250 dni pracy i 115 dni wolnych. Jak zaplanować urlop w 2025 roku? Kalendarz

Tegoroczny urlop większość z nas ma już za sobą, a na następny trzeba czekać aż do przyszłego roku. Kiedy najlepiej zaplanować wypoczynek, by zyskać jak najwięcej wolnego? Warto to sprawdzić już teraz. Kalendarz świąt i dni wolnych od pracy w 2025 roku daje szansę na kilka długich weekendów.

Publikacja: 04.10.2024 06:10

Dni wolne od pracy w 2025 roku. Kiedy najlepiej wziąć urlop?

Dni wolne od pracy w 2025 roku. Kiedy najlepiej wziąć urlop?

Foto: Adobe Stock

W 2025 roku czeka nas 250 dni pracy i 115 dni wolnych. Oprócz weekendów możemy liczyć na 13 dni świątecznych wolnych od pracy. Dziewięć z nich przypada w dni robocze, dwa w soboty i dwa w niedziele.

Dni wolne na początku roku. Szansa na pierwszy długi weekend

Pierwszym dniem świątecznym w 2025 roku będzie Nowy Rok. 1 stycznia wypada w środę. Kilka dni później czeka nas kolejny dzień ustawowo wolny od pracy. To święto Trzech Króli, które przypada 6 stycznia, czyli w poniedziałek. Pierwszy dłuższy weekend w 2025 roku bez konieczności wypisywania urlopu będzie zatem trwał trzy dni. Możemy go jednak przedłużyć. Jeśli weźmiemy 2 dni urlopu 2 i 3 stycznia, da to nam łącznie aż 6 dni wolnego.

Szansą na kolejny trzydniowy weekend są Święta Wielkanocne, które tradycyjnie przypadają w niedzielę i poniedziałek. W 2025 roku będą to 20 i 21 kwietnia.

Czytaj więcej

Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw

Kiedy wypada majówka i Boże Ciało 2025?

1 maja 2025 roku to czwartek, natomiast 3 maja to sobota. Pomiędzy Świętem Pracy i Świętem Konstytucji 3 Maja mamy więc dzień pracujący. Aby zyskać czterodniowy weekend w piątek 2 maja należałoby wykorzystać dzień wolny.

Boże Ciało w 2025 roku wypada 19 czerwca. Jak zwykle będzie to czwartek, zatem i w tym przypadku przedłużenie weekendu będzie wymagało dodatkowego dnia wolnego w piątek 20 czerwca.

Pomiędzy majówką a Bożym Ciałem mamy jeszcze jedno święto. Są to Zielone Świątki, które tradycyjnie przypadają w niedzielę. W nadchodzącym roku będzie to 8 czerwca.

Następne dni wolne od pracy w sierpniu i listopadzie

Na kolejny po Bożym Ciele dzień ustawowo wolny od pracy będziemy musieli poczekać prawie dwa miesiące. 15 sierpnia przypadają dwa święta tego samego dnia - Święto Wojska Polskiego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W przyszłym roku będzie to piątek. Czeka nas wtedy kolejny przedłużony weekend.

Czytaj więcej

Zmiany w segregacji odpadów od 2025 r. Na te nowości powinniśmy się przygotować

We wrześniu i październiku nie będzie żadnych dni świątecznych. Następne dwa dni wolne od pracy będą przysługiwać pracownikom dopiero w listopadzie. Będą to 1 i 11 listopada. Dzień Wszystkich Świętych przypada w sobotę, natomiast Święto Niepodległości we wtorek. Biorąc jeden dzień urlopu w poniedziałek 10 listopada możemy wydłużyć weekend do czterech dni.

Święta Bożego Narodzenia 2025

Święta Bożego Narodzenia w 2025 roku dają możliwość czterodniowego odpoczynku bez konieczności korzystania z urlopu. Przypadają bowiem w czwartek i piątek, są to 25 i 26 grudnia. Jeśli jednak chcielibyśmy zrobić sobie dłuższą przerwę od pracy, wystarczą 3 dni urlopu od poniedziałku 22 do środy 24 grudnia (Wigilia), by mieć aż 9 dni wolnego. Jeśli weźmiemy 3 dni urlopu po świętach – od poniedziałku 29 do środy 31 grudnia (sylwester) - łącznie z Nowym Rokiem będziemy mieli 8 dni wolnych.

Czytaj więcej

O ile wzrosną emerytury w 2025 roku? Wszystko o przyszłorocznej waloryzacji

Święta przypadające w sobotę. Czy należy się dodatkowy dzień wolny?

W 2025 roku dwa święta przypadają w soboty. Będą to Święto Konstytucji 3 Maja oraz Wszystkich Świętych. Jeśli dzień ustawowo wolny od pracy wypada w sobotę, pracownik może odebrać go w inny dzień. Oznacza to, że pracownicy zyskają w przyszłym roku dwa dodatkowe dni wolne.

Kalendarz dni świątecznych 2025

Oto pełna lista dni świątecznych ustawowo wolnych od pracy:

  • 1 stycznia (środa) - Nowy Rok
  • 6 stycznia (poniedziałek) - Trzech Króli
  • 20 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
  • 21 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
  • 1 maja (czwartek) - Święto Pracy
  • 3 maja (sobota) - Święto Konstytucji 3 Maja
  • 8 czerwca (niedziela) - Zielone Świątki
  • 19 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
  • 15 sierpnia (piątek) - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  • 1 listopada (sobota) - Wszystkich Świętych
  • 11 listopada (wtorek) - Święto Niepodległości
  • 25 grudnia (czwartek) - Boże Narodzenie
  • 26 grudnia (piątek) - drugi dzień świąt Bożego Narodzenia

Czytaj więcej

Podwyżka podatku od nieruchomości w 2025 roku. Ile zapłacimy i co się zmieni?

W 2025 roku czeka nas 250 dni pracy i 115 dni wolnych. Oprócz weekendów możemy liczyć na 13 dni świątecznych wolnych od pracy. Dziewięć z nich przypada w dni robocze, dwa w soboty i dwa w niedziele.

Dni wolne na początku roku. Szansa na pierwszy długi weekend

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?