Najpierw staż, potem aplikacja prawnicza

Studia i czas tuż po ich ukończeniu to najlepszy moment na rozpoczęcie kariery zawodowej. Absolwenci nie powinni więc zwlekać z szukaniem zatrudnienia, choć stawia im się coraz wyższe wymagania.

Publikacja: 02.06.2015 06:00

Najpierw staż, potem aplikacja prawnicza

Foto: 123RF

Duże kancelarie najchętniej przyjmują właśnie młodych prawników.

Paweł Pietkiewicz, partner zarządzający White & Case mówił w „Rzeczpospolitej", że kancelarie najchętniej zatrudniają aplikantów i studentów.

– Łatwiej się pracuje z osobami, które nie mają jeszcze zawodowych nawyków, szybciej mogą wdrożyć się i spełnić oczekiwania. Oczywiście nie dla wszystkich miejsc wystarczy. My ciągle zatrudniamy, jednak nie jesteśmy w stanie wchłonąć wszystkich utalentowanych młodych prawników, którzy pojawiają się na rynku – mówi mec. Pietkiewicz.

Ewelina Skocz, partner zarządzający BCSystems Legal Recruitment & Business Advisory wskazuje, że coraz więcej kancelarii w ostatnim czasie wysyła do jej firmy zapytania w sprawie zapotrzebowania na absolwentów.

– Kancelarie poszukują osób na staże i potem zatrudniają najlepszych. Staż pozwala sprawdzić, czy dana osoba jest merytoryczna, czy współpracuje z zespołem, jak radzi sobie z wykonywaniem zadań pod presją czasu itd. – mówi Skocz.

Taki absolwent może liczyć na początek na wynagrodzenie od 1 tys. do 2,5 tys. zł netto. W miarę wzrostu doświadczenia, pensje rosną.

– Angielski prawniczy jest standardem. Preferowani są kandydaci, którzy mają już jakieś doświadczenie w pracy (nawet nie w zawodzie), odbyli praktyki czy angażowali się w działalność np. kół naukowych albo brali udział w konkursach prawnych – mówi Skocz.

W związku z otwarciem dostępu do zawodów adwokata i radcy prawnego, na rynku jest bardzo dużo osób z uprawnieniami. Zarówno w Warszawie, jak i w regionach, prawnicy mówią o niełatwym rynku dla tych, którzy zaczynają.

– My jednak ciągle zatrudniamy, szukamy talentów – mówi Jarosław Ostrowski, partner zarządzający toruńskiej kancelarii Ostrowski i Wspólnicy. – Rynek nie jest łatwy, ale ciągle poszukiwani są prawnicy, którzy potrafią samodzielnie myśleć, patrzeć wielowątkowo na zagadnienie, łączyć różne dziedziny prawa – np. podatki z prawem spółek. Język angielski muszą znać bardzo dobrze. Potrzebna jest też pewna umiejętność współpracy z ludźmi – nie tylko w ramach kancelarii, ale i z klientami. Łączenie tych wszystkich cech nie jest łatwe, ale prawnik, który to potrafi nie będzie miał problemów ze znalezieniem pracy – mówi mec. Ostrowski.

Ewelina Skocz zwraca też uwagę, że powstaje coraz więcej centrów usług wspólnych, które skupiają również obsługę prawną. – Mogę podpowiedzieć, że są to dobre miejsca do poszukiwania pracy przez absolwentów. Młodzi prawnicy mogą również szukać pracy w działach prawnych. Tu jednak zatrudniani są młodzi ludzie z przynajmniej 1-2 letnim doświadczeniem – mówi Skocz.

Waldemar Koper, prezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Prawników Przedsiębiorstw uważa, że podejście do absolwentów zależy od kultury, jaka panuje w danej organizacji. – Często lepiej zatrudnić osobę, która dopiero kształtuje swoje nawyki zawodowe. Może ona liczyć na wynagrodzenie rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Te zarobki są różne – w zależności od obowiązków i lokalizacji firmy – dodaje.

Nie warto też odkładać decyzji o rozpoczęciu aplikacji. – Zdarzają się bardziej doświadczeni prawnicy, którzy jej nie skończyli, a radzą sobie dobrze. Często jednak np. przy zmianie pracy spotykają się z pytaniami dlaczego nie zrobili aplikacji. Czy może nie chciało im się uczyć? – mówi stołeczny prawnik.

Po prawie można wybrać aplikacje: adwokacką, radcowską, notarialną lub komorniczą.

Duże kancelarie najchętniej przyjmują właśnie młodych prawników.

Paweł Pietkiewicz, partner zarządzający White & Case mówił w „Rzeczpospolitej", że kancelarie najchętniej zatrudniają aplikantów i studentów.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Czym jeździć
Nowa Skoda Kodiaq. Liczą się konie mechaniczne czy design?
Materiał Promocyjny
Sieci, czyli wąskie gardło transformacji energetycznej
Tu i Teraz
Nowa Skoda Superb. Komfort w parze z technologią
Prawo drogowe
Wypadek na Trasie Łazienkowskiej. Z jaką prędkością jechał Arteon Łukasza Ż.?
Nieruchomości
Czy można palić gałęzie i liście na swojej działce? Przepisy nie pozostawiają wątpliwości
Praca, Emerytury i renty
1500 zł miesięcznie od 1 października. Którzy rodzice mogą liczyć na nowe wsparcie?