Aktualizacja: 25.11.2024 01:04 Publikacja: 23.05.2024 06:00
Prof. Andrzej Kidyba
Foto: Fotorzepa, Jacek Świerczyński
Media obiegła informacja, że decyzją władz wydziału uczelni został pan odsunięty od zajęć ze studentami. Powodem miało być nieprzeprowadzenie przez pana egzaminu przedterminowego i rzekome zachowania wobec studentów, które ocenione miały zostać jako niewłaściwe. Jak odniesienie się pan do tych zarzutów?
Tego typu próby są absurdalne. Na czym to moje zachowanie miało polegać? Nie było w moim zachowaniu niczego, co mogłoby prowadzić do takich wniosków. Uważam, że decyzja o odsunięciu mnie jest skandaliczna i bezpodstawna, zaś sprawa ta jest tak naprawdę bardzo prosta. Sytuacja, o której rozmawiamy miała miejsce trzy tygodnie temu, kiedy wracałem ze szpitala z Berlina na wykład i wcześniejsze zaliczenie części materiału, które nie jest egzaminem, a wykładowca organizuje je z własnej woli. Otrzymałem informację, że jeden ze studentów trzeciego roku zamieścił w internecie wpis o tym, że jedyną drogą do zdania egzaminu przez kobiety jest „przespanie się” ze mną. Nie dociekałem, kto konkretnie to napisał. Ale to są kompletne bzdury. Poszedłem na wykład. Próbowałem rozmawiać ze studentami i uświadomić im, że o ile o mnie mogą mówić i pisać co chcą, o tyle taka wypowiedź obraża tysiące kobiet, również te siedzące na sali. Poinformowałem ich, że powinni „odciąć się” od takich wypowiedzi. Jeżeli tego nie chcą uczynić nie widzę możliwości, abym kolejnego dnia przeprowadził zaliczanie części przedmiotu. To nie był żaden egzamin, ten był zaplanowany na koniec czerwca. Ostatecznie nikt oprócz mnie się na nim nie pojawił. Później dowiedziałem się, że studenci napisali pismo do dziekana, a moje zajęcia przejął ktoś inny
Autorytet od prawa spółek - prof. dr hab. Andrzej Kidyba - został odsunięty od prowadzenia zajęć na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Taką decyzję podjęły władze dziekańskie Wydziału Prawa i Administracji po skargach studentów na zachowanie wykładowcy.
Skoro jednak odłożyliśmy na bok model urzędu sędziego jako korony zawodów prawniczych i postawiliśmy na KSSiP, to chociaż zasilajmy wymiar sprawiedliwości świeżą krwią w sposób sprawny, w przewidywalnej procedurze.
Sąd Najwyższy opowiedział się w środę przeciwko tzw. uchwałom negatywnym, czyli wyinterpretowanym.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Strefa Edukacji w Muzeum Gazowni Warszawskiej to unikalna przestrzeń, w której historia przemysłu łączy się z pasją do nauki, eksperymentowania oraz twórczego działania. Oferta edukacyjna muzeum obejmuje szeroką gamę warsztatów, skierowanych do przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych oraz rodzin z dziećmi. Tematyka zajęć łączy fascynujące eksperymenty z dziedziny chemii i fizyki z kreatywnymi działaniami artystycznymi oraz warsztatami ekologicznymi, umożliwiając uczestnikom rozwój w duchu zabawy i nauki.
Wydatki na oświatę pochłaniają coraz poważniejszą część budżetów samorządów. Finansowanie oświaty oraz powrót do odebranych kompetencji samorządowych to tematy do rozmów z rządem.
Sejm przyjął ustawę wdrażającą dyrektywę w sprawie sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju (CSRD).
Zakup sprzętu laboratoryjnego do wykonywania eksperymentów, strefa gier i relaksu, zakup instrumentów muzycznych czy nowego sprzętu teatralnego - wśród takich propozycji ze szkolnego budżetu obywatelskiego mogli wybierać uczniowie mrągowskich szkół.
Jak powiedział premier Donald Tusk, „wojna na wschodzie wchodzi w decydującą fazę”. Szef polskiego rządu zaznaczył także, że realnym scenariuszem jest „konflikt globalny”.
Najpotężniejsze rodziny na świecie kontrolują nie tylko imperia biznesowe, ale też całe państwa. Który z klanów jest najbogatszy?
Konferencja Episkopatu Polski oceniła, że przygotowywany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przedmiot edukacja zdrowotna "jest sprzeczny z Ustawą Zasadniczą". "Pomimo niektórych słusznych tematów, jak choćby potencjalne zagrożenia w Internecie czy udostępnianie wizerunku dzieci, to jednak nie można zaakceptować deprawujących zapisów dotyczących edukacji seksualnej" – zaznaczają biskupi.
Brak zapłaty od wykonawcy może oznaczać koniec małej firmy. Istnieją narzędzia prawne, które chronią podwykonawców, ale trzeba wiedzieć, jak z nich korzystać.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas