Operacja w obwodzie kurskim. Rosja spodziewała się jej od końca 2023 roku

Dokumenty znalezione na porzuconych rosyjskich pozycjach w obwodzie kurskim wskazują, że Moskwa już w 2023 roku przewidziała atak Ukrainy na teren tego obwodu. W przejętych rozkazach mowa też o niepokojącym dowództwo wzroście "incydentów samobójczych" - pisze "The Guardian".

Publikacja: 20.09.2024 11:28

Operacja w obwodzie kurskim. Rosja spodziewała się jej od końca 2023 roku

Foto: Petro Zadorozhnyy / State Border Guard Service of Ukraine

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 940

Dokumenty należały do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rosji, FSB i wojska. Zostały skonfiskowane podczas inwazji ukraińskiej armii na terytorium Rosji. "The Guardian" nie był w stanie niezależnie zweryfikować autentyczności dokumentów, chociaż noszą one znamiona autentycznej komunikacji rosyjskiej armii.

Dziennikarze brytyjskiego dziennika spotkali się z członkami zespołu operacji specjalnych, który te dokumenty przejął i udostępnił do analizy i sfotografowania.

Ukraiński atak na obwód kurski. Rosja spodziewała się go od końca 2023 roku

Niektóre dokumenty to wydrukowane rozkazy rozesłane do różnych jednostek, a inne to ręcznie pisane dzienniki rejestrujące wydarzenia na określonych stanowiskach. Najwcześniejsze wpisy pochodzą z końca 2023 r.,  najnowsze dokumenty powstały około sześciu tygodni przed rozpoczęciem przez Ukrainę inwazji na obwód kurski 6 sierpnia. Dokumenty pochodzą głównie z jednostek 488. Gwardyjskiego Pułku Strzelców Zmotoryzowanych Rosji, głownie z drugiej kompanii 17. batalionu.

Czytaj więcej

Atak na obwód kurski. Zełenski przeforsował go mimo sprzeciwu dowódców

Wpis z 4 stycznia mówił o „potencjale przełomu na granicy państwowej” ukraińskich grup zbrojnych i nakazał zwiększenie szkoleń w celu przygotowania się do odparcia ataku. 19 lutego dowódcy jednostek zostali ostrzeżeni o ukraińskich planach „szybkiego natarcia z regionu sumskiego na terytorium Rosji, na głębokość 80 km, którego celem miałoby być utworzenie „korytarza” przed przybyciem głównych jednostek armii ukraińskiej na pojazdach opancerzonych. Kolejne ostrzeżenia nastąpiły w marcu, a w połowie czerwca pojawił się już bardziej szczegółowy wpis o ukraińskich planach „w kierunku Junakiwki-Sudży, w celu przejęcia kontroli nad Sudżą”, co rzeczywiście nastąpiło w sierpniu.

Kiedy 6 sierpnia nastąpił ukraiński atak, wielu rosyjskich żołnierzy opuściło swoje pozycje, a w ciągu tygodnia Ukraina przejęła pełną kontrolę nad Sudżą. - Uciekli, nawet nie niszcząc swoich dokumentów — powiedział członek zespołu operacji specjalnych, który przejął akta.

"Kwestia żołnierzy umierających w wyniku incydentów samobójczych pozostaje napięta”

Oprócz szczegółów dotyczących samego ataku na obwód kurski, z zajętych dokumentów wynika też, że rosyjska armia boryka się z coraz poważniejszymi problemami z morale żołnierzy

„Analiza obecnej sytuacji dotyczącej samobójstw pokazuje, że kwestia żołnierzy umierających w wyniku incydentów samobójczych pozostaje napięta”, brzmi jeden z wpisów. Opisuje on incydent, który miejsce 20 stycznia tego roku, kiedy żołnierz poborowy strzelił sobie w brzuch.

Czytaj więcej

"Wall Street Journal": Wojna Rosji z Ukrainą. Demograficzne motywy Putina

„Śledztwo w sprawie incydentu ustaliło, że przyczyną samobójstwa i śmierci było załamanie nerwowe i psychiczne, spowodowane przedłużającym się stanem depresji spowodowanym służbą w armii” – napisano w ręcznie sporządzonym raporcie z incydentu.

Aby zapobiec dalszym tego typu incydentom, dowódcy jednostek zostali poinstruowani, aby identyfikować żołnierzy, którzy „są psychicznie nieprzygotowani do wypełniania swoich obowiązków lub mają skłonności do zachowań dewiacyjnych, i organizować ich przekwalifikowanie i przeniesienie do wojskowych placówek medycznych”. Inny rozkaz, zamieszczony w niedatowanym dokumencie, nakazuje poddawanie żołnierzy przez 5-10 minut dziennie i godzinę raz w tygodniu "instruktażowi politycznemu", który miałby na celu utrzymanie i podniesienie ich „politycznej, moralnej i psychologicznej kondycji”.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy