Rosja pokazuje zdjęcia satelitarne. "USA łamały traktat INF"

Rosyjska armia opublikowała zdjęcie satelitarne, które - jak podkreśla rosyjski resort obrony - dowodzi, że USA łamały postanowienia traktatu INF (Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu) na dwa lata przed tym, jak administracja Donalda Trumpa podjęła decyzję o zawieszeniu jego obowiązywania.

Aktualizacja: 03.02.2019 11:22 Publikacja: 03.02.2019 09:37

Rosja pokazuje zdjęcia satelitarne. "USA łamały traktat INF"

Foto: Rosyjski MON

arb

1 lutego sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował, że w związku z naruszaniem przez Rosję tzw. układu Reagan-Gorbaczow z 1987 roku, Waszyngton zawiesza jego obowiązywanie i notyfikuje Rosji, że po sześciomiesięcznym okresie wypowiedzenia układu wycofa się z niego, jeśli Rosja nie zaprzestanie naruszania jego warunków.

USA oskarżają Rosję o to, że ich nowa rakieta - Novator 9M729 (NATO określa ją jako SSC-8), narusza postanowienia paktu, który zakazuje obu stronom rozmieszania rakiet średniegozasięgu w Europie.

Rosja zaprzecza tym oskarżeniom, przekonując, że zasięg rakiety (poniżej 500 km) sprawia, iż traktat jej nie obejmuje i oskarża USA o wyszukiwanie fałszywego pretekstu, by wypowiedzieć traktat, który i tak - w ocenie Moskwy - Waszyngton chce porzucić, aby rozpocząć prace nad nowymi rakietami.

Teraz rosyjski MON opublikował zdjęcia satelitarne, na których - jak twierdzi Rosja - widać rozbudowę infrastruktury firmy Raytheon Corporation, której celem jest "zbudowanie rakiet średniego zasięgu zakazanych przez INF".

Na zdjęciu mają być widoczne - według strony rosyjskiej - budowa zakładów w których mają powstawać rakiety, a także magazynów w których byłyby przechowywane i miejsc do testów rakiet.

Zakłady w Tucson miały powiększyć się o 44 proc. w dwa lata, zwiększyły również zatrudnienie o 2 tys. osób.

Po zawieszeniu traktatu INF przez USA Rosja zdecydowała się na taki sam krok.

Rosja podkreśla, że zdjęcie dowodzi iż USA zdecydowały o wycofaniu się z traktatu INF "kilka lat przed poinformowaniem o tym publicznie".

Polityka
Trump nie wygra z Meksykiem
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Polityka
Konrad Kobielewski: Kanada powinna przyjąć strategię „Canada First”, stając się supermocarstwem energetycznym
Polityka
Ukraina udostępni surowce Stanom Zjednoczonym? Wołodymyr Zełenski odpowiada
Polityka
„Podróżujący LGB” zamiast „podróżujący LGBT”. Zmiany na stronach rządowych USA
Polityka
Biden podpisał kontrakt z agencją talentów. Współpracowali z nią Obama i Clinton