Pierwsza debata wszystkich kandydatów. Wzajemnie się przepytywali

Wszyscy kandydaci w wyborach prezydenckich wzięli udział w debacie zorganizowanej przez „Super Express”. Mieli okazję wzajemnie zadawać sobie pytania.

Publikacja: 28.04.2025 17:46

Pierwsza debata wszystkich kandydatów. Wzajemnie się przepytywali

Foto: PAP/Rafał Guz

„Super Express” zorganizował debatę, na której pojawili się wszyscy kandydaci w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Swój udział potwierdzili: Adrian Zandberg, Artur Bartoszewicz, Grzegorz Braun, Joanna Senyszyn, Karol Nawrocki, Maciej Maciak, Magdalena Biejat, Marek Jakubiak, Marek Woch, Rafał Trzaskowski, Sławomir Mentzen, Szymon Hołownia i Krzysztof Stanowski.

Pytań nie zadają dziennikarze, ale sami kandydaci. Formuła debaty zakłada, że pierwsze dwa pytania będą skierowane do wybranych konkurentów, a o trzecim zdecydowano w wyniku losowania. 

Debata „Super Expressu”. Kto komu zadaje pytanie?

  • Adrian Zandberg - Grzegorzowi Braunowi
  • Szymon Hołownia - Markowi Jakubiakowi
  • Sławomir Mentzen - Markowi Wochowi
  • Joanna Senyszyn - Arturowi Bartoszewiczowi
  • Krzysztof Stanowski - Adrianowi Zandbergowi
  • Artur Bartoszewicz - Sławomirowi Mentzenowi
  • Marek Woch - Rafałowi Trzaskowskiemu
  • Maciej Maciak - Krzysztofowi Stanowskiemu
  • Marek Jakubiak - Maciejowi Maciakowi
  • Rafał Trzaskowski - Magdalenie Biejat
  • Grzegorz Braun - Karolowi Nawrockiemu
  • Magdalena Biejat - Joannie Senyszyn
  • Karol Nawrocki - Szymonowi Hołowni

Organizatorzy debaty przewidzieli 30 sekund na zadanie pytania oraz 90 sekund na udzielenie odpowiedzi. Dodatkowo zadający pytanie będzie miał możliwość wygłosić 30 sekundową ripostę. W drugiej rundzie każdy kandydat będzie mógł wygłosić 90-sekundowe oświadczenie. 

Czytaj więcej

Sondaż CBOS: Karol Nawrocki zmniejsza stratę do Rafała Trzaskowskiego

Pierwszy pytania zadawał Adrian Zandberg i zwrócił się do Rafała Trzaskowskiego i Grzegorza Brauna. Prezydenta Warszawy pytał o wykorzystywanie majątku publicznego przez członków PO, a europosła o nazwanie Władimira Putina zbrodniarzem. - Chwała Bogu, nie graniczymy z żydowskim państwem. Powinniśmy dążyć do normalizacji relacji z Rosją - mówił Braun. W trzecim pytaniu Karol Nawrocki opowiadał opodatkowaniu najbogatszych osób.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia był drugim kandydatem, który zadawał pytania. Pierwszego do odpowiedzi wywołał Rafała Trzaskowskiego i zapytał go o uporządkowanie sytuacji w Spółkach Skarbu Państwa. Drugi odpowiedzi udzielał Marek Jakubiak, a pytanie dotyczyło możliwości przeprowadzenia referendum w sprawie wyjścia Polski z Unii Europejskiej. - Nadchodzi pytanie, czy Unia Europejska nam się jeszcze opłaca. To nie jest tak, że pijemy sobie z Unią z dziubków – odpowiedział Jakubiak. Do trzeciego pytania zaproszono Sławomira Mentzena. Mówił, czemu on powinien w drugiej turze zmierzyć się z Rafałem Trzaskowskim. 

Na pierwsze pytania Sławomira Mentzena odpowiadał Rafał Trzaskowski, dotyczyło kryzysu migracyjnego. - Teraz mamy najbezpieczniejszą granicę w Unii Europejskiej i skończył się proceder korupcyjny – mówił prezydent Warszawy.

W drugim pytaniu kandydat Konfederacji zapytał Marka Wocha o centra integracji cudzoziemców. Do trzeciego pytania Mentzen zaprosiła Szymona Hołownię i zapytał go o przyjęcie euro w Polsce. 

Sławomir Mentzen: Chciałbym, aby związki wyznaniowe były traktowane jak inne organizacje

Joanna Senyszyn zapytała Sławomira Mentzena o zwolnienia podatkowe dla kościołów. - Chciałbym, aby związki wyznaniowe były traktowane jak inne organizacje. Jeżeli np. fundacje mają prawo do zwolnienia podatkowego, bo zajmują się działalnością charytatywną, to kościół ma takie samo prawo, ponieważ jest organizacją pozarządową -powiedział kandydat Konfederacji.

Artura Bartoszewicza zapytała o zwiększenie wydatków na obronność. Swoje trzecie pytanie Senyszyn zadała Karolowi Nawrockiemu, dotyczyło przywrócenia obowiązkowej służby wojskowej.

Autorem kolejnych pytań był Krzysztof Stanowski. Pierwszego zaprosił Rafała Trzaskowskiego o wojnę hybrydową prowadzoną przez Rosję i Białoruś oraz przyjmowanie uchodźców. Prezydent Warszawy zaprosił Stanowskiego na rozmowę przed pierwszą turą wyborów. Rozmowa ma zostać wyemitowana na kanale Trzaskowskiego na YouTube.

Na drugie pytanie, które dotyczyło ograniczenia sondaży, odpowiedział Adrian Zandberg. Trzecie pytanie Stanowski zadał Szymonowi Hołowni. Marszałek Sejmu ponownie wypowiedział się na temat swojego stanowiska wobec przyjęcia euro. - Wyraźnie mówiłem, że euro nie jest fundamentalne, ale jest naszym zobowiązaniem. Czy jest czas, aby zacząć procedurę wejścia do strefy euro? Jesteśmy po pandemii i rządach PiS-u. Mamy deficyt. Nie należy teraz tej decyzji podejmować - odpowiedział.

Swoje pierwsze pytania Artur Bartoszewicz skierował do Karola Nawrockiego. Zapytał kandydata popieranego przez PiS o wydatki partii politycznych. - Jestem kandydatem obywatelskim i chciałbym, aby pan to w końcu przyjął. Podkreślam, że partia, która mnie popiera ma odebraną subwencję. Moja kampania odbywa się dzięki obywatelom Polski - mówił.

Rafał Trzaskowski: Przez cały czas nawołuję, by budować wspólnotę w sprawach najważniejszych

Bartoszewicz zapytał następnie Sławomira Mentzena, czy Konfederacja poprze plan zakazu zatrudniania członków partii politycznych i ich rodzin w spółkach Skarbu Państwa. - Spółek skarbu państwa powinno być jak najmniej i powinny być odpolitycznione – odpowiedział poseł. Na trzecie pytanie, dotyczące planów UE dotyczących monitorowania obywateli, odpowiedział Rafał Trzaskowski.

Na pierwsze pytania Marka Wocha odpowiedziała kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat. Wicemarszałkini Senatu mówiła o reformie ochrony zdrowia. Drugi, o sporze PiS-u i PO, odpowiadał Rafał Trzaskowski. - Przez cały czas nawołuję, by budować wspólnotę w sprawach najważniejszych – mówił prezydent Warszawy. Trzecie pytanie zadano Szymonowi Hołowni. Marszałek Sejmu mówił o swojej niezależności. - W Kancelarii Prezydenta muszą być państwowcy, a nie osoby, którym trzeba się odwdzięczyć - odpowiedział.

Maciej Maciak zapytał Karola Nawrockiego o zachęcanie do przystępowanie do armii i nawiązał do rządów Mateusza Morawieckiego. Na drugie pytanie odpowiedział Krzysztof Stanowski. Pytanie dotyczyło „szukania haków„ na niego przez dziennikarzy. - Sprawdzam informacje o panu, chwali pan odbudowywanie Mariupola przez Rosjan. To dość kuriozalne – odpowiedział Stanowski. Swoje ostatnie pytanie Maciak skierował do Szymona Hołowni i dotyczyło ”banderyzacji w Polsce". - Jest pan jedynym otwarcie prorosyjskim kandydatem. Inni udają lub to ukrywają, a pan to mówi otwarcie - odpowiedział.

Karol Nawrocki: Nikt mi nie będzie kazał przyjmować ludzi, ponieważ jestem niezależny

Pierwsze pytania Marka Jakubiaka było skierowane do Macieja Maciaka. Dotyczyło prorosyjskości. - Wytwarzane są antyrosyjskie nastroje. Cwaniacy politycy próbują na tym ugrać sukces wyborczy – odpowiedział. Rafał Trzaskowski odpowiedział na pytanie o ustawę dotyczącą aborcji, związków partnerski i adopcji dzieci przez pary homoseksualne. - Jestem za prawem do aborcji do 12. tygodnia. Jestem za ustawą o związkach partnerskich – mówił kandydat KO. Kolejne pytanie Marka Jakubiaka było zadane Grzegorzowi Braunowi. Europoseł mówił o miejscach pamięci po niemieckich zbrodniach wojennych w Warszawie. 

Adresatem pierwszego pytania Rafała Trzaskowskiego był Karol Nawrocki. Odpowiadał na pytanie o możliwość przyjęcia Antoniego Macierewicza do Biura Bezpieczeństwa Narodowego. - Nikt mi nie będzie kazał przyjmować ludzi, ponieważ jestem niezależny – mówił. Drugie pytanie było skierowane do Magdaleny Biejat. Kandydatka Lewicy pytana o mieszkalnictwo. - Na Lewicy walczymy o to, by mieszkanie stało się prawem, a nie towarem – odpowiedziała. Na trzecie pytanie, które dotyczyło Unii Europejskiej i współpracy z Rosją, odpowiedział Sławomir Mentzen.

Grzegorz Braun zapytał Rafała Trzaskowskiego o rachunków za prąd i Zielony Ład. - Jeżeli pan nie rozumie tego, że musimy robić absolutnie wszystko, by walczyć o czyste powietrze to nie rozmawiał pan z dziećmi chorymi na astmę i ich rodzicami – odpowiedział kandydat KO. Drugiego do odpowiedzi zaprosił Karola Nawrockiego. - Czy deportacja obejmie Ukraińców, których pana koledzy pozapraszali? - pytał Braun. - W Polsce to Polacy powinni mieć pierwszeństwo, bo budują ten kraj. Jeśli chodzi o stosunki z Rosją to z takim zbrodniarzem jak Putin żaden państwo nie powinno utrzymywać stosunków – mówił. Na trzecie pytanie odpowiedział Sławomir Mentzen. Braun zapytał kandydata Konfederacji o „problem judaizacji”. 

Magdalena Biejat swoje pierwsze pytanie zadała Karolowi Nawrockiemu. Kandydat popierany przez PiS mówił o podatku katastralnym. - Czy pan w ogóle rozumie, jaki jest pana program? - pytała. - Jestem przeciwnikiem. Polacy są przerażeni, że będą musieli płacić podatek katastralny – odpowiedział. Drugie pytanie skierowane do Joanny Senyszyn dotyczyło likwidacji Funduszu Kościelnego.  Do trzeciego pytania kandydatka Lewicy zaprosiła Sławomira Mentzena. Kandydat Konfederacji pytany o prawo do aborcji powiedział, że „prawo aborcyjne doprowadziło do tego, że zabija się w dzieci w 9. miesiącu życia. To jest do zmiany”. 

Ostatni pytania zadawał Karol Nawrocki. Jako pierwszą zaprosił Magdalenę Biejat i zapytał kandydatkę Lewicy o koalicję rządzącą. - Popieram lewicowych ministrów, by załatwiać konkretne sprawy. To, co obiecywaliśmy w wyborach – mówiła. Adresatem drugiego pytania był Szymon Hołownia. Nawrocki pytał o współpracę z Donaldem Tuskiem. - Zastanawiam, czemu pan się nie boi, że historia oceni pana jako kandydata popieranego przez partię Mateusza Morawieckiego, który Polskim Ładem zabił 600 tysięcy firm – odpowiedział Hołownia. Trzaskowski odpowiadał na ostatnie pytanie Nawrockiego i dotyczyło wieku emerytalnego. 

Wybory prezydenckie: O prezydenturę walczy 13 kandydatów

I tura wyborów prezydenckich odbędzie się w Polsce 18 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie w niej bezwzględnej większości głosów, II tura czeka nas 1 czerwca. W wyborach wystartują: Artur Bartoszewicz (niezależny), Magdalena Biejat (kandydatka Lewicy), Grzegorz Braun (kandydat Konfederacji Korony Polskiej), Szymon Hołownia (kandydat Polski 2050), Marek Jakubiak (kandydat koła Wolni Republikanie), Maciej Maciak (niezależny), Sławomir Mentzen (kandydat Konfederacji), Karol Nawrocki (kandydat popierany przez PiS), Joanna Senyszyn (niezależna), Krzysztof Stanowski (niezależny), Rafał Trzaskowski (kandydat Koalicji Obywatelskiej), Marek Woch (kandydat Bezpartyjnych Samorządowców), Adrian Zandberg (kandydat partii Razem).

„Super Express” zorganizował debatę, na której pojawili się wszyscy kandydaci w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Swój udział potwierdzili: Adrian Zandberg, Artur Bartoszewicz, Grzegorz Braun, Joanna Senyszyn, Karol Nawrocki, Maciej Maciak, Magdalena Biejat, Marek Jakubiak, Marek Woch, Rafał Trzaskowski, Sławomir Mentzen, Szymon Hołownia i Krzysztof Stanowski.

Pytań nie zadają dziennikarze, ale sami kandydaci. Formuła debaty zakłada, że pierwsze dwa pytania będą skierowane do wybranych konkurentów, a o trzecim zdecydowano w wyniku losowania. 

Pozostało jeszcze 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Joanna Senyszyn: Nie wykluczam, że będę zakładała partię lewicowo-ludową
Polityka
Sondaż CBOS: Karol Nawrocki zmniejsza stratę do Rafała Trzaskowskiego
Polityka
Karol Nawrocki dogania Rafała Trzaskowskiego. Dorota Łoboda: Mówiliśmy, że tak będzie
Polityka
Radosław Sikorski: Ukraina nie walczyła o Krym, ale USA zapominają o jednym
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Polityka
Marcin Mastalerek tłumaczy, dlaczego prezydent Andrzej Duda poparł Karola Nawrockiego