W ostatnim czasie na łamach „Rzeczpospolitej” ukazało się szereg informacji i wypowiedzi dotyczących nadchodzących wyborów prezydenckich w Polsce. Niektóre z nich podkreślają dramatyczny charakter sytuacji, jaka zapanowała w Polsce. W nurt ten wpisuje się wypowiedź SSN Piotra Prusinowskiego pod znamiennym tytułem „W Polsce może być niebawem dwóch prezydentów”, ale i wypowiedź przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej sędziego Sylwestra Marciniaka udzielona DGP („Marciniak: Moje obawy o przebieg wyborów prezydenckich wzrosły”).
Czytaj więcej
Propozycja marszałka Szymona Hołowni w sprawie wyborów prezydenckich niczego nie naprawi i doprowadzi do jeszcze większego chaosu. Nie mogę orzekać w sprawie ważności wyborów z neosędziami, bo postąpiłbym wbrew przysiędze – twierdzi sędzia Sądu Najwyższego Piotr Prusinowski.
W ostatnich latach wielokrotnie jako profesorowie i sędziowie Sądu Najwyższego wypowiadaliśmy się na temat wymiaru sprawiedliwości i sytuacji, jaka zapanowała w SN. Podjęliśmy również szereg inicjatyw mających na celu zakończenie niszczącego instytucje demokratycznego państwa konfliktu (zob. na przykład wspólny apel Sędziów Sądu Najwyższego z 2002 r.; „Monitor Konstytucyjny” z 18 marca 2022 r., którego byliśmy sygnatariuszami).
Wypowiadaliśmy się jednak – jak nakazują zasady deontologii zawodowej – głównie poprzez wypowiedzi orzecznicze, w tym orzeczenia i zdania odrębne do orzeczeń. Kulminację tych wypowiedzi stanowią zgłoszone przez nas zdania odrębne do uchwały całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych z 3 września 2024 r., stwierdzającej ważność wyborów do Parlamentu Europejskiego zarządzonych na 9 czerwca 2024 r., I NSW 44/2.
Czytaj więcej
Szefowa Sądu Najwyższego Małgorzata Manowska odniosła się w wydanym dziś oświadczeniu do rozmowy, opublikowanej w ostatnich dniach na łamach "Rzeczpospolitej". Naszemu rozmówcy zarzuciła m.in. wprowadzanie opinii publicznej w błąd.