33,5 proc. wszystkich bezrobotnych to osoby pozostające bez pracy ponad 12 miesięcy , czyli długotrwale bezrobotne – wynika z najnowszego raportu GUS „Bezrobocie rejestrowane. I - III kwartał 2011 r.". W stosunku do roku ubiegłego liczba długotrwale bezrobotnych wzrosła aż o 15,5 proc. 84,5 proc. zarejestrowanych bezrobotnych nie miała prawa do zasiłku.
Kim są osoby długotrwale bezrobotne i dlaczego nie mają pracy? Czy wynika to z braku chęci podjęcia pracy czy raczej braku sukcesów w poszukiwaniu pracy i narastającej frustracji?
Kobiety, szczególnie młode matki
Długotrwale bezrobotny to statystycznie młoda kobieta. 35,7 proc. bezrobotnych pań nie może znaleźć pracy przed ponad rok - wynika z danych GUS za III kw. 2011 r. Panów bez pracy od 12 miesięcy jest tylko 30,8 proc.
Na bezrobociu ląduje przeważnie młoda mama, która nie jest zatrudniona i nie ma tym samym możliwości skorzystania z urlopu wychowawczego. Pracy nie chce i tak podejmować ze względu na opiekę nad małym dzieckiem, ale dzięki statusowi bezrobotnego ma opłacaną składkę zdrowotną. Przez jakiś czas może też przysługiwać jej zasiłek dla bezrobotnych.
Potwierdzają to statystyki GUS. Największa różnica między płciami pojawia się w przedziale 25-34 lat, czyli w wieku, gdy większość z rodzin decyduje się na dzieci – aż 32,9 proc. długotrwale bezrobotnych kobiet jest w tym wieku (analogicznie 25,4 proc. mężczyzn). Z wiekiem dysproporcja się zmniejsza, a po 55 roku życia to mężczyźni są częściej długotrwale bezrobotni (6,7 proc. wszystkich długotrwale bezrobotnych kobiet i 11,2 proc. mężczyzn).