Środki na upowszechnianie nauki mają być bardziej skoncentrowane. Do tej pory mogło się o nie ubiegać zbyt wiele podmiotów. Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o zasadach finansowania nauki, wchodzącej w życie w poniedziałek. Doprecyzowano w niej termin „działalność upowszechniająca naukę". Powinna ona polegać na wykonywaniu zadań wspierających rozwój polskiej nauki i techniki poprzez upowszechnianie, promocję i popularyzację istotnych wyników działalności naukowej, innowacyjnej i wynalazczej, zwłaszcza w skali międzynarodowej.

Jedną z najważniejszych zmian, przyjętych na wniosek m.in. Krajowej Rady Doktorantów, jest zmiana definicji młodego naukowca. W roku ubiegania się o środki finansowe będzie musiał być młodszy niż 35 lat, ale okres ten będzie można wydłużyć o czas, w którym naukowiec przebywał na urlopie rodzicielskim, wychowawczym albo przez dłuższy czas pobierał zasiłek chorobowy.

W ustawie znalazła się też definicja „osoby rozpoczynającej karierę naukową". W kategorii tej będą się mieścić osoby prowadzące działalność naukową bez względu na wiek.

podstawa prawna: ustawa z 15 stycznia 2015 r. DzU z 24 lutego, poz. 249