W piątek posłowie uchwalili ustawę o ochronie świadka i pokrzywdzonego. Ma ona zapewnić bezpieczeństwo osobom występującym w postępowaniu karnym. Chodzi o trzy podstawowe rodzaje przedsięwzięć: pierwszy – to ochrona na czas czynności procesowych, drugi – ochrona osobista, a trzeci – pomoc w zmianie miejsca pobytu, która może się wiązać ze wsparciem finansowym na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych.
Pierwszy z tych środków ma być stosowany w każdej sprawie, w której wystąpi ryzyko zagrożenia dla życia lub zdrowia świadka. Zainteresowany dostanie asystę policjantów w czasie przesłuchania przed sądem, a także w drodze do i z sądu.
Dwa pozostałe typy wsparcia mają być wykorzystywane tylko w razie poważnego zagrożenia życia lub zdrowia osoby chronionej, przede wszystkim w sprawach, które w I instancji rozpatrują sądy okręgowe. Chodzi więc o sprawy poważniejszych przestępstw, np. zabójstw czy przestępstw popełnianych przez gangi.
Ochrona osobista świadka lub pokrzywdzonego będzie polegała m.in. na stałej lub czasowej asyście policjantów, czasowej obserwacji osoby lub miejsca jej pobytu, wskazywaniu bezpiecznych warunków przemieszczania.
Ze zmianą miejsca pobytu ma się wiązać udostępnienie tymczasowego mieszkania, pomoc w wynajęciu mieszkania, przeprowadzce i zagospodarowaniu oraz w załatwieniu ważnych życiowych spraw związanych ze zmianą miejsca zamieszkania. Osoba, która się przeprowadzi i nie ma szansy na pracę, dostanie pieniądze na życie, mieszkanie i opiekę medyczną.