Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł PiS Krzysztof Szczucki.
Czytaj więcej
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia odniósł się do wydarzeń w Sejmie, gdzie posłowie PiS próbowali wprowadzić do budynku Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Zadeklarował, że Wasik i Kamiński nie zostaną wpuszczeni na salę obrad i nie wezmą udziału w głosowaniach.
PiS proponuje obronę praworządności
W pierwszej z uchwał PiS proponuje przyjęcie stanowiska, że obecny skład Trybunału Konstytucyjnego został ukształtowany
zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem i każdy z 15 zasiadających w nim sędziów został przez Sejm legalnie wybrany i powołany przez prezydenta. Zdaniem wnioskodawców, każdy z nich korzysta z ochrony prawnej.
„Sejm stanowczo podkreśla, że jedyne sposoby pozbawienia sędziego TK urzędu są wymienione w ustawie z dnia 30 listopada 2016 r. o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego i nie ma wśród nich możliwości złożenia sędziego z urzędu uchwałą Sejmu. Odwoływanie członków Trybunału Konstytucyjnego przez Sejm uchwałą było dopuszczalne, ale w PRL.” - czytamy w projekcie. - „Praworządność to jedyne narzędzie ochrony przed arbitralnym działaniem władzy. Pozbawienie urzędu sędziów Trybunału Konstytucyjnego bez podstawy prawnej i w oparciu o arbitralne kryteria zemsty politycznej oznaczałoby, że Polska coraz bardziej oddala się od ideału demokratycznego państwa prawa zapisanego w ustawie zasadniczej.” - twierdzą posłowie PiS
Czytaj więcej
Sejm nie rozpocznie w tym tygodniu rozprawy z Trybunałem Konstytucyjnym w obecnym składzie — dowiedział się Onet. Powodem ma być brak porozumienia koalicjantów co do treści uchwał, które miały rozpocząć rewolucję w sądzie konstytucyjnym.