Elektroniczne pisma w sądzie i ułatwienia w deportacjach. Jest projekt

Na razie tylko w postępowaniach karnych, w dodatku wyłącznie odwoławczych, ale jednak - adwokat czy prokurator będzie mógł wnieść do sądu pismo drogą elektroniczną. Projekt nowelizacji k.p.k. dotyczy też deportacji do Polski osób z krajów, z którymi nie mamy umowy o ekstradycji.

Publikacja: 08.10.2024 15:39

Elektroniczne pisma w sądzie i ułatwienia w deportacjach. Jest projekt

Foto: Adobe Stock

O umożliwienie dwustronnej komunikacji elektronicznej pomiędzy sądami a pełnomocnikami środowisko adwokackie, a także radcowskie zabiega od lat. Bo choć doręczanie pism sądowych za pośrednictwem portali informacyjnych sądów funkcjonuje w sprawach cywilnych od czasów pandemii (a od marca tego roku także w sprawach karnych), to wciąż jest to komunikacja jednostronna. Adwokat, radca czy prokurator, może tą drogą otrzymać pismo, ale sam nie może w ten sposób go złożyć.

Przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt nowelizacji kodeksu postępowania karnego (został wpisany właśnie do wykazu prac rządu) zakłada rozszerzenie funkcjonowania portalu informacyjnego sądów powszechnych. Możliwe będzie wnoszenie do sądu pism za jego pośrednictwem.

Czytaj więcej

Jest szansa na dwustronne e-doręczenia przez Portal Informacyjny Sądów

Elektroniczne pisma w sądach? Będzie elektroniczna apelacja

Co ważne taka możliwość wnoszenia do sądu pism przez prokuratora, obrońcę i pełnomocnika (adwokata lub radcę prawnego) oraz Prokuratorię Generalną RP będzie fakultatywna.

Ta nowa funkcjonalność będzie wdrażana stopniowo. Najpierw będzie dotyczyć tylko wniosku o sporządzenie uzasadnienia wyroku, środków odwoławczych, a także odpowiedzi na środek odwoławczy i pism w toku postępowania odwoławczego.  

– Pozwoli to na należyte dostosowanie systemów informatycznych do pojawiających się potrzeb i zapewni bezpieczeństwo w ich funkcjonowaniu oraz umożliwi sądom i stronom sukcesywne wdrożenie w nowe rozwiązania techniczne i legislacyjne – tłumaczy Ministerstwo Sprawiedliwości.

Podobne rozwiązania – z tym, że obejmujące również procedurę cywilną – w reakcji na bierność resortu sprawiedliwości już wiosną tego roku zaproponowała w swoim projekcie Naczelna Rada Adwokacka.

Czytaj więcej

Ceny przesyłek pocztowych w górę. Adwokaci i radcowie apelują

Oprócz tego ministerialny projekt nowelizacji k.p.k. przewiduje nowelizację art. 613 tej ustawy, która ma na celu szersze otwarcie wymiaru sprawiedliwości na komunikację elektroniczną w sprawach karnych ze stosunków międzynarodowych.

Zmiany dla pełnomocników. Cyfrowe wnioski

Już obecnie bieżąca korespondencja robocza w obrocie międzynarodowym (przekazywanie pism np. o ekstradycję, pomoc prawną, przekazanie orzeczenia do wykonania, ale nie będących wnioskami jako takimi) prowadzona jest powszechnie pocztą elektroniczną. Proponowany przepis art. 613 § 3 k.p.k. obejmie też „wnioski”, tj. pisma inicjującego postępowanie w sprawie. W ten sposób wniosek o ekstradycję, będzie mógł być wysłany elektronicznie, tak jak np. wniosek o zastosowanie Europejskiego Nakazu Aresztowania.

Resort sprawiedliwości chce też usprawnić proces wydawania podejrzanych z państw, z którymi Polska nie ma podpisanej umowy o ekstradycję. Jak czytamy w uzasadnieniu, niektóre państwa, jak np. Dominikana są skłonne do współpracy w ramach postępowania deportacyjnego z zastrzeżeniem, że nie będą ponosić kosztów deportacji (w tym biletów lotniczych dla ściganego i eskortujących go funkcjonariuszy państwa obcego).

Ekstradycja. Polska będzie mogła zapłacić za deportację

W obecnym stanie prawnym zaliczenie kosztów postępowania deportacyjnego do kosztów sądowego postępowania ekstradycyjnego budzi jednak poważne wątpliwości. W rezultacie MS, Prokuratura Krajowa czy sądy nie mają podstaw do ponoszenia kosztów deportacji przeprowadzanej przez państwo obce. Dodanie do art. 618 k.p.k. § 1 punktu 3a pozwoli – w sprawach, które na to zasługują ze względu na swoją wagę – do uznania kosztów deportacji do wydatków Skarbu Państwa w rozumieniu k.p.k.

Czytaj więcej

Deportacje ułatwią bezpieczne kraje pochodzenia

– Moim zdaniem kwestia kosztów postępowania jest istotna, ale problemy związane ze sprawnością postępowań ekstradycyjnych, czy szerzej dotyczących międzynarodowej współpracy w sprawach karnych są dużo bardziej zniuansowane – mówi mec. Artur Pietryka z kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

– W tego typu sprawach kluczowe znaczenie mają wzajemne zaufanie i lojalność wyrażające się w rzetelnym podejściu do współpracy przez organy ścigania różnych państw, w tym przede wszystkim do dzielenia się nawzajem informacjami i dowodami – zauważa adwokat, który dodaje, że istotnym problemem są też ograniczone zasoby.

– Niewielu jest bowiem śledczych, czy sędziów posiadających eksperckie przygotowanie do prowadzenia tych spraw, które z uwagi na wielość regulacji wymagających właściwego rozważenia i zastosowania, należą do kategorii spraw bardzo skomplikowanych – zaznacza mec. Pietryka.

O umożliwienie dwustronnej komunikacji elektronicznej pomiędzy sądami a pełnomocnikami środowisko adwokackie, a także radcowskie zabiega od lat. Bo choć doręczanie pism sądowych za pośrednictwem portali informacyjnych sądów funkcjonuje w sprawach cywilnych od czasów pandemii (a od marca tego roku także w sprawach karnych), to wciąż jest to komunikacja jednostronna. Adwokat, radca czy prokurator, może tą drogą otrzymać pismo, ale sam nie może w ten sposób go złożyć.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Materiał Promocyjny
BaseLinker uratuje e-sklep przed przestojem
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Spadki i darowizny
Jak przepisać mieszkanie na dziecko? Trzy sposoby. Mniej i bardziej kosztowne
Prawo dla Ciebie
Nowy obowiązek dla właścicieli psów i kotów. Znamy szacowany koszt
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw