Wśród członków komisji kodyfikacyjnej prawa karnego narasta zniecierpliwienie w związku z biernością Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie odwracania zmian reformy kodeksu karnego wprowadzonej przez Zbigniewa Ziobrę.
Czytaj więcej
W Rzeszowie zaprezentowano projekt pilnych zmian w prawie karnym. Opracowali je eksperci z reaktywowanej przez ministra sprawiedliwości Adama Bodnara Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego.
Nowelizacja prawa karnego zamrożona w szufladzie Adama Bodnara
Przygotowanie tzw. ustawy naprawczej, czyli nowelizacji kodeksu karnego, kodeksu postępowania karnego, a także kodeksu karnego wykonawczego było pierwszym zadaniem postawionym przed członkami nowo powołanej komisji kodyfikacyjnej w kwietniu tego roku. Jak zapewniają członkowie komisji – główni wybitni profesorowie i sędziowie – prace ruszyły od razu po ukonstyuowaniu się komisji i w ekspresowym tempie, bo już 29 maja projekt trafił na biurko Adama Bodnara. Jednak do tej pory nie został nawet upubliczniony.
– Zaproponowaliśmy dokonanie zmian, które nie zawierały żadnych dyskusyjnych rozwiązań. W dużej mierze to po prostu usunięcie najbardziej populistycznych przepisów. Mało tego, pracowaliśmy w sposób bardzo wytężony, a presja czasu powodowała pewien dyskomfort, związany z obawą, że w pośpiechu może dojść do jakiegoś błędu – mówi nam jeden z członków komisji. – Gdybyśmy wiedzieli, że będzie taka sytuacja, to jeszcze moglibyśmy ten projekt spokojnie wycyzelować.
Czytaj więcej
Jest decyzja Andrzeja Dudy w sprawie ustawy, która wprowadza przesłankę braku zgody na doprowadzenie do obcowania seksualnego w definicji gwałtu.