Polityczna sobota. Rozliczenia i nominacje

Gorąca polityczna sobota. W Warszawie spotkali się działacze PO, PiS oraz Rada Naczelna PSL.

Aktualizacja: 20.06.2015 14:51 Publikacja: 20.06.2015 10:00

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji z konwencji PO, PiS i PSL.

20.33

– Jeśli pani Kopacz chce debatować, to powinna debatować z Beatą Szydło. Jestem przekonany, że do takiej debaty jesienią dojdzie – powiedział w TVP Info Adam Bielan z PiS komentując wezwanie do debaty skierowane przez premier Ewę Kopacz do Jarosława Kaczyńskiego.

– Zapraszamy choćby w poniedziałek, dlaczego na jesieni? - powiedział w odpowiedzi polityk PO Jacek Protasiewicz.

19.44

Ta konwencja to będzie "punkt zwrotny" - przekonywali politycy PO przed dzisiejszą konwencją, zachęcając do używania sformułowania w mediach społecznościowych. Tak się stało, ale posłużył on do wyśmiewania rządzących. Czytaj więcej.

19.25

 

19.23

Piechociński zostaje. Co się stało w PSL? - pisze dziennikarz działu krajowego "Rzeczpospolitej" Marcin Pieńkowski.

"Jeszcze w piątek niemal przesądzona była zmiana prezesa u ludowców. Ostatecznie jednak buntownikom nie udało się włączyć tego wniosku do porządku obrad Rady Naczelnej".

19.18

Realizacja wszystkich postulatów, które padły podczas sobotnich konwencji PiS i PO, groziłaby załamaniem budżetu państwa - ocenia ekonomista Bohdan Wyżnikiewicz. Spełnienie zamierzeń Beaty Szydło i Ewy Kopacz kosztowałaby ok. 50 mld zł rocznie, co musiałoby oznaczać podniesienie podatków - szacuje natomiast prof. Stanisław Gomułka z BCC. Czytaj więcej.

19.06

To „zabieg marketingowy” – skomentował rekomendację dla Szydło szef klubu PO Rafał Grupiński. Podkreślił, że PiS musi najpierw wygrać wybory, a dopiero potem „przymierzać się do takich stanowisk, jak stanowisko premiera”.

- Po drugie przypomnę, że w 2005 roku Jarosław Kaczyński zaklinał się, że nie będzie premierem, a następnie po roku usunął Kazimierza Marcinkiewicza, żeby sięgnąć po pełnię władzy – zaznaczył przewodniczący klubu Platformy.

19.00

Szef PSL Janusz Piechociński pytany o komentarz do zapowiedzi PiS dot. kandydatury Beaty Szydło na stanowisko premiera powiedział, że przyjmuje z satysfakcją "każdą deklarację zwiększającą podmiotowość kobiet nie tylko w polityce".

Zdaniem Piechocińskiego PiS, wskazując na Szydło, chce doprowadzić do jej konfrontacji z premier Ewą Kopacz. Prezes ludowców zwrócił uwagę, że nie wiadomo, czy ta kandydatura "utrzyma się do wyborów".

18.58

Jarosław Kaczyński jako patron pokoleniowej zmiany w polityce i odwrócenie uwagi od konwencji PO. Wydaje się, że PiS udało się konwencją na Torwarze osiągnąć zakładane cele - pisze dziennikarz działu krajowego "Rzeczpospolitej" Paweł Majewski.

18.57

 

18.25

Wzrost płacy minimalnej, rozwiązanie problemu umów "śmieciowych", budżety obywatelskie na każdym szczeblu samorządu - to niektóre elementy nowego programu Platformy Obywatelskiej. Przypominamy przemówienie premier Ewy Kopacz.

Źródło: Twitter

18.00

"Zabieg marketingowy" – tak wskazanie przez PiS kandydatury Beaty Szydło na premiera komentuje Rafał Grupiński (PO).

Zdaniem Janusza Piechocińskiego (PSL) PiS dąży do konfrontacji z Ewą Kopacz.

17.18

Ogólne wrażenie lepsze po wystąpieniu Beaty Szydło. Premier Ewa Kopacz mówiła konkretnie, ale niektóre pomysły można uznać za zaskakujące - tak wystąpienia obu pań na konwencjach wyborczych ich partii ocenia dr hab. Ewa Marciniak z Instytutu Nauk Politycznych UW.

17.08

- PiS dąży do przełamania swej wieloletniej wyborczej niemocy i znalazło osobę, która może to zrobić - powiedział prof. Konarski.

17.06

PO i premier Ewa Kopacz nie może być ciągle taka sama, natomiast Beata Szydło (PiS) musi taka pozostać, gdyż w jej przypadku oznacza to poważne traktowanie programu wyborczego pokazanego przez jej partię w kampanii prezydenckiej – ocenił prof. Wawrzyniec Konarski.

16.48

 

16.34

Polacy oczekują nowych twarzy i pokoleniowej przemiany - mówił podczas konwencji PiS prezes Jarosław Kaczyński. Czytaj więcej.

Źródło: Fotorzepa/ Jerzy Dudek

16.29

 

16.10

Kierownictwo Twojego Ruchu będzie dwuosobowe, do dotychczasowego lidera Janusza Palikota dołączy Barbara Nowacka - zdecydował kongres krajowy partii. Nowacka zapowiedziała próbę budowania „antykonserwatywnej koalicji” przed wyborami parlamentarnymi.

15.44

 

14.45.

14.40

 

14.36

Kopacz do Kaczyńskiego: Już teraz wzywam pana do debaty, bo chcę rozmawiać o najważniejszych sprawach Polski.

 

14.34

 

14.22

6. Zespół ds. Unii Europejskiej - wiceminister spraw zagranicznych Rafał Trzaskowski

7. Zespół ds. seniorów - posłanka Elżbieta Achinger

8. Służba zdrowa - prof. Marian Zembala

9. Rodzina - Urszula Augustyn

10. Bezpieczeństwo - wicepremier Tomasz Siemoniak

14.21

3. Tereny wiejskie - marszałek woj. małopolskiego Marek Sowa

4. Edukacja - posłanka Zofia Ławrynowicz

5. Program dla młodych -  Agnieszka Pomaska

14.20

Na początku września przedstawimy nasz program - poinformowała Ewa Kopacz. Zapowiedziała powstanie10 zespołów, które opracują jego części składowe. Przedstawiła ich liderów: 1. Podatki i gospodarka - Janusz Lewandowski 2. Polityka miejska - prezydent Łodzi Hanna Zdanowska

14.11

Kopacz: rządzimy 8 lat, niektórzy z nas zawiedli, przyznajemy to i przepraszamy. 

Ale o jedno was proszę, nie dajcie się oszukać. Podnieście wysoko głowy i rozejrzyjcie się: czy naprawdę Polska jest w ruinie?

Sala: "Nie!"

14.09

Konwencja PO. Ewa Kopacz zaczyna przemówienie.

- Popatrzcie na pierwsze rzędy. Siedzą tu młodzi ludzie - nasza przyszłość, ale chcę, żeby to była nasza teraźniejszość. Chcę przyspieszenia! Nadszedł wasz czas, nie ma na co czekać. Polska was potrzebuje! Otwieramy przed wami szeroko drzwi. Będę chciała parytetu młodości! Parytetu wieku!

14.01

Szydło: podziały między Polakami są coraz głębsze; czas skończyć z polityką rozwoju, której owoce są dostępne dla około 10 proc. społeczeństwa; czas, żebyśmy wszyscy zaczęli z tego rozwoju czerpać.

13.59

Szydło: trzeba budować polski przemysł; nie można likwidować polskich kopalń. 

13.54

Szydło:  Rodzina musi mieć stałą pracę, czas skończyć z umowami śmieciowymi. Rodzina potrzebuje dobrej edukacji, musi mieć pewność, że dzieci będą bezpieczne. Musi być tez odpowiednio uhonorowany zawód nauczyciela. Bo nasi nauczyciele nas tworzą. Rodzina musi tez czuć się bezpiecznie, gdy idzie do lekarza. A pielęgniarki i lekarze nie mogą myśleć jedynie w kategoriach buchalterii. Oni chcą leczyć!

13.50

 

Na konwencji PO przemawia nowy minister zdrowia, prof. Marian Zembala. Tłumaczy się z wypowiedzi na temat zwolnień strajkujących i przedstawia swoje pomysły na poprawę służby zdrowia. - Z wojewodami, pielęgniarkami, lekarzami, marszałkami będziemy wędrować po kraju, spotykając się w każdy czwartek, aby omówić problemy w sposób bardzo merytoryczny. Zaczynamy od Łodzi - mówi. - Chory jest świętością.

13.48

Beata Szydło kreśli założenia: Stoją przed nami zadania: obniżenie wieku emerytalnego, dofinansowanie dla rodzin: 500 zł na każde dziecko. Podwyższenie stopy wolnej od podatku. To jest możliwe, tylko należy analizować i słuchać ekspertów. Trzeba naprawić zło, które pozostało po odchodzącej partii, która rządziła osiem lat. Żeby to zrobić, musimy być razem".

13.45

Beata Szydło: Wiem, że będzie trudno, że będą mnie atakować. Jestem dumna, że jestem absolwentką Uniwersytetu Jagiellońskiego, że pracowałam w różnych miejscach. Już mówią, że będę sterowana z drugiego rzędu. Proszę państwa, szkoda czasu na takie bzdury. Nazywam się Szydło. Beata Szydło. Mam swoje zdanie, potrafię być uparta, o czym wie mój mąż. To nie znaczy, że nie będę słuchać ekspertów, zwykłych wójtów, biednych i bogatych, starszych i młodszych. Będę słuchać ludzi, bo tak mnie wychowano.

13.43

Na konwencji PO przemawia Małgorzata Kidawa- Błońska

Kidawa-Błońska przyznała, że parlament nie cieszy się zbyt dużym zaufaniem publicznym – tylko co dziesiąty Polak – jak mówiła – "szanuje parlament i ufa temu, co robią parlamentarzyści". Podkreśliła jednak, że "w parlamencie pracują ludzie odpowiedzialni, robią wiele bardzo ważnych rzeczy”. „Znamy obraz z Sejmu, z telewizji, pustą salę, albo kiedy są głosowania, a tak naprawdę praca parlamentarzystów toczy się na posiedzeniach komisji, podkomisji i tak tworzone jest prawo”.

13.39

Beata Szydło w bardzo ciepłych słowach dziękuje Andrzejowi Dudzie i Jarosławowi Kaczyńskiemu. Dziękuje także rodzinie.

- Jestem dumna, że jestem częścią aparatu PiS. Pan prezes znów obdarza mnie głębokim zaufaniem. Panie prezesie, bardzo dziękuję! Jarku, dziękuję za wszystko, czego mogłam się nauczyć przy tobie o polityce. Zawsze powtarzasz: służba i pokora, a spraw prywatnych nie można przedkładać nad sprawy publiczne. Będziemy pracować na to, żebyś był dumny z twojej drużyny.

13. 33

Rozpoczęła się konwencja PO, na której premier Ewa Kopacz zaprezentuje zarys programu na jesienne wybory parlamentarne, a także szefa sztabu, który pokieruje kampanią PO.

13.31

Beata Szydło: można powiedzieć, że wyszło szydło z worka.

13.28

Beata Szydło wchodzi na scenę. Sala skanduje: "Beata! Beata!"

13.24

13.22

Duda dziękował wszystkim, którzy oddali na niego głos w wyborach i tym, którzy poszli na głosowanie. Mówił, że to politycy odpowiadają za to, iż jest tak duża grupa Polaków, którzy nie chodzą na wybory. Prezydent elekt zapowiadał, że będzie starał się budować państwo, które odzyska zaufanie obywateli, będzie sprawiedliwe dla wszystkich. Dodał, że tę ideę realizował prezydent Lech Kaczyński.

13.21

Andrzej Duda: Przed Beatą Szydło stoi wyzwanie. Bo tak już jest, że jeśli dobrze wykonasz swoje zadanie, to powierzą ci zadanie jeszcze trudniejsze. Musimy ją wesprzeć, potrzebujemy maksymalnej koncentracji, bo Beata na to zasługuje.

"I Polska zasługuje na dobrego premiera. Dlatego proszę was, żebyście ją wspierali"

13.18

 

13.11

Duda: Wielu się śmiało, a jednak się udało. Udało się zrealizować ideę państwa silnego, które będzie bronić słabszych i nie będzie bać się silnych.

13.07

13.05

Dziękuję tym, którzy oddali na mnie głos, ale i tym, którzy poszli do wyborów. Jeśli wybory nie staną się powszechne, trudno będzie mówić o głębokiej demokracji. Politycy nie umieli zbudować społecznego zaufania. To wielkie zadanie na przyszłość, w której również i ja wezmę udział jako prezydent państwa silnego.

13.04

Przemawia prezydent elekt Andrzej Duda: Moi kochani jestem ogromnie wzruszony. Przypomniała mi się nasza konwencja z lutego, która rozpoczęła kampanię - drogę do zwycięstwa. Za tę drogę chciałbym wam podziękować.

12.57

 

12.50

Jarosław Kaczyński ogłosił, że wysuwa kandydaturę Beaty Szydło na premiera.

"Polska potrenuje jasno wyznaczonych celów, tonowania konfliktów i zasypywania podziałów. Potrzebuje spokoju. Ta kampania pokazała, że Polska potrzebuje zmiany i pokoleniowej przemiany. Beata Szydło spełnia wszystkie te warunki. Mimo swoich obowiązków, nadal prowadzi dom. Można powiedzieć, że jest niezwykłą, a jednocześnie zwykłą polska kobietą. Jej determinacja i ciepło przekona wszystkich, którzy nie są jeszcze do nas przekonani".

12.45

"Musimy też pamiętać, że jeszcze nic nam się nie należy. Potrzeba więcej pracy! Ta kampania ma dwóch bohaterów. Pierwsza to oczywiście Andrzej Duda. Druga, stanęła na czele sztabu i wykonała to zadanie znakomicie!"

12.39

Kaczyński: Musimy odnieść kolejne zwycięstwo. Zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Musimy dać prezydentowi rząd, który będzie jego drużyną. By przekonać Polaków, że można rządzić Polską sprawiedliwie i uczciwie. Musimy wierzyć w zwycięstwo

Sala skanduje: "Zwyciężymy!"

12.37

Przemawia Jarosław Kaczyński: Dziękuję za wiarę w to, co wydawało się niemożliwe. Byliście tymi, którzy nie widzieli a uwierzyli.

12.34

12.33

 

12.32

Janusz Piechociński zachowuje stanowisko szefa PSL. Jak dowiedziała sie "Rzeczpospolita" wniosek o włączenie do porządku obrad punktu z glosowaniem nad odwołaniem obecnego prezesa upadł. Za jego przyjęciem było 34 delegatów, przeciw zaś 50. Przed rozpoczęciem posiedzenia wydawało się, ze rewolucja u ludowców jest już przesadzona. Zwolennicy zmian przekonywali, ze dysponują bezpieczna wiekszością. Co się stało? Wycofal się Władysław Kosiniak-Kamysz, który miał być nominatem na nowego prezesa.

Za głosowaniem w sprawie usunięcia Piechocińskiego było 34 członków Rady Naczelnej, przeciwko - 56.

12.27

 

12.21

 

12.19

 

12.15

TVN24: wniosek o odwołanie Piechocińskiego upadł

12.00

Ruszyła konwencja PiS

11.55

 

11.40

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita" na Radzie Naczelnej PSL padł już wniosek o rozszerzenie porządku obrad o głosowanie nad odwołaniem obecnego prezesa partii Janusza Piechocińskiego. Działacze nie podjęli jeszcze decyzji o jego uwzględnieniu. Trwa dyskusja nad sposobem głosowania w tej sprawie - czy ma być ono jawne czy jednak utajnione.

11.35

PSL obraduje za zamkniętymi drzwiami. Wg nieoficjalnych informacji TVN24 część działaczy chce wyjścia z koalicji

11.25

Na Torwarze będzie 5 tys. ludzi. Dla tych co nie wejdą przygotowany jest telebim. Zebrani przed wejściem krzyczą jednak "otwierać".

11.23

 

11.20

Działacze PO promują na Twitterze hasztag #punktzwrotny i pod nim zamieszczają swoje zdjęcia z drogi na konwencję tej partii

 

11.17

 

11.15

 

11.00

Tymczasem na Torwarze zbierają się już członkowie PiS.

10.50

- Wnioskujemy do Wysokiej Rady, aby w ostatni weekend września odbył się - decyzją poprzedniego kongresu - kongres programowy. Chcemy mówić o Polsce na dziś i na jutro, Polsce współpracy, życzliwości i solidarności; Polsce rozumnej współpracy, a nie walki. Dziś, kiedy przeglądamy gazety, czytamy: jedni proponują kandydata na premiera, inni proponują nowy program, a w Polskim Stronnictwie Ludowym niektórzy proponują zmiany dla samych zmian. Oczekuję i żądam konsolidacji wokół tego, aby Polskę zmieniać na lepsze, a PSL-owi nie szkodzić - powiedział Piechociński.

10.48

Lepszej Polski w Europie nie buduje się na skróty poprzez bunt - mówi Piechociński. Polsce jest potrzebna przewidywalność, racjonalne i praktyczne centrum. Ono może wyrastać w PSL. Dlatego my też myślimy o wyborach, ale w pierwszej kolejności chcemy dokończyć dobrze tę kadencję parlamentu.

10.46

Piechociński: wydawanie 100 mln zł na referendum o JOW-ach to marnotrawstwo. Lepiej wydać te pieniądze na rolnictwo lub pielęgniarki.

10.43

Zwolennicy zmiany na fotelu prezesa PSL planują, by to głosowanie miało charakter tajny, co ułatwi dotychczasowym stronnikom Piechocińskiego zagłosowanie za dopuszczeniem punktu dotyczącego jego odwołania.

10.40

Nie wolno dawać polskiej gospodarki i parlamentu tym, którzy chcą brać rewanż - mówi Piechociński.

Zapowiada  nowe prawo gospodarcze i powrót do szkolnictwa zawodowego.

10.35

Idą po to, by zniszczyć państwo. To antypaństwowcy, nie antysystemowcy - Janusz Piechociński rozpoczął Radę Naczelną PSL.

10.30

Ludowcy spotkali się na Radzie Naczelnej PSL. Spekuluje się, że Władysław Kosiniak-Kamysz przejmie stery w partii z rąk Janusza Piechocińskiego. Czytaj więcej

– Wydaje mi się, że osoby, które pisały przemówienie pani Ewie Kopacz tracą kontakt z rzeczywistością. Nie wiedzą, co się dzieje w ostatnich tygodniach w polskiej polityce. Jeśli pani Kopacz chce debatować, to powinna debatować z Beatą Szydło. Jestem przekonany, że do takiej debaty jesienią dojdzie – tak Adam Bielan z PiS skomentował sobotnie wezwanie do debaty skierowane przez premier do Jarosława Kaczyńskiego i do Beaty Szydło.

– Zapraszamy choćby w poniedziałek, dlaczego na jesieni? Podobno od roku pracujecie nad programem, podobno te prace koordynuje pani Beata Szydło. I potrzebuje trzech miesięcy, żeby się przygotować do debaty? – dziwił się polityk PO Jacek Protasiewicz, drugi gość programu „Po przecinku”.

12.45

"Musimy też pamiętać, że jeszcze nic nam się nie należy. Potrzeba więcej pracy! Ta kampania ma dwóch bohaterów. Pierwsza to oczywiście Andrzej Duda. Druga, stanęła na czele sztabu i wykonała to zadanie znakomicie!"

12.39

Kaczyński: Musimy odnieść kolejne zwycięstwo. Zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Musimy dać prezydentowi rząd, który będzie jego drużyną. By przekonać Polaków, że można rządzić Polską sprawiedliwie i uczciwie. Musimy wierzyć w zwycięstwo

Sala skanduje: "Zwyciężymy!"

12.37

Przemawia Jarosław Kaczyński: Dziękuję za wiarę w to, co wydawało się niemożliwe. Byliście tymi, którzy nie widzieli a uwierzyli.

12.34

12.33

 

12.32

Za głosowaniem w sprawie usunięcia Piechocińskiego było 34 członków Rady Naczelnej, przeciwko - 56. W związku z tym punkt ten nie został w ogóle włączony do programu posiedzenia.
Wniosek o odwołanie Janusza Piechocińskiego zapowiadał wczoraj były prezes PSL Waldemar Pawlak. Na posiedzeniu zgłosił go jeden z dolnośląskich działaczy.

12.27

 

12.21

 

12.19

 

12.15

TVN24: wniosek o odwołanie Piechocińskiego upadł

12.00

Ruszyła konwencja PiS

11.55

 

11.40

Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita" na Radzie Naczelnej PSL padł już wniosek o rozszerzenie porządku obrad o głosowanie nad odwołaniem obecnego prezesa partii Janusza Piechocińskiego. Działacze nie podjęli jeszcze decyzji o jego uwzględnieniu. Trwa dyskusja nad sposobem głosowania w tej sprawie - czy ma być ono jawne czy jednak utajnione.

11.35

PSL obraduje za zamkniętymi drzwiami. Wg nieoficjalnych informacji TVN24 część działaczy chce wyjścia z koalicji

11.25

Na Torwarze będzie 5 tys. ludzi. Dla tych co nie wejdą przygotowany jest telebim. Zebrani przed wejściem krzyczą jednak "otwierać".

11.23

 

11.20

Działacze PO promują na Twitterze hasztag #punktzwrotny i pod nim zamieszczają swoje zdjęcia z drogi na konwencję tej partii

 

11.17

 

11.15

 

11.00

Tymczasem na Torwarze zbierają się już członkowie PiS.

10.50

- Wnioskujemy do Wysokiej Rady, aby w ostatni weekend września odbył się - decyzją poprzedniego kongresu - kongres programowy. Chcemy mówić o Polsce na dziś i na jutro, Polsce współpracy, życzliwości i solidarności; Polsce rozumnej współpracy, a nie walki. Dziś, kiedy przeglądamy gazety, czytamy: jedni proponują kandydata na premiera, inni proponują nowy program, a w Polskim Stronnictwie Ludowym niektórzy proponują zmiany dla samych zmian. Oczekuję i żądam konsolidacji wokół tego, aby Polskę zmieniać na lepsze, a PSL-owi nie szkodzić - powiedział Piechociński.

10.48

Lepszej Polski w Europie nie buduje się na skróty poprzez bunt - mówi Piechociński. Polsce jest potrzebna przewidywalność, racjonalne i praktyczne centrum. Ono może wyrastać w PSL. Dlatego my też myślimy o wyborach, ale w pierwszej kolejności chcemy dokończyć dobrze tę kadencję parlamentu.

10.46

Piechociński: wydawanie 100 mln zł na referendum o JOW-ach to marnotrawstwo. Lepiej wydać te pieniądze na rolnictwo lub pielęgniarki.

10.43

Zwolennicy zmiany na fotelu prezesa PSL planują, by to głosowanie miało charakter tajny, co ułatwi dotychczasowym stronnikom Piechocińskiego zagłosowanie za dopuszczeniem punktu dotyczącego jego odwołania.

10.40

Nie wolno dawać polskiej gospodarki i parlamentu tym, którzy chcą brać rewanż - mówi Piechociński.

Zapowiada  nowe prawo gospodarcze i powrót do szkolnictwa zawodowego.

10.35

Idą po to, by zniszczyć państwo. To antypaństwowcy, nie antysystemowcy - Janusz Piechociński rozpoczął Radę Naczelną PSL.

10.30

Ludowcy spotkali się na Radzie Naczelnej PSL. Spekuluje się, że Władysław Kosiniak-Kamysz przejmie stery w partii z rąk Janusza Piechocińskiego. Czytaj więcej

Na konwencji PiS o godz. 12 ma dojść do wydarzenia, które będzie mieć długofalowy wpływ na scenę polityczną w Polsce. Beata Szydło, wiceprezes PiS i szefowa zwycięskiej kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy, ma zostać ogłoszona kandydatką PiS na premiera. Czytaj więcej

Podczas konwencji w Warszawie PO ogłosi zręby swojego programu, z którym wystartuje w jesiennych wyborach parlamentarnych. Praca, mieszkania, podatki — te trzy filary nowego programu mają pokazać, że wbrew pozorom partia rozumie kłopoty obywateli. Czytaj więcej

Polityka
Mocne słowa Bosaka do posła KO. „Sprostytuowane autorytety”
Polityka
Sondaż: Czy inny polityk koalicji byłby lepszym premierem niż Donald Tusk?
Polityka
Magdalena Biejat: W centrum polityki zawsze musi być człowiek
Polityka
Donald Tusk ostro skrytykował Nawrockiego. "Pytanie jest proste i śmiertelnie poważne"
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Polityka
Sondaż: Polacy o stanie praworządności w Polsce po roku rządów Donalda Tuska
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay