Minister Finansów ustala maksymalne stawki podatku od nieruchomości. Natomiast gmina w uchwale decyduje, ile zapłacą jej mieszkańcy – z zastrzeżeniem, że nie można przekroczyć stawek wskazanych przez ministra. Co więcej, jeśli gmina nie zdąży z ich uchwaleniem, musi zachować dotychczasowe kwoty.
Coroczna waloryzacja maksymalnych stawek podatku od nieruchomości
Każdego roku maksymalne stawki ustalane przez ministra są waloryzowane. Kluczowe znaczenie ma tutaj wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza w stosunku do tego samego okresu w poprzednim roku. Oznacza to tyle, że skoro w pierwszym półroczu 2024 roku wyniósł on 102,7 (czyli ceny wzrosły o 2,7 proc.), to stawki maksymalne podatku od nieruchomości w 2025 roku wzrosną o 2,7 proc. w stosunku do roku 2024. Zaokrągla się je w górę do pełnych groszy.
Czytaj więcej
Uzyskanie kredytu na zakup mieszkania od rodziny może być trudniejsze niż wzięcie „zwykłego” kredytu hipotecznego. Banki z reguły podchodzą do takich spraw indywidualnie. Na co trzeba być przygotowanym składając wniosek?
Ile wyniosą stawki maksymalne podatku od nieruchomości w 2025 roku?
Nowe stawki maksymalne podatku od nieruchomości zostały określone w Obwieszczeniu Ministra Finansów z dnia 25 lipca 2024 roku w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na rok 2025.
Podatek od gruntów: