Pytania o finansowanie z budżetu państwa Ordynariatu Polowego WP zadała posłanka Klaudia Jachira (KO-Zieloni). Z odpowiedzi, którą udzielił Paweł Bejda wynika, że na terenie jednostek i instytucji wojskowych znajduje się ok. 100 obiektów Ordynariatu Polowego WP (roczny koszt ich utrzymania wg danych z 2023 r. to ok. 18 mln zł), a poza ich terenem – ok. 30 obiektów (roczny koszt ich utrzymania wg danych z 2023 r. to ok. 4 mln zł).
MON przypomniał, że Ordynariat Polowy WP jest finansowany w ramach limitu wydatków na finansowanie potrzeb obronnych Rzeczypospolitej Polskiej, określonego zgodnie z formułą zawartą w art. 40 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.
Paweł Bejda podał, że według stanu na 1 października 2024 r. w Ordynariacie Polowym WP służbę pełni 120 żołnierzy zawodowych - od stopnia starszego szeregowego specjalisty do pułkownika - z czego 112 to żołnierze księża. Ordynariat dysponuje trzema samochodami osobowymi.
Czytaj więcej
Decyzją ministra Mariusza Błaszczaka postępowanie na zakup mobilnych ołtarzy polowych zostanie wstrzymane - poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej.
Ile państwo wydaje na pensje księży kapelanów wojskowych?
Resort nie odniósł się bezpośrednio do pytania posłanki o wysokość zarobków księży kapelanów wojskowych. Podał jedynie, że wysokość uposażenia żołnierzy zawodowych pełniących służbę w Ordynariacie Polowym WP regulują m.in. następujące rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej: z dnia 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych; z dnia 17 maja 2022 r. w sprawie określenia grup uposażenia; z dnia 9 stycznia 2023 r. w sprawie dodatków do uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych.