Aktualizacja: 15.04.2025 17:38 Publikacja: 09.03.2025 12:56
Foto: Adobe Stock
Znany jest już kształt planowanej nowelizacji kodeksu karnego wykonawczego. Projekt, który trafił właśnie do konsultacji i uzgodnień, w dużej mierze stanowi odwrócenie zmian wprowadzonych przez poprzedni rząd. Zaostrzały one warunki wykonywania kary i ograniczały możliwość przedterminowego warunkowego zwolnienia.
Jedną z takich zmian było wprowadzenie (bez choćby zdania uzasadnienia) nowego brzmienia art. 161 §3 i § 4 k.k.w. W ten sposób wydłużono okresy karencji, po których osadzony może się ponownie ubiegać o warunkowe przedterminowe zwolnienie. Przed nowelizacją, która weszła w życie 1 stycznia 2023 r., było to możliwe co trzy miesiące (przy wyrokach do 5 lat więzienia) i pół roku (przy karach przekraczających 5 lat). Poprzednia większość parlamentarna zdecydowała, że przy karach do 5 lat stosowny wniosek będzie można składać raz na pół roku, a w przypadku kar dłuższych, raz do roku. Jeśli osadzony się pospieszy, jego wniosek i tak poczeka na rozpoznanie zgodnie z ustawowymi terminami.
Być może TSUE w przyszłym wyroku weźmie pod uwagę sposób, w jaki polski ustawodawca zamierza rozwiązać problem n...
Od ponad roku obowiązują przepisy o konfiskacie pojazdów za jazdę pod wpływem alkoholu. W tym czasie urzędy skar...
Wybrano nowe władze największego stowarzyszenia sędziów w Polsce. Prezesem Iustitii został dotychczasowy rzeczni...
Na wysokość emerytury wpływa m.in. miesiąc, w którym senior zdecyduje się przejść na to świadczenie. Niektóre z...
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
W kwietniu ZUS wypłaca 13. emerytury uprawnionym do tego seniorom wraz ze świadczeniami emerytalno-rentowymi. Ni...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas