Wciąż trudno ścigać za stosowanie tortur

Wprowadzenie do kodeksu karnego oddzielnego przestępstwa oraz zmiana praktyki służb mundurowych to główne zalecenia raportu.

Publikacja: 02.08.2022 03:00

Wciąż trudno ścigać za stosowanie tortur

Foto: Adobe Stock

Krajowy Mechanizm Prewencyjny Tortur to jeden z działów Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, zajmujący się monitorowaniem przypadków stosowania tortur oraz poniżającego i nieludzkiego traktowania lub karania. Corocznie wydaje on raport, w którym zawiera rekomendacje rozwiązań, jakie należy wdrożyć, by zapobiegać takim przypadkom.

Z najnowszego raportu wynika, że członkowie KMPT przeprowadzili 76 wizytacji na komisariatach, w zakładach poprawczych, domach pomocy społecznej, aresztach, więzieniach, placówkach Straży Granicznej i izbach wytrzeźwień. Podstawową rekomendacją wynikającą z tych kontroli jest postulat zmiany kodeksu karnego tak, by wprowadzić w nim przepis wprost penalizujący stosowanie tortur (zgodnie ze standardami ONZ i OBWE). Zdaniem autorów raportu ma to ułatwić monitorowanie rozliczania sprawców takich czynów, przyczynić się do ich surowszego karania, ale także zmienić świadomości funkcjonariuszy i społeczeństwa.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach