Wypowiedzenie zmieniające: kiedy mija czas na odmowę nowych warunków pracy

Pracownik, który otrzymał wypowiedzenie warunków pracy lub płacy, może odmówić ich przyjęcia przed upływem połowy okresu wymówienia. Pismo pracodawcy o wypowiedzeniu zmieniającym powinno zawierać pouczenie w tej sprawie (art. 42 § 3 k.p.)

Publikacja: 09.12.2011 07:13

Wiadomo, że okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca (art. 30 § 2

1

kodeksu pracy

). Przy czym w przypadku okresu wypowiedzenia oznaczonego w miesiącach jego bieg rozpoczyna się z pierwszym dniem miesiąca, a nie z dniem wręczenia pisma wypowiadającego

(wyrok SN z 8 listopada 1988, I PRN 48/88

).

Natomiast przy okresie wypowiedzenia oznaczonym w tygodniach jego bieg rozpoczyna się w poniedziałek, a kończy w sobotę. Jak jednak obliczyć, kiedy upływa połowa okresu wypowiedzenia? Kodeks pracy nie zawiera w tym zakresie żadnych szczególnych przepisów. Należy zatem posiłkować się przepisami kodeksu cywilnego.

Przy miesięcznym okresie wypowiedzenia należy odpowiednio stosować art. 113 § 2 k.c. w zw. z art. 300 k.p. Stanowi on, że termin półmiesięczny jest równy 15 dniom. Uwaga! Należy przyjąć, że zasada ta dotyczy każdego miesiąca, niezależnie od liczby jego dni. Zatem pierwsza połowa miesiąca upływa zawsze 15 dnia miesiąca, od którego liczy się okres wypowiedzenia.

Przykładowo, jeżeli wypowiedzenie wręczono 5 kwietnia, połowa okresu wymówienia upływa 15 maja. Natomiast przy trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia jego połowa upłynie 15 dnia miesiąca następującego po tym, od którego rozpoczęto odliczanie okresu wymówienia.

Gdyby więc pracodawca zaproponował nowe warunki 3 czerwca, pracownik może odmówić ich przyjęcia najpóźniej 15 sierpnia. Przy dwutygodniowym okresie wypowiedzenia, który biegnie od poniedziałku do soboty w następnym tygodniu, połowa okresu wypada w niedzielę, która jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Tutaj należy się posiłkować się art. 115 k.c. w zw. z art. 300 k.p.

Jeżeli koniec terminu wykonania czynności przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa dnia następnego. Oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków pracownik może zatem złożyć jeszcze w poniedziałek.

Oczywiście taka sama zasada obowiązuje w przypadku miesięcznego lub trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, jeżeli 15 dzień miesiąca przypada w dzień ustawowo wolny od pracy. Uwaga! Jeśli szef nie pouczył pracownika o odmowie przyjęcia zmienionych warunków do połowy okresu wypowiedzenia, ten może zwlekać z deklaracją do ostatniego dnia wymówienia (art. 42 § 3 k.p.).

Wiadomo, że okres wypowiedzenia umowy o pracę obejmujący tydzień lub miesiąc albo ich wielokrotność kończy się odpowiednio w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca (art. 30 § 2

kodeksu pracy

Pozostało 92% artykułu
Nieruchomości
Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa
W sądzie i w urzędzie
Prawo jazdy nie do uratowania, choć kursanci zdali egzamin
Prawo karne
Przerwanie wałów w Jeleniej Górze Cieplicach. Jest stanowisko dewelopera
Prawo dla Ciebie
Pracodawcy wypłacą pracownikom wynagrodzenie za 10 dni nieobecności
Materiał Promocyjny
Wpływ amerykańskich firm na rozwój polskiej gospodarki
Prawo pracy
Powódź a nieobecność w pracy. Siła wyższa, przestój, czy jest wynagrodzenie