Ludzie Ziobry przypilnują wyborów? Kogo PKW powołała na komisarza wyborczego

Przygotowanie i przebieg wyborów będą nadzorować przede wszystkim beneficjanci „dobrej zmiany" w sądach - informuje OKO.press. Wśród nowo powołanych komisarzy wyborczych sporo jest sędziów, którzy współpracują z resortem ministra Ziobry i podpisywali listy poparcia do neoKRS.

Publikacja: 04.04.2023 11:10

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Foto: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

dgk

PKW powołuje komisarzy na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji, który przedstawia kandydatów. Teraz, w uchwale z 27 marca 2023 r., powołała nowych, bo poprzednim skończyła się pięcioletnia kadencja. Większość wybranych będzie pełnić swą funkcję kolejną już kadencję. Komisarze zarobią dodatkowo ok. 6-7 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Komisarze są przedstawicielami PKW na dany okręg w województwie. Mają duży wpływ na organizację i przebieg wyborów w Polsce. To ich uprawnienia: nadzorują przestrzeganie prawa wyborczego, biorą udział w przygotowaniu wyborów samorządowych oraz powołują komisje wyborcze i obwody do głosowania, zarządzają też druk kart do głosowania i ustalają zbiorcze wyniki wyborów z podległych im komisji. Mogą nawet uchylać uchwały komisji wyborczych- przypomina OKO.press.

Czytaj więcej

Hermeliński o Kodeksie wyborczym: prezydent nie powinien tego robić

Nowych komisarzy wyborczych jest  93. To głównie sędziowie, którzy awansują od czasu objęcia rządów przez PiS: prezesi sądów z nominacji resortu ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry,  sędziowie rekomendowani przez neoKRS i osoby, które podpisywały listy poparcia dla kandydatów na członków neoKRS, przede wszystkim dla byłego wiceministra sprawiedliwości Łukasza Piebiaka, którego nazwisko pojawia się w aferze hejterskiej. Nowymi komisarzami wyborczymi są też adwokaci i prawnicy z uczelni.

Serwis OKO.press przyjrzał się nazwiskom na liście z uchwały PKW. 

Dolnośląskie

Sławomir Papierzański, neo-sędzia Sądu Okręgowego w Jeleniej Górze. Podpisał listę poparcia do neo-KRS dla Dariusza Drajewicza.

Michał Chudzik, neo-sędzia z Sądu Rejonowego w Lwówku Śląskim.

Arkadiusz Rodziewicz, prezes Sądu Okręgowego w Świdnicy. Jest neo-sędzią tego sądu. Podpisał listy poparcia do neo-KRS dla Łukasza Piebiaka i Drajewicza.

Kujawsko-pomorskie

Igor Zgoliński, neo-sędzia SN.

Dariusz Kala, legalny sędzia SN.

Jacek Grela, neo-sędzia SN.

Krzysztof Dąbkiewicz, prezes Sądu Rejonowego w Toruniu. Podpisał listę do neo-KRS dla Piebiaka.

Ewa Felińczak, prezes Sądu Okręgowego we Włocławku. Jest neo-sędzią tego sądu. Poparła listę do neo-KRS dla Piebiaka.

Lubelskie

Agnieszka Jurkowska-Chocyk, neo-sędzia Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Podpisała listę do neo-KRS dla Piebiaka.

Krzysztof Niezgoda, prezes Sądu Okręgowego w Lublinie. Jest neo-sędzią lubelskiego sądu apelacyjnego. Podpisał listę do neo-KRS dla Piebiaka.

Jerzy Daniluk, prezes Sądu Apelacyjnego w Lublinie. Jest neo-sędzią tego sądu. Media pisały, że został przeniesiony do sądu w Siedlcach, choć nadal pracował w Lublinie, dzięki czemu dostawał dodatek mieszkaniowy. Za tą decyzją stał Łukasz Piebiak, ówczesny wiceminister sprawiedliwości. Jego bratowa sędzia Elżbieta Daniluk z Sądu Okręgowego w Lublinie pracowała na delegacji w ministerstwie sprawiedliwości. Podpisał listę do neo-KRS dla Piebiaka. Legalni sędziowie SN po przeprowadzeniu testu na jego niezależność orzekli, że nie daje gwarancji bezstronnego i niezawisłego procesu. Przeprowadzenie testu stało się pretekstem dla Daniluka, by donieść na sędziów do Zbigniewa Ziobry.

Lubuskie

Monika Zawartowska, prezes Sądu Rejonowego w Krośnie Odrzańskim. To ona przedłużała terminy do składania uzasadnień do wyroków dla Przemysława Radzika, gdy ten orzekał jeszcze w tym sądzie. Radzik już wtedy był zastępcą rzecznika dyscyplinarnego i ścigał sędziów za byle co.

Łódzkie

Leszek Steć, neo-sędzia Sądu Apelacyjnego w Łodzi.

Małopolskie

Rafał Sobczuk, prezes Sądu Rejonowego w Chrzanowie. Podpisał listę poparcia do neo-KRS dla Ireny Bochniak, Dagmary Pawełczyk-Woickiej i Krystyny Morawy-Fryźlewicz.

Bartłomiej Migda, od 2022 roku jest prezesem Sądu Okręgowego w Krakowie. Zastąpił na tym stanowisku obecną przewodniczącą neo-KRS Dagmarę Pawełczyk-Woicką. Jest neo-sędzią sądu okręgowego. Był już komisarzem wyborczym. Zbierał podpisy pod listą poparcia dla Morawy-Fryźlewicz i sam ją poparł. Jako pełnomocnik zgłosił na II kadencję neo-KRS kandydaturę Pawełczyk-Woickiej oraz Ireny Bochniak.

Mazowieckie

Łukasz Kluska, prezes Sądu Rejonowego w Pruszkowie. Jest neo-sędzią Sądu Okręgowego w Warszawie. Był już komisarzem wyborczym. Kluska kojarzony jest z Łukaszem Piebiakiem. Podpisał mu listę poparcia dla neo-KRS oraz dla Stanisława Zduna i Drajewicza. Startował do SN, ale neo-KRS nie dała mu nominacji.

Izabela Szumniak, prezes sądu dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym w Warszawie. Jej mężem jest Paweł Iwaniuk były już prezes Sądu Okręgowego Warszawa-Praga. Iwaniuk był jednym z obrońców Piebiaka w jego procesie dyscyplinarnym. Tego samego dnia - w grudniu 2020 roku - Szumniak wraz z mężem odebrała od prezydenta nominacje na neo-sędziów Sądu Apelacyjnego w Warszawie.

Joanna Oliwa, neo-sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie. Jest partnerką członka neo-KRS Dariusza Drajewicza. Podpisała listę do neo-KRS dla Piebiaka, Jarosława Dudzicza i dla Rafała Puchalskiego.

Małgorzata Kanigowska-Wajs, jest wiceprezesem Sądu Okręgowego w Warszawie. Jest też neo-sędzia tego sądu. Pracowała na delegacji w ministerstwie sprawiedliwości.

Mariusz Królikowski, prezes Sądu Okręgowego w Płocku. Aktywny jest na Twitterze, nie kryje sympatii dla „dobrej zmiany” w sądach.

Marta Łobodzińska, prezes Sądu Okręgowego w Radomiu. Jest neo-sędzią tego sądu.

Konrad Mielcarek, neo-sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie.

Opolskie

Liliana Krukowska, prezes Sądu Rejonowego w Opolu.

Tomasz Wierzchowiec, w marcu 2023 roku prezydent powołał go na neo-sędziego Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu. To były prezes Sądu Rejonowego w Kluczborku. Znacząco awansował za obecnej władzy. Podpisał listy poparcia do neo-KRS dla Piebiaka, Morawy-Fryźlewicz i Dudzicza.

Podkarpackie

Marcin Dudzik, neo-sędzia Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Andrzej Skowron, sędzia Sądu Rejonowego w Tarnowie. Pracował na delegacji w ministerstwie sprawiedliwości. W styczniu 2021 roku neo-KRS dała mu nominację do nielegalnej Izby Dyscyplinarnej, ale prezydent go nie powołał. Jest niejako „sędzią dyżurnym” do podpisywania list poparcia do KRS. Cztery lata temu na I kadencję Rady poparł aż ośmioro kandydatów. W 2022 roku podpisał listy dla Macieja Nawackiego, Łukasza Piebiaka, Pawła Styrny, Grzegorza Furmankiewicza, Joanny Kołodziej-Michałowicz, Macieja Mitery i Jarosława Dudzicza. W 2022 roku w OKO.press i Onet ujawniliśmy, że Skowron był jednym z członków grupy dyskusyjnej na WhatsAppie Kasta/Antykasta, do której należeli sędziowie skupieni wokół Łukasza Piebiaka.

Janusz Kmiecik, prezes Sądu Okręgowego w Krośnie. Jest neo-sędzią tego sądu. Zgłosił na II kadencję neo-KRS Grzegorza Furmankiewicza. Podpisał listę do neo-KRS dla Styrny i Furmankiewicza.

Krzysztof Tryksza, prezes Sądu Rejonowego w Przemyślu.

Podlaskie

Jacek Malinowski, neo-sędzia Sądu Apelacyjnego w Białymstoku.

Dorota Sosna, wiceprezes Sądu Okręgowego w Białymstoku.

Jan Leszczewski, prezes Sądu Okręgowego w Łomży.

Jacek Sowul, prezes Sądu Okręgowego w Suwałkach. Było o nim głośno w związku z jego spotkaniem w Wilnie z ówczesnym wiceministrem sprawiedliwości Łukaszem Piebiakiem. Sędzia Sowul nie był wtedy jeszcze prezesem sądu. Krótko po tym spotkaniu w kwietniu 2017 roku uchylił on wyrok uniewinniający działaczy KOD, którzy byli oskarżeni za zakłócenie wiecu wyborczego PiS. Później Sowul został prezesem sądu. Podpisał listę poparcia do neo-KRS dla Piebiaka.

Pomorskie

Rafał Terlecki, neo-sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku i prezes Sądu Okręgowego w Gdańsku. Terlecki startował też do NSA i SN, ale tych awansów od neo-KRS już nie dostał. Podpisał listę do neo-KRS dla Joanny Kołodziej-Michałowicz i Anny Dalkowskiej.

Andrzej Michałowicz, prezes Sądu Okręgowego w Słupsku. Jest też neo-sędzią tego sądu. Podpisał listę do neo-KRS dla Piebiaka. Prywatnie jest mężem członkini neo-KRS Joanny Kołodziej-Michałowicz. Sędzia Michałowicz podobnie jak Skowron był członkiem grupy Kasta/Antykasta na WhatsAppie.

Śląskie

Beata Łabno, neo-sędzia Sądu Okręgowego w Katowicach.

Mariusz Grążawski, neo-sędzia Sądu Okręgowego w Bielsku-Białej.

Karol Gondro, neo-sędzia Sądu Okręgowego w Częstochowie.

Świętokrzyskie

Robert Dróżdż, wiceprezes Sądu Okręgowego w Kielcach. Jest neo-sędzią tego sądu. Podpisał listę do neo-KRS dla Piebiaka.

Ryszard Sadlik, prezes Sądu Okręgowego w Kielcach. Podpisał listę do neo-KRS dla Piebiaka, Kołodziej-Michałowicz i Dudzicza.

Warmińsko-Mazurskie

Mariusz Stachowiak, sędzia wojskowy. Podpisał listę poparcia dla Nawackiego.

Piotr Żywicki, prezes Sądu Okręgowego w Elblągu. Jest neo-sędzia Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. A jego żona Renata Żywicka jest już neo-sędzią SN. Oboje podpisali listy poparcia do neo-KRS dla Nawackiego, Piebiaka, Dudzicza i Kołodziej-Michałowicz.

Wielkopolskie

Daniel Jurkiewicz, neo-sędzia Sądu Okręgowego w Poznaniu. Był pełnomocnikiem w konkursie do neo-KRS Marka Jaskulskiego. Jurkiewicz był już komisarzem wyborczym, a wcześniej był prezesem Sądu Rejonowego w Wągrowcu. Podpisał listę do neo-KRS dla Jaskulskiego, Dudzicza oraz Piebiaka. Ma być nowym prezesem poznańskiego sądu okręgowego.

Ireneusz Kawęcki, wiceprezes Sądu Okręgowego w Kaliszu. Jest neo-sędzią tego sądu.

Michał Jankowski, prezes Sądu Okręgowego w Koninie. Jest neo-sędzią tego sądu. Podpisał listę do neo-KRS dla Piebiaka i Jaskulskiego.

Mateusz Bartoszek, prezes Sądu Rejonowego Poznań-Grunwald i Jeżyce. Jest neo-sędzią poznańskiego sądu okręgowego. Podpisał listę do neo-KRS dla Piebiaka, Dudzicza i Jaskulskiego. Ma być nowym prezesem Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.

Zachodniopomorskie

Piotr Boguszewski, prezes Sądu Rejonowego w Koszalinie. Podpisał listę do neo-KRS dla Piebiaka.

Marcin Myszka, neo-sędzia Sądu Okręgowego w Koszalinie. Podpisał listę do neo-KRS dla Kołodziej-Michałowicz, Piebiaka i Dudzicza.

PKW powołuje komisarzy na wniosek ministra spraw wewnętrznych i administracji, który przedstawia kandydatów. Teraz, w uchwale z 27 marca 2023 r., powołała nowych, bo poprzednim skończyła się pięcioletnia kadencja. Większość wybranych będzie pełnić swą funkcję kolejną już kadencję. Komisarze zarobią dodatkowo ok. 6-7 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Komisarze są przedstawicielami PKW na dany okręg w województwie. Mają duży wpływ na organizację i przebieg wyborów w Polsce. To ich uprawnienia: nadzorują przestrzeganie prawa wyborczego, biorą udział w przygotowaniu wyborów samorządowych oraz powołują komisje wyborcze i obwody do głosowania, zarządzają też druk kart do głosowania i ustalają zbiorcze wyniki wyborów z podległych im komisji. Mogą nawet uchylać uchwały komisji wyborczych- przypomina OKO.press.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Przerwanie wałów w Jeleniej Górze Cieplicach. Jest stanowisko dewelopera
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie