Aktualizacja: 15.12.2015 15:30 Publikacja: 15.12.2015 15:15
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz
Lider Ruchu Paweł Kukiz zaproponował szefom klubów parlamentarnych spotkanie w czwartek o godz.12, na którym miałaby się odbyć dyskusja nad propozycjami Ruchu Kukiz'15.
Kukiz powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Sejmie, że jego klub proponuje trzy poprawki do konstytucji, dotyczące Trybunału Konstytucyjnego: wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 głosów, zwiększenie składu TK z 15 do 18 członków oraz badanie zgodności ustawy o TK z konstytucją przez Sąd Najwyższy.
"Wiemy, w jaki sposób wyjść z kryzysu ustrojowego, w jakim obecnie się znaleźliśmy" - przekonywał Kukiz. Dlatego - argumentował - proponuje szefom klubów spotkanie, na którym miałaby się odbyć dyskusja nad propozycjami Ruchu Kukiz'15.
Poseł Tomasz Rzymkowski (Ruch Kukiz'15) wyjaśnił, że propozycja zwiększenia składu TK z 15 do 18 członków oznacza, że trzej sędziowie wybrani 8 października zostaną zaprzysiężeni przez prezydenta; ponadto pięciu sędziów wybranych przez Sejm 2 grudnia i już zaprzysiężonych, zostanie skutecznie przyjętych w skład TK przez prezesa Trybunału Andrzeja Rzeplińskiego.
Jak ocenił, wybór sędziów TK kwalifikowaną większością 2/3 spowoduje zwiększenie apolityczności, niezależności i niezawisłości sędziów, co - przekonywał - wymusi znalezienie kandydata na sędziego TK "ponad podziałami", niezwiązanego z żadną opcją polityczną.
Z kolei - według Rzymkowskiego - sytuacja, w której Trybunał wyrokuje o zgodności ustawy o TK z konstytucją jest nie do zaakceptowania, ponieważ podważa to fundamentalną zasadę cywilizacji łacińskiej, według której nikt nie może być sędzią we własnej sprawie. Dlatego - wyjaśnił poseł - Ruch Kukiz'15 proponuje, aby to Sąd Najwyższy badał zgodność ustawy o TK z konstytucją.
Projekt ustawy o zmianie konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub prezydent. Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
Zasiłek dla bezrobotnych, określany jako „kuroniówka”, jest formą wsparcia finansowego, które ma zrekompensować brak dochodów w związku z utratą pracy. Aby otrzymać to świadczenie, trzeba spełnić określone warunki. Ile wynosi ono w tym roku?
Pierwszy całkowicie elektryczny model Suzuki został właśnie zaprezentowany w Mediolanie. Produkcja e VITARY rozpocznie się wiosną przyszłego roku, a zapewne latem zobaczymy pierwsze egzemplarze na naszych drogach.
Zakaz zaproponowany w projekcie rozporządzenia ma objąć ok. 126 tys. członków Polskiego Związku Łowieckiego.
Rząd chce obłożyć akcyzą grzałki do tytoniu i płynów nikotynowych. To nie są wyroby akcyzowe, ale taki zamiar trzeba zgłosić Brukseli. To się jednak nie stanie.
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązuje nowa kwota wynagrodzenia minimalnego. Ile wynosi? Ile dostanie pracownik „na rękę” i jakie koszty poniesie pracodawca?
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Rodzice, którzy pobierają świadczenie wychowawcze 800 plus, powinni pamiętać o konieczności złożenia wniosku na nowy okres świadczeniowy w 2025 r. Nabór rozpocznie się już niedługo. Od kiedy można składać dokumenty?
Dobry program księgowy to podstawa funkcjonowania biura rachunkowego. Jego podstawowym zadaniem jej ułatwienie i przyspieszenie pracy księgowych. Dzięki temu, że program wykonuje podstawowe, powtarzalne zadania, profesjonaliści mogą się skupić na bardziej skomplikowanych zadaniach, lub zaoferować swoje usługi większej liczbie klientów.
Proceder segregowania sędziów na nowych–starych, lepszych–gorszych, nie ma podstaw prawnych.
Członek zarządu, któremu spółka pokryła z własnych środków lub refinansowała studia MBA, ma przychód opodatkowany PIT.
Kierując ustawę budżetową do TK, prezydent zastawił na sędziów Trybunału Konstytucyjnego pułapkę. Bo kto przy zdrowych zmysłach dobrowolnie zrezygnuje z ponad 400 tys. złotych?
Sąd Najwyższy powinien orzekać o ważności wyborów w pełnym składzie, a o skargach wyborczych i protestach oraz finansowaniu partii politycznych w składach wyłanianych w drodze losowania - piszą Leszek Bosek i Grzegorz Żmij.
Prezydent Andrzej Duda zdecydował o odesłaniu części zapisów ustawy budżetowej na rok 2025 do Trybunału Konstytucyjnego w trybie tzw. kontroli następczej. Co to oznacza dla tegorocznego budżetu państwa?
To, czy przeciwko wójtowi gminy wpłynęło oficjalne oskarżenie o mobbing w pracy, stanowi informację publiczną, bo dotyczy działalności osoby pełniącej funkcje publiczne i jego podwładnych.
Sondaże pokazują spadki poparcia dla KO i Rafała Trzaskowskiego. Powodem może być brak wiary w to, że państwo, które nie potrafi rozstrzygnąć dotacji dla PiS po decyzji PKW czy wprowadzić nowego przedmiotu do szkół, będzie potrafiło na przykład skrócić kolejki do lekarza.
"W mojej ocenie przedstawiony opinii publicznej »raport« obarczony jest szeregiem błędów" - stwierdził prezes Trybunału Konstytucyjnego Bogdan Święczkowski w reakcji na tzw. raport Bodnara dotyczący śledztw prowadzonych przez prokuratorów, gdy prokuraturę nadzorował Zbigniew Ziobro.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas