Karty parkingowe dla osób z niepełnosprawnością. Będą zmiany w przepisach?

Pod koniec grudnia 2024 roku pojawiły się informacje o możliwych zmianach dotyczących m.in. zasad wnioskowania o wydanie kart parkingowych dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności. Co może się zmienić? Na jakich zasadach są obecnie wydawane karty parkingowe i kto może się o nie ubiegać?

Publikacja: 16.01.2025 06:44

Okres ważności karty parkingowej dla osoby z niepełnosprawnościami wynosi maksymalnie 5 lat

Okres ważności karty parkingowej dla osoby z niepełnosprawnościami wynosi maksymalnie 5 lat

Foto: Adobe Stock

Karty parkingowe to duże ułatwienie dla osób niepełnosprawnych i placówek zajmujących się opieką nad osobami z niepełnosprawnościami. Uzyskanie karty – w przypadku osoby niepełnosprawnej – wymaga obecnie m.in. złożenia wniosku i okazania orzeczenia wydanego przez zespół ds. orzekania o niepełnosprawności.

Karty parkingowe na nowych zasadach? Trwają prace nad zmianami

W zeszłym roku pojawiła się interpelacja poselska z zapytaniem m.in. o możliwość wydawania bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych Łukasz Krasoń wyjaśnił wówczas, że wydawanie kart parkingowych bezterminowo nie jest możliwe. W odpowiedzi na interpelację poinformował jednak, że trwa analiza przepisów dotyczących zasad wydawania kart parkingowych. Chodziło zarówno o wzór karty, jak i formę wnioskowania, w tym m.in. konieczność osobistego złożenia wniosku o kartę.

Na początku grudnia 2024 r. pojawiła się kolejna interpelacja poselska (Interpelacja nr 6756) zwracająca uwagę na trudności z wyrobieniem kart parkingowych przez osoby niepełnosprawne. W dokumencie zwrócono uwagę m.in. na:

  • trudności z wydawaniem legitymacji osoby niepełnosprawnej i kart parkingowych w okresie oczekiwania na wydanie orzeczenia o niepełnosprawności,
  • konieczność osobistego składania wniosku i związanych z tym trudności.

Czytaj więcej

Świadczenia na dzieci z niepełnosprawnością. O jakie wsparcie mogą starać się rodzice? Lista

Odpowiedzi na interpelację udzielił 30 grudnia Łukasz Krasoń, informując, że MRPiPS podjęło prace nad nowelizacją Ustawy z dn. 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z planami ministerstwa karty parkingowe miałyby docelowo zachować ważność do dnia wydania nowego (ostatecznego) orzeczenia o niepełnosprawności lub orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (na podobnych zasadach jak przedłużenie ważności orzeczeń w okresie starania się o nowe). MRPiPS ma pracować również nad projektem regulacji związanych z dyrektywą UE w sprawie ustanowienia europejskiej karty osoby z niepełnosprawnością i europejskiej karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnościami. Planowana jest również zmiana przepisów dotyczących obowiązku podpisania wniosku o wydanie karty parkingowej w obecności przewodniczącego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (lub osoby upoważnionej). Zapowiedziano także powstanie centralnej ewidencji posiadaczy kart parkingowych.

Kto może ubiegać się o kartę parkingową?

Jak wyjaśnia portal niepelnosprawni.gov.pl, o karty parkingowe mogą ubiegać się osoby niepełnosprawne, zaliczone do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, mające znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Karta parkingowa może zostać również wydana osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16. roku życia i posiada znacznie ograniczone możliwości poruszania się. Do uzyskania karty wymagane jest posiadanie wydanego przez zespół ds. orzekania o niepełnosprawności:

  • orzeczenia o niepełnosprawności,
  • orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
  • orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień.

Czytaj więcej

Naukowcy sprawdzili, ile żyją osoby z diagnozą demencji. Jeden czynnik ma kluczową rolę

Dokument musi zawierać wskazanie do wydania karty parkingowej. Co istotne, w przypadku osób posiadających orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności dokument (orzeczenie) musi zawierać jeden z wymienionych symboli, określających przyczynę niepełnosprawności: 04-O – choroby narządu wzroku, 05-R – upośledzenie narządu ruchu, 10-N – choroba neurologiczna.

Które placówki mogą ubiegać się o kartę parkingową?

O wydanie karty mogą wnioskować placówki zajmujące się szeroko rozumianą opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych, które posiadają znaczne ograniczenia w samodzielnym poruszaniu się. O kartę parkingową mogą ubiegać się m.in.: placówki opiekuńczo-wychowawcze, szkoły i placówki oświatowe, szpitale, sanatoria, hospicja, poradnie i ośrodki wychowawcze. Szczegółowy spis kategorii placówek, które mogą wnioskować o wydanie karty parkingowej, znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 czerwca 2014 r. w sprawie rodzaju placówek uprawnionych do uzyskania karty parkingowej (Dz. U. 2014, poz. 818). Karty są wydawane na okres 3 lat dla pojazdu będącego własnością placówki lub użyczonego placówce na wyłączność.

Karta parkingowa. Jakie dokumenty należy przygotować?

Osoba ubiegająca się o kartę musi uzupełnić wniosek o wydanie karty parkingowej. Aktualny wzór wniosku jest dostępny m.in. na stronie niepelnosprawni.gov.pl. Warto pamiętać o tym, że dokument wymaga podpisu w obecności urzędnika, który przyjmie wniosek (dokumentu nie należy podpisywać wcześniej). Wraz z wnioskiem należy złożyć oryginał orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność, aktualną fotografię (35 mm x 45 mm) oraz dowód opłaty za wydanie karty.

Czytaj więcej

Nowy system weryfikujący uprawnienia do bezpłatnych leków. Pojawiły się trudności

Komplet wymaganych dokumentów należy złożyć w dowolnym (powiatowym/miejskim) zespole ds. orzekania o niepełnosprawności. Wnioskodawca musi również uiścić zapłatę w wysokości 21 zł za wydanie karty. Jeżeli dokumentacja będzie posiadać braki, wnioskodawca otrzyma list z wezwaniem do uzupełnienia informacji. Dokument należy uzupełnić w okresie do 7 dni od daty doręczenia wezwania. List z decyzją zespołu zostanie przesłany do 30 dni kalendarzowych od złożenia wniosku. Uwaga: od uzyskanej decyzji negatywnej wnioskodawca nie może się odwołać.

Kto składa wniosek o kartę parkingową?

Sam wniosek należy złożyć osobiście, ale już wydaną kartę może odebrać m.in. osoba upoważniona pisemnie przez wnioskodawcę. W imieniu osób niepełnosprawnych całkowicie ubezwłasnowolnionych lub osób niepełnosprawnych poniżej 18. roku życia – wniosek o wydanie karty parkingowej składa rodzic lub opiekun prawny. W przypadku osoby niepełnosprawnej częściowo ubezwłasnowolnionej wniosek o kartę składa kurator. W przypadku placówek wniosek o wydanie karty parkingowej składa osoba upoważniona do reprezentowania placówki.

Jakie uprawnienia daje karta parkingowa?

Korzystanie z karty umożliwia przede wszystkim parkowanie na wydzielonych miejscach dla osób niepełnosprawnych – czyli na tzw. „kopertach”. W przypadku niektórych miast posiadacze kart mogą również korzystać z opcji bezpłatnego parkowania (informację o tej możliwości można uzyskać w urzędzie miasta lub starostwa). Wydawane karty mają termin ważności – nie dłużej niż 5 lat w przypadku osób niepełnosprawnych (lub do zakończenia okresu, na jaki przyznano orzeczenie o niepełnosprawności) i 3 lata w przypadku placówek. Posiadana karta musi zostać umieszczona za przednią szybą pojazdu lub w widocznym miejscu, w przedniej części pojazdu (o ile pojazd nie posiada przedniej szyby).

Karty parkingowe to duże ułatwienie dla osób niepełnosprawnych i placówek zajmujących się opieką nad osobami z niepełnosprawnościami. Uzyskanie karty – w przypadku osoby niepełnosprawnej – wymaga obecnie m.in. złożenia wniosku i okazania orzeczenia wydanego przez zespół ds. orzekania o niepełnosprawności.

Karty parkingowe na nowych zasadach? Trwają prace nad zmianami

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Praca, Emerytury i renty
Nowe wnioski o 800 plus w 2025 r. Zbliża się ważny termin dla rodziców
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego