Jak "Wiadomości" zrelacjonowały koniec rządów PiS w Polsce?

- W drugim kroku konstytucyjnym Sejm wybrał premiera. Jutro głosowanie nad wotum zaufania - tak "Wiadomości" rozpoczęła 11 grudnia prowadząca program Edyta Lewandowska nie wymieniając nazwiska Donalda Tuska. Nazwisko Tuska pojawiło się dopiero w zapowiedzi kolejnych materiałów - po wypowiedziach Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego".

Publikacja: 11.12.2023 19:53

Donald Tusk w Sejmie

Donald Tusk w Sejmie

Foto: PAP/Paweł Supernak

arb

Czytaj więcej

Posiedzenie Sejmu. Donald Tusk zgłoszony przez większość jako kandydat na premiera

Pierwszy materiał, Piotra Pawelca, poświęcony był temu, że "nowa większość sejmowa nie udzieliła Morawieckiemu wotum zaufania"

Pierwszy materiał w "Wiadomościach" z 11 grudnia o Mateuszu Morawieckim i jego rządzie

"Podsumowanie dokonań i plan na przyszłość. Mateusz Morawiecki wygłosił expose jako przedstawiciel ugrupowania, które zdobyło największe poparcie w wyborach" - zaczął swój materiał dziennikarz "Wiadomości".

W dalszej części materiału była mowa o tym, że Morawiecki "przypomniał, że PiS realizując większość obietnic pokazał, że głos Polaków się liczy" oraz że "polityka społeczna, gospodarka, bezpieczeństwo były filarami ośmiu lat rządów PiS".

Wyborcy przyzwyczaili się, że obietnice są realizowane. Pytanie czy nauczyła się tego nowa większość?

Fragment materiału "Wiadomości"

"Mateusz Morawiecki mówił też o awansie Polski do grona 20 największych gospodarek świata" - podkreślił dziennikarz "Wiadomości". W materiale pojawiła się też informacja, że premier "do polityków apelował o obronę bezpieczeństwa Polski".

"W expose wybrzmiał program PiS, dekalog polskich spraw" - przekonywał Pawelec. W materiale wyemitowano wypowiedź politologa, prof. Mieczysława Ryby, który przekonywał, że "PiS pozostawił dobre wrażenie o swoich rządach".

"Nowa większość sejmowa nie udzieliła rządowi Mateusza Morawieckiego wotum zaufania. Za wypełnioną misję premierowi podziękował prezydent Andrzej Duda" - można się było też dowiedzieć z materiału. 

"Wyborcy przyzwyczaili się, że obietnice są realizowane. Pytanie czy nauczyła się tego nowa większość?" - zakończył materiał Pawelec.

Drugi materiał o rządzie Donalda Tuska. "Powiew świeżości bezobjawowy"

Drugi materiał dotyczył wyboru przez Sejm Donalda Tuska na premiera. W pierwszych słowach materiału jego autorka, Monika Borkowska stwierdziła, że "zaskoczeń nie było, Donald Tusk wybrany na premiera". "Opowiedziało się za nim 248 posłów, 201 było przeciw" - dodała autorka materiału. 

Czytaj więcej

Sejm zdecydował. Donald Tusk wybrany na stanowisko premiera

"Wcześnie w czasie debaty PiS przypomniało dokonania poprzedniego rządu Tuska, zanim jeszcze wyjechał do Brukseli" - stwierdziła autorka materiału w jego dalszej części, w której wyemitowano wypowiedź Mariusza Błaszczaka. "Jak bumerang wróciło pytanie co z kolejnymi obietnicami wyborczymi. Podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł na razie w zawieszeniu" - dowiedzieliśmy się też z materiału.

Autorka materiału zarzuciła też PO, że ta nie odpowiada na pytania o podniesienie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł (było to jedną z obietnic wyborczych PO).

"PiS po expose Donalda Tuska oczekuje konkretów" - usłyszeliśmy też w materiale, po czym zacytowana została wypowiedź posła PiS, Waldemara Budy, że chodzi o "100 konkretów" (program KO na pierwsze 100 dni rządów przedstawiony w kampanii wyborczej - red.).

Autorka materiału stwierdziła też, że "na liście ministrów Tuska paleta kontrowersyjnych nazwisk". W tym kontekście wymieniła m.in. Radosława Sikorskiego, Marcina Kierwińskiego, Tomasza Siemoniaka i Sławomira Nitrasa. "Powiew świeżości bezobjawowy" - stwierdziła.

"Zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska w środę. PiS zapowiada, że będzie merytoryczną opozycją" - zakończyła materiał autorka.

"Wiadomości" martwią się, że Sejm nie uchwalił jeszcze budżetu

Kolejny materiał poświęcony był temu, że "na trzy tygodnie przed końcem roku Sejm nie uchwalił budżetu". Z materiału wynikało, że sytuacja gospodarcza Polski jest bardzo dobra, ale nowa większość przedstawia to inaczej, by usprawiedliwić niewywiązanie się z obietnic wyborczych.

Czwarty materiał - był materiałem o świadczeniach socjalnych zagwarantowanych przez PiS.

Po informacjach ze świata "Wiadomości" opublikowały m.in. materiał o tym, że nowa większość Sejmowa nie chce budowy CPK.

Polityka
Dr Chwedoruk: Karol Nawrocki jest niewybieralny
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Polityka
„Rzecz w tym”: Dlaczego Donald Trump nie poprze Karola Nawrockiego?
Polityka
Wybory prezydenckie. Jest nowa kandydatka. „Polska potrzebuje prezydentki”
Polityka
Najnowszy sondaż: Rośnie poparcie dla Nawrockiego i Mentzena
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Polityka
800+ dla Ukraińców. PiS reaguje na słowa Trzaskowskiego. Błaszczak: Mówimy „sprawdzam”
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego