Nowa maksymalna temperatura w miejscu pracy. Zmiana zasad jeszcze w 2025 roku?

Jeżeli temperatura powietrza przekroczy 32 st. C, niektórych prac na zewnątrz nie będzie można wykonywać. W przypadku prac w pomieszczeniach temperatura graniczna, powyżej której nie będzie można wykonywać żadnych prac, to 35 st. C. Takie zmiany w zasadach BHP zaproponowało ministerstwo pracy. Projekt jest na etapie uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania. Zgłoszono sporo krytycznych uwag.

Publikacja: 16.01.2025 12:02

Projekt zmian wprowadza nowe zasady dotyczące temperatur w miejscu pracy

Projekt zmian wprowadza nowe zasady dotyczące temperatur w miejscu pracy

Foto: Adobe Stock

Nowe zasady BHP regulujące kwestię wysokich temperatur w miejscu pracy znalazły się w projekcie Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (rozporządzenia o bhp). W uzasadnieniu do projektu ministerstwo tłumaczy, że obowiązujące dziś reguły wskazują minimalną temperaturę w miejscu pracy, ale nie określają temperatury maksymalnej. Tymczasem wraz ze zmianami klimatu to właśnie występujące coraz częściej upały stają się rosnącym wyzwaniem dla pracowników i pracodawców. W ocenie MRPiPS „obecne rozwiązania stają się niewystarczające, aby skutecznie chronić życie i zdrowie pracowników”.

Ministerstwo przypomina też, że przepisy prawa pracy regulują jedynie środki ochrony pracownika pracującego „w warunkach szkodliwych mikroklimatu gorącego”. Odnoszą się one jednak tylko do pracy w wysokiej temperaturze spowodowanej czynnikami technologicznymi, a nie warunkami atmosferycznymi. „Tym samym rozwiązania nie dotyczą ogółu pracowników, a jedynie niewielkiego odsetka wszystkich zatrudnionych w gospodarce narodowej” – czytamy w uzasadnieniu.

Tempo metabolizmu podzieli rodzaje prac

Ministerstwo proponuje, by kryterium, na podstawie którego określać się będzie, czy dana praca może, czy nie może być wykonywana w wysokiej temperaturze, były klasy tempa metabolizmu. W uproszczeniu: klasy tempa metabolizmu mają odnosić się do tego, ile organizm ludzki potrzebuje energii, by wykonać dany rodzaj pracy. Projekt proponuję cztery klasy: niskie, umiarkowane, wysokie i bardzo wysokie. Klasy tempa metabolizmu będą określane podczas oceny ryzyka zawodowego dla danego stanowiska pracy. Pracodawcy mają stosować definicje pojęć i metody pomiaru tempa metabolizmu określone przez Polskie Normy.

Czytaj więcej

Wzrosły kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe. Ile wynoszą od 2025 r.?

Maksymalna dopuszczalna temperatura w miejscu pracy – praca w pomieszczeniach

Projekt nowych przepisów BHP nakłada na pracodawców obowiązek zapewnienia w pomieszczeniu pracy temperatury odpowiedniej do rodzaju wykonywanej pracy (tempa metabolizmu) nie wyższej niż: 28 st. C dla pracy o niskim i umiarkowanym tempie metabolizmu i w pomieszczeniach biurowych; 25 st. C dla pracy o wysokim tempie metabolizmu lub 22 st. C dla pracy o bardzo wysokim tempie metabolizmu, chyba że względy technologiczne na to nie pozwalają.

Gdy temperatura w pomieszczeniu pracy przekroczy określoną wartość dla danej klasy tempa metabolizmu, pracodawca obowiązany będzie do zapewnienia odpowiednich rozwiązań technicznych obniżających temperaturę, a jeśli nie będzie to możliwe, to do zastosowania innych rozwiązań organizacyjnych. Ministerstwo pracy podaje przykłady rozwiązań organizacyjnych: praca zdalna, przerwy w pracy, skrócony czas pracy, prace zmianowe, odpoczynek w klimatyzowanym pomieszczeniu itd. Jeżeli mimo zastosowania rozwiązań technicznych temperatura w pomieszczeniu pracy przekroczy 35 st. C, „wówczas żadna praca w pomieszczeniu pracy nie będzie mogła być wykonywana” – czytamy.

Maksymalna dopuszczalna temperatura w miejscu pracy – praca na zewnątrz

W przypadku pracy na otwartej przestrzeni odpowiednie działania organizacyjne mają być podejmowane już przy temperaturze powyżej 25 st. C. Rozwiązania te pracodawca będzie ustalał w porozumieniu zawieranym między pracodawcą i zakładową organizacją związkową oraz po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Przykłady rozwiązań podawanych przez ministerstwo to m.in.: zmniejszenie obciążenia fizycznego pracą w godzinach występowania najwyższych wartości temperatury powietrza, dodatkowe przerwy w pracy, skrócony czas pracy, odpoczynek w klimatyzowanym pomieszczeniu, odpoczynek w zacienionym miejscu.

Czytaj więcej

Karty parkingowe dla osób z niepełnosprawnością. Będą zmiany w przepisach?

Jeżeli jednak podczas pracy na otwartej przestrzeni temperatura przekroczy 32 st. C, to w czasie występowania takiej temperatury nie będzie mogła być wykonywana żadna praca o wysokim tempie metabolizmu lub bardzo wysokim tempie metabolizmu. W uzasadnieniu do projektu ministerstwo zaznacza, że „obowiązek czasowego wstrzymania nie będzie dotyczył jednak niektórych rodzajów prac, których wykonywanie jest obiektywnie konieczne; katalog wyjątków od obowiązku czasowego wstrzymania prac w znacznym zakresie pokrywa się z rodzajami prac, których nie dotyczy zakaz pracy w niedzielę”.

Na jakiej podstawie określono maksymalne dopuszczalne temperatury w miejscu pracy?

Ministerstwo pracy informuje, że zaproponowane w rozporządzeniu temperatury, powyżej których pracodawca będzie miał obowiązek podjęcia działań mających na celu poprawienie warunków pracy, zostały przyjęte na podstawie przeprowadzonych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB) symulacji komputerowych temperatury, przy której praca (z podziałem na poszczególne klasy tempa metabolizmu) może stanowić dla przeciętnego pracownika nadmierne obciążenie cieplne. „Takie same progowe wartości temperatur dla poszczególnych klas tempa metabolizmu wykonywanej pracy zawarł w swoim opracowaniu Instytut Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi (IMP)” – czytamy w uzasadnieniu.

Przewidywany termin wejścia w życie nowych zasad BHP

Ministerstwo zakłada, że nowe rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. W projekcie zapisano, że pracodawcy będą mieli czas na dostosowanie pomieszczeń pracy do nowych wymogów oraz aktualizację dokumentacji oceny ryzyka zawodowego (przez ujęcie w opisie stanowiska pracy klasy metabolizmu – ciężkości pracy) do 1 czerwca 2025 r.

Czytaj więcej

Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców

Nowe zasady BHP. Przykładowe uwagi do projektu

W uwagach zgłoszonych do projektu podnoszono, że pracodawcy potrzebują znacznie więcej czasu na dostosowanie się do nowych przepisów niż przewidziano to w projekcie. Krytyczne głosy dotyczyły też zaproponowanej przez resort metody dzielenia rodzajów pracy ze względu na tempo metabolizmu. „Zapisy w zakresie określania tempa metabolizmu są z zasady naukowej poprawne, lecz dla zwykłego przedsiębiorcy są faktem magicznym. Zamiast upraszczać prawo w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, komplikujemy je, aby było coraz bardziej nieczytelne” – czytamy w opinii Macieja Sypniewskiego, głównego specjalisty ds. bezpieczeństwa i higieny pracy w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy.

Do tej samej kwestii odnosi się opinia przedstawiona przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. „Należałoby jak najbardziej uprościć zaproponowane zapisy w rozporządzeniu i np. wprowadzić zależność wysokości dopuszczalnej temperatury od charakteru pracy, tj. praca administracyjno-biurowa, praca fizyczna. Te pojęcia są zdecydowanie bardziej zrozumiałe dla pracowników i służby bhp. Zaproponowane rozwiązanie dot. określania tempa metabolizmu będzie dość trudnym do realizacji i zrozumienia” – czytamy.

KPRM przypomina, że pojęcie pracy fizycznej powiązanej z wydatkiem energetycznym jest już w przepisach, pracodawcy znają je i stosują od lat. Na tej podstawie określa się, jakim pracownikom przysługują profilaktyczne posiłki i napoje. „Pracodawcy, którzy wydają pracownikom profilaktyczne posiłki lub napoje mają już ustalone stanowiska pracy i policzony dla nich wydatek energetyczny. W związku z powyższym, to rozwiązanie oparte na wydatku energetycznym nie wymagałoby od pracodawców dodatkowych wielu działań ustalających tempo metabolizmu" – czytamy.

Niepełnosprawni
Karty parkingowe dla osób z niepełnosprawnością. Będą zmiany w przepisach?
Szkoły podstawowe i średnie
Najlepsze licea i technika w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Praca, Emerytury i renty
Waloryzacja emerytur 2025. Jedna grupa seniorów dostanie wyższe przelewy już w lutym
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego