Koniec procesu ws. afery fakturowej w KOD. Mateusz Kijowski usłyszy wyrok

11 czerwca Sąd Okręgowy w Warszawie ogłosi prawomocny wyrok w sprawie afery fakturowej w Komitecie Obrony Demokracji. Skazany w tym procesie Mateusz Kijowski chce uniewinnienia.

Publikacja: 28.05.2024 13:10

Mateusz Kijowski wydaje za granicą książkę. Honorarium, które za nią otrzyma, może być zajęte na poc

Mateusz Kijowski wydaje za granicą książkę. Honorarium, które za nią otrzyma, może być zajęte na poczet jego długów.

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Chodzi o głośną sprawę nieprawidłowości w rozliczeniach finansowych KOD, która wstrząsnęła bardzo popularnym niegdyś stowarzyszeniem społecznym i doprowadziła do jego marginalizacji.

Wyrok w aferze fakturowej KOD

Latem ubiegłego roku Sąd Rejonowy w Pruszkowie skazał byłego lidera tego ruchu Mateusza Kijowskiego na rok więzienia w zawieszeniu na trzy lata i 4 tys. zł grzywny. Uznał go winnym poświadczenia nieprawdy w siedmiu fakturach wystawionych za rzekomą obsługę informatyczną KOD. Według sądu rachunki zostały wystawione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

To nie był jednak finał sprawy. Do sądu wpłynęły trzy apelacje: Kijowskiego, współoskarżonego byłego skarbnika KOD Piotra Ch. oraz prokuratury. Oskarżeni domagają się w nich uniewinnienia, a śledczy chcą skazania na karę pozbawienia wolności bez zawieszenia.

Czytaj więcej

Wraca afera fakturowa w KOD. Mateusz Kijowski walczy o uniewinnienie

We wtorek apelacjami tymi zajął się Sąd Okręgowy w Warszawie. Zarówno Kijowski jak i jego obrońca mec. Jacek Dubois przekonywali, że były lider KOD jest niewinny. Ich zdaniem afera fakturowa miała na celu usunięcie go z kierownictwa ruchu i przejęcie władzy nad stowarzyszeniem.

Dubois twierdzi, że zawarta została miesięczna umowa ryczałtowa między Kijowskim a zarządem KOD i za jej realizację były wystawiane faktury. W konsekwencji — jak mówi adwokat — nie doszło do żadnego przywłaszczenia mienia.

- Jestem niewinny w tym procesie. Jestem winny w innym zakresie, w kwestii zbyt dużej naiwności i zaufania do współpracowników, ale to nie podlega żadnym kodeksom – mówił we wtorek Kijowski.

Stołeczny sąd zamknął rozprawę. Nie wydał jednak we wtorek wyroku. Zdecydował o odroczeniu jego publikacji uzasadniając tę decyzję zawiłością sprawy. Oznacza to, że orzeczenie kończące tę sprawę zapadnie 11 czerwca.

Sprawa Mateusza Kijowskiego

Batalia sądowa dotycząca nieprawidłowości w rozliczaniach finansowych ruchu toczy się od czerwca 2018 r. Na ławie oskarżonych przed Sądem Rejonowym w Pruszkowie zasiadł wtedy Kijowski i skarbnik KOD Piotr Ch. Po ponad dwóch latach procesu pruszkowski sąd uznał Kijowskiego za winnego i skazał na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Drugiego mężczyznę uniewinnił.

Po apelacji prokuratury i obrony Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił wyrok wobec obu oskarżonych i sprawa ponownie trafiła do pruszkowskiego sądu rejonowego. Tym razem sąd ten skazał obu mężczyzn na tę samą karę roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata i grzywnę. Właśnie od tego orzeczenia odwołał się Kijowski.

Chodzi o głośną sprawę nieprawidłowości w rozliczeniach finansowych KOD, która wstrząsnęła bardzo popularnym niegdyś stowarzyszeniem społecznym i doprowadziła do jego marginalizacji.

Wyrok w aferze fakturowej KOD

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?