Sprzedaż, administracja biurowa i praca fizyczna – te trzy kategorie cieszyły się w 2024 roku największym zainteresowaniem wśród osób szukających pracy na Pracuj.pl. Przypadało na nie ponad dwie piąte aplikacji, które w zeszłym roku napłynęły na ogłoszenia zamieszczone w serwisie – wynika z udostępnionego „Rzeczpospolitej” raportu. Podczas gdy w Pracuj.pl opublikowano wówczas 773 tys. ofert pracy, a więc o ponad 8 proc. mniej niż rok wcześniej (844 tys.), to mocno się nasiliła konkurencja wśród kandydatów.
Co zachęca do szukania pracy?
Łączna liczba kliknięć w przycisk „aplikuj” na Pracuj.pl wzrosła aż o 15 proc. w porównaniu z 2023 r., gdy serwis również notował dwucyfrowy wzrost liczby zgłoszeń kandydatów.
Rafał Nachyna, dyrektor operacyjny i członek zarządu Grupy Pracuj (właściciela Pracuj.pl), ocenia, że widoczny w ubiegłym roku wzrost aktywności użytkowników serwisu wynikał w dużej mierze z nagłaśnianej w mediach dynamiki wzrostu wynagrodzeń w firmach. Według ostatnich danych GUS średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw było w listopadzie ub. roku o 10,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. – Informacje o dwucyfrowym wzroście płac motywują pracowników do tego, by stawali się kandydatami do pracy, zwiększając ich skłonność do aplikowania na oferty pracy – wyjaśnia Nachyna. Tę skłonność przejawiają szczególnie pracownicy firm i branż, w których w ostatnich miesiącach nie było łatwo o podwyżki. Jedną z nich było IT, gdzie płace rosły w zeszłym roku wolniej niż w całym sektorze przedsiębiorstw. Specjaliści IT przyzwyczajeni po pandemii do dwucyfrowych podwyżek płac, musieli się pogodzić ze stagnacją, a niekiedy nawet z cięciem wynagrodzenia. A to zachęcało ich do szukania pracy w innej firmie.
Czytaj więcej
Chociaż w ostatnim miesiącu 2024 roku opublikowano w internecie mniej ofert pracy niż w listopadzie, to pozytywnym sygnałem jest ich wzrost w ujęciu rocznym.