Sobotnia relacja
Wydarzenia z kolejnego dnia wojny Rosji z Ukrainą można śledzić w naszej nowej relacji.
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski w przyszłym tygodniu uda się z wizytą do Stanów Zjednoczonych, gdzie weźmie udział w obradach Zgromadzenia Ogólnego ONZ i odbędzie szereg spotkań, m.in. z prezydentem USA Joe Bidenem, wiceprezydent Kamalą Harris i jej rywalem w jesiennych wyborach prezydenckich, Donaldem Trumpem.
Na tym kończymy dzisiejszą relację
Najnowsze wiadomości z Rosji i Ukrainy będziemy publikować w sobotę od godzin porannych.
Rosjanie wysłali na Ukrainę prawie 700 dronów
W piątek wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie cztery ataki rakietowe przy użyciu łącznie pięciu rakiet oraz 54 uderzenia z powietrza za pomocą 67 kierowanych bomb lotniczych - podał Sztab Generalny Ukrainy w wieczornym komunikacie. Ukraińskie dowództwo przekazało, że w ciągu niespełna doby Rosjanie użyli 671 dronów kamikadze, a pozycje ukraińskich żołnierzy i tereny zamieszkałe były ostrzeliwane z różnych rodzajów broni ponad 3700 razy.
Ławrow: mamy broń, której użycie będzie wiązało się z poważnymi konsekwencjami
Szef rosyjskiej dyplomacji odniósł się m.in do kwestii możliwości użycia przez Rosję broni jądrowej.
Czytaj więcej
Zapewniam, że mamy broń, której użycie będzie wiązało się z poważnymi konsekwencjami. Broń ta jest dostępna i znajduje się w stanie pełnej gotowości – powiedział szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow.
Stany Zjednoczone planują ogłosić duży pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy
Stany Zjednoczone ogłoszą Ukrainie duży pakiet zbrojeniowy prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, ale dostawa sprzętu może zostać opóźniona ze względu na braki w zapasach Pentagonu – poinformowała CNN. Pakiet obejmie najprawdopodobniej artylerię, broń przeciwlotniczą i inną amunicję niezbędną do prowadzenia działań wojennych. Pomoc ma znacznie przewyższyć dotychczasowe dostawy, które w ciągu ostatnich kilku miesięcy oscylowały wokół 200 milionów dolarów.
Rosja ostrzelała ośrodek edukacyjny w Dnieprze
Wojsko rosyjskie ostrzelało Dniepr. Trafiło m.in. w lokalny ośrodek oświatowy. Według wstępnych danych jedna osoba została ranna – poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Sierhiej Łysak. „Wróg zaatakował Dniepr. Jedna osoba została ranna. Jej stan jest umiarkowany. Budynek ośrodka oświatowego został częściowo zniszczony” – napisał na Telegramie.
Prawie 200 starć na froncie
Od północy do godz. 22:00 na wojnie Rosji z Ukrainą doszło do 190 starć zbrojnych - podało ukraińskie dowództwo. Według tego źródła, najwięcej walk odnotowano na kierunkach kurachowskim (52), pokrowskim (32), kupiańskim (19) i łymańskim (18).
Ostrzał na północy Ukrainy
W piątek Rosjanie 76 razy ostrzeliwali tereny przygraniczne obwodu sumskiego - podała regionalna administracja wojskowa informując, że odnotowano 175 eksplozji, a dwie osoby cywilne zostały ranne.
Abramsy z Australii trafią na Ukrainę?
Australijski rząd rozważa przekazanie Ukrainie grupy czołgów Abrams M1A1 - podało "The Sydney Morning Herald". W lipcu Australia wycofała ze służby 59 czołgów, kupionych w 2004 r. za 550 mln dol., ponieważ zastąpiła je nowszymi maszynami. Ukraina zwróciła się do Australii z prośbą, by oddać jej maszyny. Minister obrony Australii, który w lutym przekonywał, że tematu nie ma na stole, teraz złagodził swoje stanowisko - przekazało "SMH".
Prezydent Zełenski odznaczył żołnierzy
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski uhonorował kolejnych 492 obrońców Ukrainy odznaczeniami państwowymi, w tym 244 pośmiertnie. Jak poinformował w dekrecie, nagrody te przyznane zostały za odwagę osobistą wykazaną w obronie suwerenności państwowej i integralności terytorialnej Ukrainy, a także za bezinteresowne wykonywanie obowiązków wojskowych.
W całej Ukrainie ogłoszono alarm w związku ze startem MiG-31K
Na terenie całej Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny po tym, jak z rosyjskiego lotniska wystartował ciężki myśliwiec MiG-31K, zdolny do przenoszenia pocisków hipersonicznych Kindżał.
Wywiad estoński o ataku na Toropiec: Ukraina zniszczyła trzymiesięczny zapas rosyjskiej amunicji
W nadchodzących tygodniach wojska rosyjskie odczują stratę dużej ilości amunicji, która została zniszczona przez Ukrainę podczas uderzenia w magazyny w Toropcu – skomentował szef centrum wywiadu Estońskich Sił Obronnych pułkownik Ants Kiviselg. – Wybuchło 30 000 ton amunicji, czyli 750 000 pocisków. Przy średnim tempie działań wojennych Rosja produkuje 10 000 pocisków tygodniowo. Oznacza to, że jest to dwu-trzymiesięczny zapas amunicji. W wyniku tego ataku Rosja poniosła straty, a ich skutki na froncie zobaczymy w nadchodzących tygodniach – powiedział Kiviselg.
Rosjanie ostrzelali rejon Nikopola
Rosjanie zaatakowali rejon Nikopola artylerią i dronami. Ranny został 48-letni mężczyzna – poinformował na Telegramie szef obwodowej administracji wojskowej Siergiej Łysak. „W ciągu dnia nieprzyjaciel napadał na Nikopolszczynę dwa tuziny razy. Obszar ten ucierpiał z powodu dronów kamikaze i ostrzału artyleryjskiego” – czytamy w poście.
Niemcy planują udzielić Ukrainie kolejnych 400 mln euro pomocy wojskowej
Niemiecki rząd zamierza w tym roku przeznaczyć na wsparcie wojskowe Ukrainy dodatkowe 400 mln euro – tak wynika z pisma Ministerstwa Finansów Republiki Federalnej Niemiec do komisji budżetowej Bundestagu. Sekretarz stanu ds. finansów Florian Tonkar, który podpisał pismo, zwrócił w nim uwagę na niebezpieczeństwo, że „Ukraina poniesie porażkę w swojej kampanii obronnej bez znacząco zwiększonego wsparcia materialnego”.
Raiffeisen z dużą stratą na Białorusi. W Rosji może utracić wszystkie aktywa
Długie trzymanie się rynków krajów objętych sankcjami Zachodu coraz drożej kosztuje austriacką grupę bankową. Raiffeisen sprzedał właśnie białoruski oddział ze stratą 300 mln euro. W Rosji może stracić jeszcze więcej, bo Kreml już zamroził potężne aktywa banku.
Czytaj więcej
Długie trzymanie się rynków krajów objętych sankcjami Zachodu coraz drożej kosztuje austriacką grupę bankową. Ogromne zyski zarabiane na rosyjskiej wojnie szybko mogą się zamienić w rosnące straty. Austriacy sprzedali właśnie białoruski oddział ze stratą 300 mln euro. W Rosji mogą stracić jeszcze więcej, bo Kreml już zamroził ich potężne aktywa.
Straż Graniczna Ukrainy pokazała, jak wygląda obecnie Wyspa Węży
Państwowa Służba Graniczna Ukrainy pokazała, jak obecnie wygląda legendarna Wyspa Węży na Morzu Czarnym. Wideo zostało opublikowane na Facebooku przez biuro prasowe instytucji.
W Charkowie doszło do eksplozji, trzy osoby zostały ranne
W Charkowie około godziny 16:50 doszło do eksplozji – poinformował korespondent Ukrinformu. Według Oleha Synehubowa, szefa Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, jest to wynik ataku Rosjan. „Mamy informacje o ofiarach” – napisał na Telegramie mer miasta Ihor Terechow. Ich liczba wzrosła do trzech.
Francja zakończyła szkolenie pierwszej partii ukraińskich pilotów na samolotach Alphajet
We Francji zakończył się pierwszy sześciomiesięczny kurs szkoleniowy dla ukraińskich pilotów, odbywający się na samolotach Alphajet – poinformował Sztab Generalny Armii Francuskiej na platformie X. „Francja właśnie zakończyła szkolenie pierwszej klasy ukraińskich pilotów na samolotach Alphajet. Od marca 2024 r. we Francji odbywają się szkolenia pilotów, odpowiadające potrzebom operacyjnym Sił Zbrojnych Ukrainy” – czytamy w komunikacie.
Całkowite oczyszczenie terytorium Ukrainy z min może zająć setki lat
Całkowite oczyszczenie terytorium Ukrainy tradycyjnymi metodami rozminowywania może zająć setki lat, innowacyjne technologie pomogą znacznie przyspieszyć ten proces – powiedziała Shoko Noda, zastępca sekretarza generalnego ONZ i dyrektor Biura Kryzysowego Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). – Przy nieustających wysiłkach i udoskonalonej technologii znaczny postęp można osiągnąć w ciągu kilku lat, ale w przypadku tradycyjnych metod rozminowywania pełne oczyszczenie i poświadczenie wszystkich dotkniętych obszarów jako bezpiecznych może zająć setki lat, zwłaszcza biorąc pod uwagę ciągły charakter konfliktów i skażenia – powiedziała w wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina.
Polska na czele odbiorców rosyjskiego LPG
Choć rosyjski eksport LPG zmniejszył się o jedną trzecią w ujęciu rocznym, to wciąż są chętni na zakup tego gazu, stosowanego np. w butlach w domach bez dostępu do gazowej sieci. W niechlubnej statystyce największych klientów Rosji przoduje Polska.
Czytaj więcej
Choć rosyjski eksport LPG zmniejszył się o jedną trzecią w ujęciu rocznym, to wciąż są chętni na zakup tego gazu, stosowanego np. w butlach w domach bez dostępu do gazowej sieci. W niechlubnej statystyce największych klientów Rosji przoduje Polska.
Stanęli przed sądem za kilkaset „wlepek werbunkowych” do grupy Wagnera
Dwaj Rosjanie Andrei G. i Alex T. stanęli w piątek przed Sądem Okręgowym w Krakowie, ale ich proces się nie rozpoczął.
Czytaj więcej
Proces dwóch Rosjan, którzy rozkleili kilkaset „wlepek werbunkowych” umożliwiających nawiązanie bezpośredniego kontaktu z rekrutującymi do grupy Wagnera i działali na rzecz rosyjskiego wywiadu, ruszy przed Sądem Okręgowym w Krakowie.
Biełousow zadowolony z postępów Rosjan w obwodzie donieckim
Wojska rosyjskie pewnie posuwają się naprzód na kierunku kurachowskim, w wyniku ich działań ukraińskie formacje zbrojne ponoszą znaczne straty i wycofują się na zachód. Rosyjscy żołnierze wykonują przydzielone im działania, przybliżając (rosyjskie - red.) zwycięstwo - oświadczył minister obrony Rosji Andriej Biełousow w komunikacie do żołnierzy, którzy zajęli miejscowość Heorhijiwka w obwodzie donieckim.
Miliony z Danii wpłynęły na Ukrainę
Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow podał, że 40,7 mln euro (174 mln zł) z duńskiego pakietu pomocy przeznaczonego na wsparcie produkcji na Ukrainie wpłynęło na konta resortu obrony. "To ważny krok w kierunku wzmocnienia naszych zdolności obronnych, ponieważ Dania przeznaczyła łącznie 50 milionów euro na produkcję 18 nowoczesnych ukraińskich systemów artyleryjskich Bohdana" - napisał polityk, dziękując Danii za wsparcie.
Atak rakietowy w Odessie, są ranni
Szef administracji państwowej obwodu odeskiego, Ołeh Kiper, poinformował w mediach społecznościowych, że w godzinach popołudniowych Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na port w Odessie. W wyniku uderzenia pocisku Iskander-M ranne zostały cztery osoby, uszkodzony został statek pod banderą Antigui - czytamy.
W obwodzie charkowskim płonie las
Trzeci dzień ukraińscy strażacy walczą z dużym pożarem lasu na terenie obwodu charkowskiego. Do godz. 12:00 w piątek ogień objął obszar o powierzchni ok. 1170 hektarów. "Nie ma zagrożenia dla obszarów zaludnionych” – podała służba prasowa regionalnego oddziału Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS). Z pożarem walczy ponad 120 strażaków oraz blisko 40 pracowników leśnych.
Rosjanie twierdzą, że Ukraińcy ponieśli wysokie straty
Ministerstwo Obrony Rosji publikuje dane, z których ma wynikać, że w ciągu tygodnia straty wojsk ukraińskich wyniosły 16 810 zabitych i rannych żołnierzy. Największe straty Ukraińcy mieli ponieść na odcinku odpowiedzialności rosyjskiego zgrupowania "Południe".
MAEA wzywa Rosję do wycofania wojsk z Elektrowni Jądrowej w Zaporożu i oddania jej pod kontrolę Ukrainy
Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) wezwała Moskwę do natychmiastowego wycofania wojska i innego personelu z terenu Elektrowni Jądrowej w Zaporożu (ZNPP) i oddania elektrowni władzom Ukrainy w celu zapewnienia jej bezpieczeństwa.
Dopóki ZNPP nie zostanie ponownie przejęta przez Ukrainę, Rosja jest zobowiązana udzielić IAEA nieograniczonego dostępu do wszystkich obiektów i informacji w elektrowni.
Zełenski o szczegółach „planu zwycięstwa”, który przedstawi prezydentowi Bidenowi
Podczas wspólnej konferencji prasowej z szefową KE Ursulą von der Leyen Zełenski powiedział, że nie chce ujawniać szczegółów przed omówieniem planu z Bidenem.
- Decyzje dotyczące planu zależą głównie od prezydenta Bidena. Zależą również od innych sojuszników, ale są punkty, które zależą od pozytywnej woli i wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych. Naprawdę mam nadzieję, że poprze ten plan – powiedział Zełenski.
Zełenski zauważył, że wdrożenie tego pomysłu będzie wymagało szybkich decyzji ze strony partnerów i ujawnił okres, w którym ten plan powinien zostać wdrożony.
Ukraińscy piloci zakończyli szkolenie we Francji
Grupa ukraińskich pilotów ukończyła 6-miesięczny kurs szkoleniowy we Francji. Szkolenie odbyło się na samolotach Alphajet.
Ukraina zakazuje korzystania z Telegramu pracownikom wojska, służb specjalnych i organów państwowych
Decyzję ogłosiła Rada Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Ukrainy na swojej stronie na Facebooku. Zakazuje ona „instalowania i używania Telegramu na oficjalnych urządzeniach przedstawicieli rządu, personelu wojskowego, pracowników sektora bezpieczeństwa i obrony, a także firm, które obsługują krytyczną infrastrukturę”. Powodem zakazu są obawy dotyczące „bezpieczeństwa narodowego”.
UE udzieli Ukrainie pożyczki w wysokości 35 mld euro
Komisja Europejska udzieli Ukrainie pożyczki w wysokości 35 mld euro w ramach skoordynowanego z krajami G7 planu kredytowego na kwotę 50 mld USD, wykorzystując zamrożone aktywa rosyjskie.
Zełenski poszerzył skład Sztabu Naczelnego Dowódcy
Do Sztabu Naczelnego Dowódcy dołączyli wicepremier ds. odbudowy Oleksij Kułeba, szef MSZ Andrij Sybiha i minister przemysłów strategicznych Herman Smetanin.
Putin rezygnuje z udziału w inauguracji prezydenta Meksyku, państwa członkowskiego MTK
Rosyjski przywódca Władimir Putin nie pojedzie do Meksyku, który podpisał Statut Rzymski, na inaugurację wybranej prezydent Claudii Sheinbaum. Ukraina zażądała aresztowania przywódcy Kremla, gdyby odwiedził ten kraj.
Putin wyznaczył wysłannika, który będzie reprezentował Rosję na tym wydarzeniu.
Aleksandr Szczetynin, szef Departamentu Ameryki Łacińskiej rosyjskiego MSZ, nie wyjaśnił powodów odmowy Putina, ale dodał, że Moskwa „działa zgodnie z ustalonymi praktykami protokołu i obowiązkami rosyjskiego przywódcy”.
Meksyk podpisał Statut Rzymski w 2005 r., co czyni go przedmiotem jurysdykcji Międzynarodowego Trybunału Karnego, który wydał nakaz aresztowania Putina.
Koło Wołczańska Rosjanie użyli ciężkiego miotacza ognia
W obwodzie charkowskim w pobliżu Wołczańska Rosjanie użyli ciężkiego miotacza ognia TOS-1A iły Obronne zniszczyły w ciągu ostatniej doby ponad 90 okupantów i 74 sztuki ich broni i sprzętu wojskowego.
Amerykańskie sankcje pokonają wreszcie rosyjską flotę cieni?
Władze USA planują zaostrzenie sankcji. Ograniczenia obejmą zarówno dostawy rosyjskiej ropy na rynek światowy, jak i jej transport.
Czytaj więcej
Biały Dom przygotowuje nowe uderzenie w rosyjski handel ropą. Sankcje dotkną tzw. flotę cieni - stare tankowce transportujące surowiec bez wymaganych ubezpieczeń i po cenach łamiących sankcje.
Pomnik Puszkina w Odessie zostanie zburzony
- Jest rozkaz, żeby to zburzyć, to zburzymy – powiedział szef administracji obwodowej Odessy Oleg Kiper. - Życie się zmieniło, dziś mamy innych bohaterów.
Rosja zaatakowała pozycje ukraińskie ponad 100 dronami
Według szefa ługańskiej obwodowej administracji wojskowej Artema Łysohora, w czwartek Rosjanie ostrzelali ponad 130 razy osady i fortyfikacje ukraińskich obrońców w obwodzie ługańskim.
- Przeważała artyleria i bezzałogowe statki powietrzne. Wróg uderzył w wioski Makiejewka i Bałka Żurawka. Wysłali tam 108 bezzałogowych statków powietrznych, z czego 70 w kierunku Bałki Żurawki — zauważył pułkownik Łysohor.
Ramzan Kadyrow twierdzi, że na froncie walczą dwa cybertrucki Tesli
Czeczeński przywódca utrzymuje, że samochody ofiarował sam Elon Musk. Ten zaprzecza.
"The Guardian": Rosjanie przygotowywali się do ataku na obwód kurski od miesięcy
Dowództwo armii rosyjskiej przewidziało, że Ukraina może rozpocząć operację w obwodzie kurskim w Rosji i spędziło kilka miesięcy planując, jak temu zapobiec.
Świadczą o tym dokumenty przejęte przez armię ukraińską w opuszczonych rosyjskich pozycjach w obwodzie-pisze brytyjski „The Guardian”.
Czytaj więcej
Dokumenty znalezione na porzuconych rosyjskich pozycjach w obwodzie kurskim wskazują, że Moskwa już w 2023 roku przewidziała atak Ukrainy na teren tego obwodu. W przejętych rozkazach mowa też o niepokojącym dowództwo wzroście "incydentów samobójczych" - pisze "The Guardian".
UE: Żadnych przymusowych deportacji
Ylva Johansson, komisarz ds. wewnętrznych UE wyjaśniła, że UE nie może stosować zróżnicowanego podejścia do obywateli Ukrainy, którym przyznano tymczasową ochronę w Europie ze względu na ich wiek, płeć lub obowiązek wojskowy.
Zapytana, czy UE pomoże Ukrainie w odsyłaniu mężczyzn w wieku poborowym z zagranicy, Johansson wyjaśniła że nikt nie zostanie siłą wydalony z terytorium UE.
- Będziemy wspierać tych, którzy chcą wrócić na Ukrainę, i będziemy rozmawiać z władzami i rządem Ukrainy, jak to zrobić najlepiej. Nie będziemy nikogo wyrzucać z UE – podkreśliła.
Holandia rozważa możliwość powrotu powołanych do wojska Ukraińców do ich ojczyzny
Premier Holandii Dick Schoof podkreślił, że nie chodzi tu o metody siłowe, lecz raczej o „skłonienie do działania”.
Jednocześnie nie określono terminu powrotu Ukraińców do ojczyzny; na razie wspominano jedynie o konieczności opracowania „odpowiedniego mechanizmu”.
W czasie nocnego ataku dron-kamikadze przeleciał w pobliżu Chmielnickiej Elektrowni Jądrowej
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu chmielnickiego, Serhij Tiurin, "Rosja kontynuuje nuklearny szantaż przez kierowanie pocisków i dronów w stronę ukraińskich elektrowni jądrowych" - napisał na Facebooku.
Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, przybyła do Kijowa
W przeciwieństwie do większości wizyt zachodnich urzędników podczas wojny na pełną skalę, tym razem została ona zapowiedziana z wyprzedzeniem.
Ukraina wprowadza nowe sankcje wobec osób fizycznych i prawnych z Rosji, Iranu i Chin
Dekret prezydenta Ukrainy Zełenskiego ogłasza wprowadzenie ograniczeń wobec sześciu osób fizycznych i ponad 40 osób prawnych z trzech krajów. Sankcje zostały nałożone na dwa przedsiębiorstwa - rosyjskie Zakłady Oświetleniowe Mayak Ship Lighting LLC i Kazańskie Zakłady Prochowe.
Sankcje zostały wprowadzone na 10 lat.
Niemcy przyjęły na leczenie 1173 ciężko rannych ukraińskich żołnierzy i cywilów
- Od dwóch i pół roku ludzie umierają każdego dnia na Ukrainie w wyniku morderczej wojny Putina. Wielu żołnierzy i cywilów doznało strasznych obrażeń. Dla nas było jasne od samego początku: stoimy po stronie Ukrainy i ludzi, którzy doświadczają niewyobrażalnego cierpienia. Ewakuowaliśmy już 1173 ciężko rannych i poszkodowanych ukraińskich żołnierzy i cywilów i leczyliśmy ich w niemieckich szpitalach — powiedziała federalna minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser
Ambasada Niemiec na Ukrainie ogłosiła 19 września, że Niemcy przeznaczą do 50 milionów euro na hospitalizację i leczenie rannych ukraińskich żołnierzy.
Rosyjski dron spowodował pożar w obwodzie lwowskim
Siły obrony powietrznej Dowództwa Powietrznego Zachód zestrzeliły rosyjskiego drona szturmowego w obwodzie lwowskim. Wrak drona spowodował pożar w jednej z wsi. W jego gaszeniu brało udział 20 strażaków i dwa wozy strażackie.
Nie było ofiar.
Blinken i Macron omawiali wsparcie dla Ukrainy
Sekretarz stanu USA Antony Blinken i prezydent Francji Emmanuel Macron na spotkaniu w Paryżu omawiali szereg kwestii, w tym wsparcie dla Ukrainy.
Blinken jest w trakcie międzynarodowej trasy, podczas której odwiedził Egipt i Francję. W Paryżu spotkał się z ministrami spraw zagranicznych Francji, Włoch i Wielkiej Brytanii, aby omówić sytuację na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i inne priorytety.
Stoltenberg: Nie ma trwałego bezpieczeństwa dla Ukrainy bez członkostwa w NATO
„Nie wierzę, że możemy zmienić zdanie Putina. Ale wierzę, że możemy zmienić jego kalkulację. Dając Ukrainie więcej broni, możemy sprawić, że Putin zrozumie, że nie może dostać tego, czego chce siłą. [...] Paradoks polega na tym, że im więcej broni będziemy w stanie dostarczyć Ukrainie, tym bardziej prawdopodobne jest, że osiągniemy pokój i zakończymy wojnę” — powiedział Stoltenberg podczas panelu zorganizowanego przez German Marshall Fund „Refleksje nad trudną dekadą”
Stoltenberg dodał, że każda przyszła umowa musi być poparta silnym wsparciem militarnym dla Ukrainy i wiarygodnymi gwarancjami bezpieczeństwa, aby zapewnić trwały pokój. - Nie może być trwałego bezpieczeństwa w Europie bez stabilnej Ukrainy. I nie ma trwałego bezpieczeństwa dla Ukrainy bez członkostwa w NATO. Drzwi NATO są otwarte. Ukraina dołączy — powiedział.
Rejon nikopolski atakowany w nocy przez drony i artylerię
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak. Rosjanie ostrzeliwali też Marhaniec.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 639 480 żołnierzy, 8 725 czołgów, 17 132 pojazdów opancerzonych, 18 212 zestawów artyleryjskich, 1 189 wyrzutni rakiet, 949 zestawów przeciwlotniczych, 369 samolotów, 328 śmigłowców, 15 469 dronów, 2 593 pociski manewrujące, 28 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 24 898 pojazdów (w tym cystern) i 3 115 jednostek sprzętu specjalnego.
W nocy nad obwodem biełgorodzkim strąconych zostało osiem ukraińskich dronów
Informacje takie podaje Ministerstwo Obrony Rosji. Wcześniej gubernator obwodu, Wiaczesław Gładkow informował o spalonych, po ukraińskim ataku, dwóch domach w jednej z wsi.
Winnica przekazała 400 dronów FPV ukraińskiej armii
Mer Winnicy, Serhij Morhunow, przekazał drony jednostce specjalnej ukraińskiego wywiadu wojskowego.
Parlament Łotwy zakazał używania języka rosyjskiego w bankomatach łotewskich banków
Bankomaty banków z Łotwy – oprócz języka łotewskiego – mają umożliwiać użytkownikom wybór oficjalnych języków państw UE, OECD oraz państw-kandydatów starających się o dołączenie do tych organizacji.
163 starcia na froncie w ciągu doby
Rosjanie przeprowadzili w ciągu doby 61 ataków powietrznych, 587 ataków z użyciem dronów-kamikadze i ponad 3 500 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich sił i terenów zamieszkanych.
W czasie nocnego ataku dronów eksplozje rozległy się w miastach Równe i Chmielnicki
Takie informacje przekazuje w serwisie Telegram ukraińska telewizja Suspilne.
W Iwano-Frankiwsku w nocy aktywna była obrona przeciwlotnicza
Wcześniej na Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny w związku z groźbą ataku dronów-kamikadze.
SBU zebrała dowody przeciwko gubernatorowi obwodu briańskiego
Aleksandr Bohomaz, gubernator obwodu briańskiego w Rosji, jest oskarżony o finansowanie uzbrojenia dla rosyjskiej armii, która bierze udział w wojnie najeźdźczej przeciw Ukrainie.
Straż graniczna Ukrainy publikuje nagranie z ataku drona na rosyjskie pozycje
W rejonie Wołczańska w obwodzie charkowskim ukraińscy pogranicznicy, przy użyciu drona FPV, zaatakowali pozycję, na której znajdował się rosyjski moździerz, zniszczyli także wóz z amunicją.
Pożar magazynu w obwodzie moskiewskim
We wsi Aparinki, w obwodzie moskiewskim, doszło do pożaru magazynu, który objął 5 tys. m2. Nad ranem pojawiła się informacja, że pożar został opanowany.
Siły rosyjskie kontynuują taktyczne okrążanie sił ukraińskich na południowy wschód od Pokrowska (MAPA)
To miasto to bardzo ważny hub zaopatrzeniowy i transportowy w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.
Działania Rosjan pod Pokrowskiem
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 939. dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 939. dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W przyszłym tygodniu dojdzie prawdopodobnie do spotkania Wołodymyra Zełenskiego z Donaldem Trumpem w USA.