Powódź w Polsce: Stan alarmowy w Brzegu Dolnym przekroczony o trzy metry. "Brzeg Dolny walczy"

Przez Brzeg Dolny w województwie dolnośląskim przechodzi fala kulminacyjna. Stan Odry osiągnął tam 942 cm, o ponad trzy metry więcej niż wynosi stan alarmowy (630 cm).

Aktualizacja: 20.09.2024 09:26 Publikacja: 20.09.2024 05:25

Mieszkańcy Brzegu Dolnego umacniali w nocy wały

Mieszkańcy Brzegu Dolnego umacniali w nocy wały

Foto: Facebook

arb

Rano, w starostwie powiatowym w Wołowie, doszło do spotkania władz gmin Brzeg Dolny, Wołów i Wińsko oraz przedstawicieli służb z wiceszefem MSWiA Wiesławem Leśniakiewiczem i Dariuszem Marczyńskim z Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego.

Burmistrz Brzegu Dolnego poinformował, że gmina Brzeg Dolny jako pierwsza przyjmuje falę ze wszystkich trzech gmin powiatu wołowskiego. „Mieszkańcy gminy Brzeg Dolny i gmin ościennych stale pracują nad umocnieniem korony wału, a powstające przesiąki są na bieżąco naturalizowane” - miał przekazać Ireneusz Fura.

W nocy pojawiła się informacja, że wały w Brzegu Dolnym zaczęły przeciekać. Mieszkańcy miasta do późna uszczelniali wały w kilku miejscach – m.in. w okolicach Mostu 4 Czerwca.

Fala kulminacyjna ma przechodzić przez Brzeg Dolny przez cały piątek

O godz. 2 w Brzegu Dolnym rozpoczęło się posiedzenie Gminnego Sztabu Kryzysowego, z udziałem strażaków, policji i burmistrza. Sztab podjął decyzję o wstrzymaniu prac na wałach – obecnie są one jedynie monitorowane.

Czytaj więcej

Powódź w Polsce. Wrocław: Wały zaczęły przeciekać. Nocne uszczelnianie

„Brzeg Dolny nie śpi. Brzeg Dolny walczy!” - pisał w nocy burmistrz miasta, Ireneusz Fura, na swoim profilu na Facebooku.

Poziom Odry w Brzegu Dolnym nie osiągnął tego, który zanotowano w czasie tzw. powodzi tysiąclecia w 1997 roku – wówczas Odra w Brzegu Dolnym miała 1 070 cm.

Według IMGW fala kulminacyjna w Brzegu Dolnym może osiągnąć poziom 945 cm. „Kulminacja będzie trwać cały piątek” - informuje Instytut.

Odra przekracza poziom alarmowy również w miejscowościach poniżej Brzegu Dolnego: m.in. Ścinawie, Głogowie i Nowej Soli. W tej ostatniej miejscowości stan alarmowy ma zostać przekroczony o ponad 2 metry (osiągnie 660 cm).

Zastępca komendanta powiatowego straży pożarnej mówił w rozmowie z TVN24, że „wały trzymają się”, „patrole krążą po wałach”, a Odra – jak mówił - ma poziom notowany w czasie powodzi z 2010 roku. - Dalsze podnoszenie korony wałów nie ma sensu, worki mogą się przydać przy doszczelnianiu wałów, przed nami kilka dni wysokiego stanu Odry – mówił.

W 1997 roku woda zalała Brzeg Dolny: Wały nie wytrzymały

Brzeg Dolny liczy ok. 12 tys. mieszkańców. W czasie tzw. powodzi tysiąclecia z 1997 roku wał w mieście na wysokości ul. ks. Puka nie wytrzymał i nocą woda wdarła się do miasta, zalewając Rynek i przyległe ulice: Puka, Kochanowskiego, Kolejową i Wodną.

945 cm

Taki poziom ma osiągnąć w piąte Odra w Brzegu Dolnym

Klęski żywiołowe
Pożar na terenie dużego kompleksu przy Modlińskiej w Warszawie. „Unosi się dym”
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem
Klęski żywiołowe
Rzecznik MSWiA o pożarach w Polsce. Czy łączą się z wojną na Ukrainie?
Klęski żywiołowe
Hala produkcyjna w Cigacicach stanęła w ogniu. Nad budynkiem kłęby dymu
Klęski żywiołowe
Płonie zabytkowa hala w Gdańsku. Służby ostrzegły przed toksycznym dymem
Klęski żywiołowe
Wstrząs w kopalni Marcel. Nie żyje jeden z górników