Kredyt hipoteczny umożliwia zakup wymarzonego mieszkania lub budowę domu. Czy zaciągając jedno zobowiązanie pozbawiamy się możliwości wzięcia kolejnego? Okazuje się, że nie. Można mieć dwa kredyty hipoteczne. Aby uzyskać ten drugi, trzeba spełnić warunki podobne jak w przypadku pierwszego. Musimy jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami oraz tym, że bank może wyjątkowo dokładnie sprawdzać naszą zdolność kredytową.
Czym jest kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny zaciągamy w banku najczęściej na zakup nieruchomości, jej remont lub wyposażenie. Najbardziej charakterystyczną cechą takiego kredytu jest zabezpieczenie w postaci hipoteki. Oznacza to, że jeżeli nie będziemy spłacać kredytu, bank ma prawo przejąć i sprzedać naszą nieruchomość, aby odzyskać pożyczone pieniądze. Kredyt hipoteczny ma najczęściej niższe oprocentowanie niż inne rodzaje kredytów. Jednocześnie trudniej jest go otrzymać. Wcześniej trzeba bowiem spełnić szereg warunków.
Czy można mieć dwa kredyty hipoteczne?
Czasami, posiadając już kredyt hipoteczny, myślimy o dalszych inwestycjach w nieruchomości. Powodów jest kilka. Najczęściej chcemy kupić drugie mieszkanie, aby móc je wynajmować i zapewnić sobie tym samym dodatkowe źródło dochodu. Innym razem planujemy zakup większego mieszkania czy domu i przeznaczenie obecnej nieruchomości na wynajem. Wówczas zastanawiamy się, czy można mieć dwa kredyty hipoteczne.
Czytaj więcej
W Polsce obowiązuje zakaz palenia liści i gałęzi na działkach i w ogrodach. Wynika to m.in. z przepisów Ustawy o odpadach. Za złamanie zakazu grozi mandat w wysokości do 500 zł, a w przypadku skierowania sprawy do sądu – grzywna do 5 tys. zł.
Okazuje się, że w Polsce prawo nie zabrania posiadania więcej niż jednego kredytu hipotecznego. Można mieć więc dwa kredyty hipoteczne jednocześnie. Wcześniej jednak trzeba spełnić określone warunki.