Mniej europejskich nakazów aresztowania ENA z Polski i do Polski

Europejski nakaz aresztowania pozwala na szybkie ściągnięcie do kraju lub wydanie za granicę oskarżonych o przestępstwa. W 2020 r. spadła liczba wniosków o wydanie takich nakazów.

Aktualizacja: 04.05.2021 10:10 Publikacja: 03.05.2021 15:58

Mniej europejskich nakazów aresztowania ENA z Polski i do Polski

Foto: Adobe Stock

Europejski nakaz aresztowania jest coraz mniej wykorzystywany. Dowód? Statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości za 2020 r. Widać wyraźny spadek zarówno ENA kierowanych do Polski, jak i z Polski do krajów UE.

Jeszcze kilka lat temu to był automat: polski sąd kierował do odpowiednika w Unii Europejskiej wniosek o wykonanie europejskiego nakazu aresztowania i poszukiwany trafiał do Polski – lub odwrotnie, za granicę. Powoli to się zmienia. Niektóre sądy, m.in. w Irlandii, Niemczech czy Holandii, odmawiają polskim sądom realizacji nakazu. Mniej też wniosków o ENA jest wysyłanych i odbieranych. I tak, w 2019 r. Polska wysłała do państw UE 292 wnioski prokuratora o zastosowanie ENA, sądy wydały 1593 wnioski, a państwa wezwane zrealizowały ENA w 1256 przypadkach. Rok później liczba wniosków była podobna, ale sądy wydały ich mniej, bo 1268, a państwa wzywane zrealizowały tylko 966. A jak wygląda stosowanie ENA w drugą stronę – z państw członkowskich do Polski?

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach