Reklama
Rozwiń

Sędzia z Izby Kontroli SN przegrał wybory do ważnego organu

Tomasz Demendecki z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN nie zostanie członkiem Rady Doskonałości Naukowej, która decyduje tytułach naukowych m.in. w dziedzinie prawa - donosi OKO.press. Przeciwko jego kandydaturze ostro protestował prof. Michał Romanowski.

Publikacja: 08.10.2023 10:48

Tomasz Demendecki

Tomasz Demendecki

Foto: materiały prasowe

dgk

Rada Doskonałości Naukowej m.in. przeprowadza postępowania w sprawie nadania tytułu profesora i sprawuje nadz,or nad podmiotami nadającymi stopień doktora oraz habilitującymi. Żeby zostać członkiem tego prestiżowego gremium, trzeba mieć nieposzlakowaną opinię i przestrzegać zasad etyki naukowej. 

Neo-sędzia prosił adwokata represjonowanych

O Radzie zrobiło się głośno na początku września, gdy prof. Michał Romanowski ujawnił treść maila, jaki otrzymał od sędziego SN i dr. hab. prof. UMCS Tomasza Demendeckiego z prośbą o rozważenie oddania na niego głosu w nadchodzących wyborach do Rady.  W publicznej odpowiedzi  prof.  Romanowski uznał to za przejaw bezczelności.

Czytaj więcej

Profesorskie „uprzejmości” elektryzują prawników

"Uważam, że jest pan nie tylko osobą niegodną funkcji członka Rady Doskonałości Naukowej, ale w ogóle funkcji nauczyciela akademickiego i sędziego. Przynosi pan hańbę społeczności akademickiej i misji sędziego." - odpisał prof. Romanowski.

Uważa, że Demendeckiego dyskwalifikuje  jako nauczyciela akademickiego, że nie tylko to, że jest neo-sędzią Sądu Najwyższego, ale także fakt, że został promotorem pracy doktorskiej sędziego i  wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka, który miał być  "mózgiem"   afery hejterskiej, w której oczerniano niezależnych sędziów.

Jak przyznał w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Romanowski, był zszokowany, że Tomasz Demendecki właśnie do niego skierował prośbę o poparcie.  - Jestem bowiem adwokatem znanych polskich sędziów [m.in. Pawła Juszczyszyna i Igora Tulei - red.], którzy dla obrony praworządności wiele zaryzykowali – wyjaśnił profesor.

W RDN zasiądą inni

Jak informuje OKO.press, w piątek 6 października opublikowano wyniki głosowania w wyborach do Rady. W dziedzinie nauk prawnych startowało 12 akademików. Demendecki zdobył 200 głosów i uzyskał 6. wynik. Zbyt niski, by mógł dostać się do RDN. Wybrano trzech innych naukowców:

- prof. Bronisław Sitek z SWPS (uzyskał 313 głosów) -  był prezesem Prokuratorii Generalnej i sekretarzem RDN.  Specjalizuje się w prawie rzymskim. Jest byłym duchownym katolickim. W 2015 roku PSL zgłosił go na sędziego TK i Sejm go wybrał, ale po wygranych przez PiS wyborach, nie został zaprzysiężony przez prezydenta.

- prof. Robert Grzeszczak z UW (300 głosów) - przewodniczący Komitetu Nauk Prawnych PAN. Specjalizuje się w prawie europejskim. 

- prof. Krzysztof Baran z UJ (247 głosów). Specjalizuje się w prawie pracy. Był członkiem RDN I kadencji.

- Mam satysfakcję, że Demendecki nie został wybrany do RDN. Bo profesor, czy doktor prawa, który uczestniczy w demontażu wolnych sądów i praworządności, sprzeniewierza się swojej misji, przynosząc hańbę społeczności akademickiej. Osoba taka nie może mieć wpływu na nadawanie stopni i tytułów naukowych. Co więcej uważam, że studenci nie powinni uczestniczyć w zajęciach u takiej osoby. Jest to sprzeczne z pięknym przesłaniem, które wynika z hymnu akademickiego Gaudeamus igitur”. Hymn jest o radości i jest na cześć Akademii i profesorów - skomentował dla OKO.press wyniki wyborów prof. Michał Romanowski.

Dodał, że cieszy się z wyboru do RDN prof. Roberta Grzeszczaka, który "jest przykładem, kim powinien być profesor uniwersytecki, jako autorytet dla studentów i prawników”.

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku