Reklama
Rozwiń

Czternasta emerytura na stałe w systemie

W tym roku 14. emerytura będzie wypłacana na zasadach podobnych jak w ubiegłym roku.

Publikacja: 24.03.2023 16:15

Czternasta emerytura na stałe w systemie

Foto: Adobe Stock

Tak wynika z założeń do projektu ustawy o kolejnym dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, które zostały właśnie opublikowane w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Wskazano w nich, że zaproponowane regulacje stanowią realizację zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie wprowadzenia corocznej wypłaty tzw. 14. emerytury.

- To jednoznacznie wskazuje, że wspomniane świadczenie wejdzie na stałe do systemu i będzie wypłacane cyklicznie – komentuje Arkadiusz Pączka z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Czytaj więcej

Czternasta emerytura: PiS nie wypełni wyborczej obietnicy

Przypomnijmy, że czternastkę wprowadziła ustawa o kolejnym w 2021 r., dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów (Dz.U. z 2021 r. poz. 432). Była ona do tej pory wypłacana dwa razy (w 2021 r. i 2022 r. ) w wysokości równej kwocie najniższej emerytury obowiązującej po marcowej waloryzacji ( obecnie to 1588,44 zł). Kolejna wypłata planowana jest w tym roku.

Z założeń do projektu wynika, że będzie przysługiwać ona osobom, które mają prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych, czyli pobierającym emerytury i renty w systemie powszechnym, emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Czternastka cały czas będzie też uzależniona od kryterium dochodowego wynoszącego w tym roku ( podobnie jak w latach ubiegłych) 2,9 tys. zł, a pełną kwotę dostaną jedynie osoby, których świadczenie podstawowe nie przekraczało tej sumy. Pozostałym wypłata zostanie pomniejszana o różnicę między wysokością renty lub emerytury a kwotą kryterium, zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”.

Dalej ma też obowiązywać ograniczenie dotyczące minimalnej kwoty wypłaty. Po zastosowaniu mechanizmu „złotówka za złotówkę” musi ona wynosić co najmniej 50 zł. W innym przypadku świadczenie nie będzie wypłacane.

Rząd zostawia sobie natomiast furtkę, która umożliwi mu kształtowanie wysokości świadczenia w przyszłych latach. W założeniach wskazuje bowiem, że będzie możliwość określenia wyższej kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego, niż najniższa emerytura.

Etap legislacyjny: Założenia do projektu w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu

Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Prawo karne
„Matka Boska Kermitowska” obraża uczucia religijne? Jest wyrok sądu
Prawo w Polsce
Ile zapłacimy za abonament RTV w 2025? Oto stawki od 1 stycznia i lista zwolnionych z opłaty
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Ulga podatkowa dla pracujących seniorów. Czym jest i kto może z niej skorzystać?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku