Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego zaskarżyło decyzję PKW o odrzuceniu sprawozdania finansowego partii do Sądu Najwyższego. Jak wskazują politycy PiS, decyzja ta jest „bezprawna” oraz „nie wynika z przesłanek merytorycznych”. Co oznacza dla partii? Kiedy SN zajmie się rozpatrzeniem skargi?
Czytaj więcej
Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) odrzuciła ubiegłoroczne sprawozdanie finansowe PiS – podaje RMF FM. Co to oznacza dla partii Jarosława Kaczyńskiego?
Prawo i Sprawiedliwość skarży do Sądu Najwyższego decyzję Państwowej Komisji Wyborczej
W dniu 18 listopada PKW odrzuciła sprawozdanie roczne Prawa i Sprawiedliwości. Dotyczyło ono źródeł pozyskania środków finansowych, przeznaczonych na działanie partii w 2023 roku. W wyniku tej decyzji PiS może na trzy lata utracić prawo do otrzymywania subwencji, istotnej z punktu widzenia finansów partii politycznych. W poniedziałek 15 listopada partia zaskarżyła decyzję PKW do SN.
Jak jednak wskazuje członek PKW Ryszard Kalisz, Komisja nie będzie chciała uznać orzeczenia wydanego przez Sąd Najwyższy – powodem ma być zasiadanie w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN tzw. neosędziów. Zapytany o taką deklarację ze strony PKW skarbnik PiS stwierdził z kolei, że „w dzisiejszych czasach można się spodziewać wszystkiego”.
Henryk Kowalczyk, skarbnik Prawa i Sprawiedliwości cytowany przez media, wskazuje że w skardze PiS zaznacza iż sprawozdanie partii zostało pozytywnie zaopiniowane przez Krajowe Biuro Wyborcze oraz przez biegłego rewidenta, wyznaczonego przez PKW. Kowalczyk przypomina, że do odrzucenia sprawozdania może dojść z dwóch powodów: nielegalnego pozyskania środków finansowych albo złego poręczenia lub zaciągnięcia kredytu.