do momentu wyjaśnienia przez organ ustawodawczy kwestii statusu sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN. Ostatecznie 30 grudnia PKW przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu PiS. W uchwale zaznaczono jednak, że komisja nie przesądza o statusie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

W uzasadnieniu projektu Polski 2050 wskazano, że fundamentalnym celem tych przepisów jest zapewnienie stabilności funkcjonowania Rzeczypospolitej, zwłaszcza w kontekście wyborów prezydenta w 2025 r.

Czytaj więcej

Pomysł Szymona Hołowni nie uratuje wyborów prezydenckich

Jeszcze w grudniu marszałek Hołownia przedstawił swoją propozycję liderom ugrupowań politycznych i prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który stwierdził, że jest otwarty na dyskusję w tej sprawie. Propozycję Hołowni różnie recenzuje też część środowiska prawniczego. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” sędzia Sądu Najwyższego Piotr Prusinowski stwierdził, że projekt ten niczego nie naprawi i doprowadzi do jeszcze większego chaosu.

Czytaj więcej

Sędzia SN Piotr Prusinowski: w Polsce może być niebawem dwóch prezydentów

Sejm pracuje nad złożonym w grudniu przez posłów Polski 2050 projektem ustawy incydentalnej, która ma być receptą na ewentualny kryzys wyborczy związany z ostatnimi decyzjami PKW w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS.

Pomysł Szymona Hołowni. Izba Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego odsunięta od orzekania o ważności wyborów prezydenckich

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Praca, Emerytury i renty
Komu przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Wysokość świadczenia w 2025 r.
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Prawo w Polsce
Myśliwi nie będą mogli polować na siedem gatunków ptaków
Konsumenci
Kolejny cios rządu w palaczy. Tym razem wbrew sztuce legislacyjnej
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego