Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 19 na 20 sierpnia Ukraina była celem ataku dronów. Eksplozje rozlegały się w miastach Równe i Chmielnicki, w Iwano-Frankiwsku aktywna była obrona przeciwlotnicza.
Na tym kończymy dzisiejszą relację
Najnowsze informacje z Ukrainy i Rosji będziemy publikować w piątek od wczesnych godzin porannych.
Na przedmieściach Dniepru doszło do eksplozji
Podczas nalotu na przedmieściach Dniepru słychać było eksplozje – poinformował portal Suspilne. Krótko wcześniej Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzegały o zagrożeniu rakietowym ze wschodu. W wielu regionach, w tym w obwodzie dniepropietrowskim, ogłoszono alert powietrzny.
USA rozmawiają ze swoimi partnerami o możliwości użycia zachodniej broni przeciwko Rosji
Stany Zjednoczone w dalszym ciągu dyskutują ze swoimi partnerami nad możliwością dopuszczenia Ukrainy do użycia zachodniej broni na terytorium Federacji Rosyjskiej, jednak każde państwo ma prawo samodzielnie decydować w tej kwestii – takie stanowisko przedstawił w Waszyngtonie rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller w kontekście przyjęcia przez Parlament Europejski uchwały wzywającej do zniesienia ograniczeń nałożonych na Ukrainę. „To coś, o czym rozmawiamy z naszymi sojusznikami i partnerami od jakiegoś czasu” – powiedział Miller.
W obwodzie kijowskim obrona powietrzna walczy przeciwko dronom
Podczas ataku rosyjskich dronów w obwodzie kijowskim działają siły obrony powietrznej – poinformowała kijowska administracja wojskowa na Telegramie. „Zarejestrowano ruch wrogich dronów! W regionie działają siły obrony powietrznej” – czytamy w poście. Wcześniej Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy poinformowały, że Rosjanie wystrzelili z kierunku północnego drony szturmowe Szahed.
Ukraina po raz pierwszy wzięła udział w przeciwdronowych ćwiczeniach NATO
W Holandii przedstawiciele Ukrainy po raz pierwszy wzięli udział w ćwiczeniach pod auspicjami NATO, podczas których testowane są systemy przeciwdronowe – poinformowało biuro prasowe NATO. W corocznych ćwiczeniach z zakresu interoperacyjności technicznej systemów zwalczania bezzałogowych statków powietrznych (C-UAS TIE) wzięło udział ponad 450 przedstawicieli 19 krajów NATO i trzech państw partnerskich. Zebrali się w Holandii w dniach 10–20 września, aby przetestować zdolność systemów przeciwdronowych. „Ukraina po raz pierwszy uczestniczyła w nich wspólnie z przedstawicielami sektora prywatnego i środowiska naukowego” – czytamy w komunikacie.
Rosjanie zaminowali tamy w obwodzie biełgorodzkim
Rosjanie nie tylko aktywnie budują fortyfikacje obronne wokół Biełgorodu, ale także aktywnie eksploatują obiekty hydrotechniczne ogólnego i specjalnego przeznaczenia – powiedział rzecznik grupy operacyjno-taktycznej „Charków”, pułkownik Witalij Sarancew. „Można to uznać za «zakładkę» na przyszłość – jeśli np. sytuacja zmieni się radykalnie i Rosjanie będą musieli wysadzić tamy, aby spowolnić postęp Sił Obronnych Ukrainy, a można też założyć, że Rosja przygotowuje prowokacje na obiektach hydrotechnicznych, aby oskarżać Ukrainę o konsekwencje ekologiczne i humanitarne” – powiedział Sarancew.
Zełenski: Przygotowujemy się do ważnych negocjacji z Ursulą von der Leyen
Strona ukraińska przygotowuje się do ważnych negocjacji z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Priorytetami są energia i front – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „Teraz, przed sezonem zimowym i w ogóle tą szczególnie ważną jesienią, mamy wiele problemów, które krytycznie wpływają na Ukrainę, życie naszych obywateli. Oczywiście energia jest priorytetem. Front jest niezmiennym priorytetem. To są dostawy i wspólna produkcja broni” – powiedział Zełenski w przesłaniu wideo.
Wznowiono sprzedaż biletów kolejowych ze Lwowa do Warszawy przez Rawę-Ruską
„Ukrzaliznycja” wznowiła po przerwie sprzedaż biletów kolejowych do Warszawy ze Lwowa przez Rawę-Ruską – poinformowało w czwartek biuro prasowe spółki. „Dzięki odnowieniu umów z polskim prywatnym przewoźnikiem SKPL dobiega końca krótka przerwa w sprzedaży biletów na popularne połączenie z Warszawy przez Rawę-Ruską do Lwowa” – poinformowała UZ na Telegramie. Dodała, że rozkład jazdy pociągów pozostanie bez zmian. Ze stacji Warszawa Wschodnia codziennie odjeżdżał będzie pociąg nr 767 o godz. 21:31, w Lublinie będzie o godz. 23:27-23:40, a w Rawie-Ruskiej o godz. 05:15. W pociągu przeprowadzana będzie kontrola graniczna i celna.
Zełenski: Do obwodu kurskiego ściągnięto około 40 000 żołnierzy rosyjskich
Siły obronne Ukrainy odwróciły potencjał szturmowy wroga w obwodzie donieckim, zdołały przekierować około 40 000 żołnierzy rosyjskich na operację w obwodzie kurskim – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. „Teraz Siłom Obronnym Ukrainy udało się zmniejszyć potencjał ofensywny okupanta w obwodzie donieckim. Sytuacja pozostaje niezwykle trudna, codziennie toczą się ciężkie walki – w kierunku Kurachowa, Pokrowska. Ale robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapewnić stabilność naszych brygad bojowych. I osobno – operacji w obwodzie kurskim. Udało nam się już zwrócić na ten kierunek uwagę około 40 000 żołnierzy rosyjskich” – powiedział Zełenski.
W Sumach w wyniku ataku na dom dla emerytów i weteranów zginęła jedna osoba
Jedna osoba zginęła, a 13 odniosło obrażenia o różnym stopniu ciężkości w wyniku uderzenia bombą powietrzną przez Rosjan w budynek internatu dla weteranów wojennych i emerytów w Sumach – poinformowała Obwodowa Administracja Wojskowa Sum. „Rosjanie zrzucili bombę na placówkę, w której przebywało 221 pacjentów, z czego 87 było niepełnosprawnych. W wyniku uderzenia do godziny 19 jedna osoba zmarła, a 13 odniosło obrażenia o różnym stopniu ciężkości” – czytamy w komunikacie.
Prezydent Ukrainy Wołydymyr Zełenski spotka się z Joe Bidenem i Kamalą Harris
„W czwartek 26 września prezydent Biden spotka się w Białym Domu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Wiceprezydent Harris spotka się także z prezydentem Zełenskim w Białym Domu” – poinformował Biały Dom. Przywódcy omówią stan wojny między Rosją a Ukrainą, w tym planowanie strategiczne Ukrainy i USA. a także wsparcie Ukrainy w jej obronie przed rosyjską agresją. „Prezydent i wiceprezydent podkreślą swoje niezachwiane zaangażowanie we wspieranie Ukrainy, dopóki nie zwycięży ona w tej wojnie” – czytamy w oświadczeniu Białego Domu.
Rosjanie mogą kupić najnowszego iPhone’a
Rosyjscy sprzedawcy detaliczni uruchomili przedsprzedaż najnowszego iPhone'a firmy Apple, skutecznie omijając zakaz eksportu produktów tej firmy do Rosji i dając konsumentom szansę na zamówienie urządzeń w przedsprzedaży. Smartfony będą jednak o setki dolarów droższe niż w Stanach Zjednoczonych – informuje Reuters.
Czytaj więcej
Rosyjscy sprzedawcy detaliczni uruchomili przedsprzedaż najnowszego iPhone'a firmy Apple, skutecznie omijając zakaz eksportu produktów tej firmy do Rosji i dając konsumentom szansę na zamówienie urządzeń w przedsprzedaży. Smartfony będą jednak o setki dolarów droższe niż w Stanach Zjednoczonych – informuje Reuters.
Prezydium Medżlisu o oświadczeniach Sikorskiego w sprawie Krymu: Takie wypowiedzi są niedopuszczalne i cyniczne
Medżlis Narodu Tatarów Krymskich ocenił propozycję ministra spraw zagranicznych RP Radosława Sikorskiego „przekazania Krymu pod mandat ONZ z misją przygotowania uczciwego referendum po sprawdzeniu, kto jest legalnym jego mieszkańcem” jako niezgodną z interesami Ukrainy i Tatarów Krymskich. „Zgodnie z ustawodawstwem krajowym Ukrainy i prawem międzynarodowym „legalnymi mieszkańcami” Krymu są wyłącznie obywatele Ukrainy oraz osoby, które legalnie osiedliły się na terytorium Ukrainy na stałe lub czasowo, co potwierdza się zgodnie z procedurą ustaloną przez Ukrainę. W związku z tym wszelkie inne próby ustalenia legalności pobytu danej osoby na ukraińskim Krymie są niepotrzebne i niepraktyczne” – podkreśliło w oświadczeniu prezydium Medżlisu .
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indii zaprzeczyło informacjom o eksporcie indyjskich pocisków na Ukrainę
Przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych Indii Shri Randhir Jaiswal zdementował medialne informacje o wysłaniu indyjskiego eksportu pocisków na Ukrainę. „Widzieliśmy raport Reutersa. Ma on charakter spekulacyjny i wprowadza w błąd. Zakłada, że Indie dopuściły się naruszeń, które nie istnieją, a zatem jest nieścisły i szkodliwy” – czytamy w oświadczeniu na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Mołdawia będzie nadal pomagać ponad 125 tysiącom ukraińskich uchodźców
Kiszyniów będzie w dalszym ciągu pomagać ponad 125 tys. Ukraińców, którzy znaleźli schronienie w Mołdawii – powiedział Minister Spraw Zagranicznych Mołdawii Mihail Popșoi. „Potwierdzam chęć Republiki Mołdawii dalszej pomocy ponad 125 000 ukraińskich uchodźców, którzy znaleźli schronienie w naszym kraju, poprzez zapewnienie wsparcia socjalnego, edukację dzieci, zapewnienie zatrudnienia i pomoc humanitarną” – powiedział na konferencji prasowej ze swoimi ukraińskim odpowiednikiem Andrijem Sibigą. Dodał, że w ciągu ostatnich dwóch lat Mołdawia przekazała Ukrainie 11 partii pomocy humanitarnej.
Putin chce wzmocnić produkcję w ramach „ludowego przemysłu obronnego”
Prezydent Rosji Władimir Putin postawił rządowi i kompleksowi obronnemu zadanie wsparcia tzw. „ludowego przemysłu obronnego”, przede wszystkim w zakresie produkcji dronów. Na posiedzeniu Komisji Wojskowo-Przemysłowej poświęconym produkcji bezzałogowych systemów powietrznych Putin przypomniał, że dziś wraz z dużymi koncernami i firmami organizacje tzw. „ludowego przemysłu obronnego” rozpoczynają masową produkcję dronów. „Jednocześnie produkty te często nie ustępują od wyrobów koncernów pod względem niezawodności i efektywności użytkowania” – powiedział.
Słynny architekt pomaga Ukrainie. Bloki z wielkiej płyty zmienią się nie do poznania
Norman Foster, jeden z najbardziej znanych współczesnych architektów, ogłosił konkurs na modernizację Charkowa, w tym tamtejszych osiedli z wielkiej płyty. Do projektu dołączają projektanci z całego świata.
Czytaj więcej
Norman Foster, słynny brytyjski architekt, zobowiązał się do pomocy w odbudowie Charkowa. Rozpisał w tym celu międzynarodowy konkurs wśród architektów na projekt przebudowy między innymi charkowskich osiedli z „wielkiej płyty”. Dobiega końca pierwszy etap projektu.
Rosjanie ostrzelali wieś w obwodzie chersońskim
Nagranie ilustrujące skutki ostrzału opublikował na swoim profilu na Facebooku Roman Mroczko, szef chersońskiej administracji miejskiej.
Władimir Putin: Produkcja dronów w 2024 roku ma wzrosnąć w Rosji 10-krotnie
Putin, w czasie spotkania Komisji Wojskowo-Przemysłowej ws. rozwoju bezzałogowych pojazdów powietrznych specjalnego zastosowania poinformował, że rosyjskie Siły Zbrojne w ubiegłym roku otrzymały ok. 140 tysięcy dronów różnego typu.
Bank Rosji: Rezerwy walutowe wzrosły w ciągu tygodnia o miliard dolarów
13 września rezerwy walutowe Rosji wynosiły 617 mld dolarów, o miliard więcej niż 6 września.
Dwa ataki Rosjan na miasto Seredyna-Buda w obwodzie sumskim
Po pierwszym ataku, w którym ostrzelany został budynek placówki medycznej i po którym doszło do pożaru, Rosjanie zaatakowali ostrzelane wcześniej miejsce przy użyciu drona. Ranne zostały dwie osoby próbujące ugasić pożar – podaje sumska prokuratura obwodowa.
Ambasadorka UE na Ukrainie: Unia powinna promować członkostwo Kijowa
Dla Unii Europejskiej ważne jest posiadanie takich samych gwarancji bezpieczeństwa jak Ukraina, dlatego promowanie przyszłego członkostwa Ukrainy w Sojuszu odpowiada interesom UE – powiedziała Katarina Maternova, ambasadorka UE na Ukrainie.
- To prawda, że żaden inny kraj nie wszedł do UE bez przystąpienia do NATO, więc droga do zapewnienia przyszłości Ukrainie jest w NATO-powiedziała ambasadorka.
Rosyjskie pieniądze pomogą tej zimy ukraińskiej energetyce
Bruksela planuje eksport prądu od unijnych sąsiadów Ukrainy - UE chce zapobiec zimowym kłopotów z dostawami energii na Ukrainie i odbudować tamtejsza infrastrukturę.
Czytaj więcej
Ukraińców czeka ciężka zima, z przerwami w dostawie prądu nawet do 18 godzin na dobę. Unia Europejska chce temu zapobiec. Bruksela planuje eksport prądu od unijnych sąsiadów oraz pomoc w odbudowie zniszczonych przez rosyjskie ataki obiektów.
PE przyjął rezolucję ws. ograniczeń Ukrainy w stosowaniu broni
Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą kraje Unii Europejskiej do natychmiastowego zniesienia wszystkich ograniczeń nałożonych na Ukrainę w kwestii wykorzystywania zachodniej broni do atakowania celów w głębi Rosji.
Niemcy przekazały Ukrainie duży pakiet pomocy wojskowej
Niemcy przekazały Ukrainie nowy pakiet pomocy wojskowej, który obejmuje m.in. 22 czołgi Leopard 1 A5 i ponad 60 000 sztuk amunicji 155 mm.
Ukraina otrzyma także – między innymi – 5 gąsienicowych pojazdów terenowych Bandvagn 206 (BV206), jeden terenowy pojazd gąsienicowy Warthog, 3 samobieżne działa przeciwlotnicze GEPARD z częściami zamiennymi, 2 radary obserwacji powietrznej TRML-4D, 10 karabinów maszynowych MG3 z 500 zapasowymi lufami i zamkami, milion sztuk amunicji do broni palnej, 6 zbiorników do usuwania min WISENT 1 z częściami zamiennymi, systemy samoobrony 2 AMPS dla helikopterów, opancerzony pojazd inżynieryjny DACHS z częściami zamiennymi.
Rosjanie przenoszą broń i wojsko z Krymu do obwodu kurskiego
Partyzanci z grupy Atesz zaobserwowali, że Rosjanie przenoszą broń, amunicję i sprzęt 810. Brygady Morskiej z Krymu do obwodu krymskiego.
Rosjanie zamieniają ukraińską Mierzeję Kinburnską w strefę walk
W wyniku działań wojennych na terenie rezerwatu Mierzei Kinburnskiej w obwodzie mikołajowskim okresowo szaleją pożary.
Na Mierzei rosły unikalne rośliny i żyły dzikie zwierzęta. Bomby i pochodzące z nich zanieczyszczenia zabiły już okoliczne delfiny.
UE przeznacza 160 milionów euro na rzecz Ukrainy
UE przeznacza 160 milionów euro na rzecz Ukrainy, w tym 100 milionów z dochodów z zamrożonych aktywów rosyjskich, aby pomóc sektorowi energetycznemu – zapowiedziała Ursula von der Leyen.
Zimą nawet kilunastogodzinne przerwy w dostawie prądu
Według prognoz ekspertów, z którymi przeprowadziła wywiady Misja Monitorująca Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka na Ukrainie (UNHRM), zimą przerwy w dostawie prądu będą trwać od 4 do 18 godzin dziennie
- Ta zima będzie bardzo trudna. Ludzie prawdopodobnie będą musieli zmierzyć się z regularnymi przerwami w dostawie prądu w całym kraju. Wszelkie nowe ataki prowadzące do dłuższych przerw w dostawie prądu mogą mieć katastrofalne skutki” - powiedziała Danielle Bell, szefowa Misji Monitorującej Praw Człowieka ONZ na Ukrainie.
Ursula von der Leyen odwiedzi jutro Kijów
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen jutro odwiedzi Kijów – informuje telewizja BFM.
Kluczowym tematem rozmów będzie pomoc UE w zapewnieniu Ukrainie zasobów energetycznych na nadchodzącą zimę.
Prezydent Rumunii prosi parlament o zgodę na powstanie ośrodka szkoleniowego dla ukraińskich marynarzy
Prezydent Rumunii Klaus Iohannis zaapelował do parlamentu o zatwierdzenie utworzenia w kraju ośrodka szkoleniowego dla ukraińskich marynarzy.
Iohannis podkreślił w swoim liście do parlamentu potrzebę wzmocnienia i zróżnicowania szkolenia ukraińskiego personelu wojskowego. Propozycja ta została złożona w ramach Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, znanej również jako format Ramstein, która nadzoruje mechanizm mający na celu wzmocnienie zdolności morskich kraju.
Rumunia będzie wspierać szkolenie ukraińskich marynarzy w ramach swoich obecnych zdolności, a wkład społeczności międzynarodowej pomoże utrzymać działalność ośrodka. Wielka Brytania zapewni pełne finansowanie początkowej fazy jego rozwoju. Oczekuje się, że ośrodek będzie działał przez dwa lata, pod warunkiem uzyskania wcześniejszej zgody partnerów wojskowych.
Obwód kurski: Jedna osoba ranna w ukraińskim ostrzale
W ostrzale rejonu wsi Rżawa w obwodzie kurskim z terytorium Ukrainy ranna miała zostać jedna osoba - podają lokalne władze. Ostrzał uszkodził dwa budynki mieszkalne - wynika z komunikatu władz rejonu.
Dwie ofiary śmiertelne ostrzału obwodu sumskiego
Wczoraj wieczorem i dziś rano Rosjanie przeprowadzili 19 ataków artyleryjskich na obszary przygraniczne obwodu sumskiego. Odnotowano trzydzieści osiem eksplozji.
W ostrzale dwie osoby zostały ranne, dwie zginęły.
MFW jednak szykuje się na powrót do Rosji
Misja MFW miała polecieć do Moskwy już w październiku - Miał to być pierwszy techniczny kontakt między Funduszem a rosyjskim rządem i instytucjami finansowymi tego kraju od inwazji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku.
Czytaj więcej
Międzynarodowy Fundusz Walutowy potrzebuje więcej czasu, aby przygotować się do rygorystycznych konsultacji z Rosją — tak tłumaczy się zarząd z opóźnienia w przeglądzie rosyjskiej gospodarki.
Ukraiński deputowany podejrzany o przekupstwo na międzynarodowej liście osób poszukiwanych
Wysoki Sąd Antykorupcyjny (HACC) Ukrainy umieścił Andrija Odarczenkę, deputowanego z partii Sługa Narodu (Sluha Narodu), na krajowej i międzynarodowej liście poszukiwanych. Jest oskarżony o próbę przekupienia kierownictwa Ministerstwa Odbudowy kraju. Wcześniej informowano, że Odarczenko uciekł za granicę.
Europosłanka PiS: Przyszłością Łukaszenki jest proces w Hadze
W wystąpieniu przed PE Małgorzata Gosiewska domagała się natychmiastowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych na Białorusi, w tym znanego dziennikarza Andrzeja Poczobuta i laureata Nagrody Nobla Alesia Bialackiego.
Według niej 6 więźniów politycznych już zmarło lub zostało zabitych za kratami przez reżim Łukaszenki.
Gosiewska stwierdziła, że przyszłością białoruskiego dyktatora jest proces w Hadze.
Ambasadorka UE na Ukrainie: Przystąpienie Ukrainy do Unii do końca dekady realne
Ambasadorka UE na Ukrainie Katarína Maternová uważa, że prognoza, zgodnie z którą Ukraina mogłaby dołączyć do Unii Europejskiej do końca dekady, jest realistyczna.
- Nie tylko techniczny proces negocjacji wymaga czasu. Trzeba również uzyskać polityczną ratyfikację wszystkich państw członkowskich, ponieważ przyjęcie nowego członka jest zmianą traktatu UE. Tak więc musi on zostać ratyfikowany w formacie wymaganym przez każde z państw członkowskich, a to zawsze zajmuje czas. W przypadku rozszerzenia z 2004 r. zajęło to około półtora roku – powiedziała ambasadorka w rozmowie z „Ukraińską Prawdą”.
Rosjanie informują o ofierze ostrzału okupowanej części obwodu chersońskiego
Wołodymyr Saldo, szef lokalnych władz okupacyjnych, poinformował, że w ukraińskim ostrzale zginął 66-letni mieszkaniec jednej z wsi. W ciągu doby na okupowaną część obwodu chersońskiego miało spaść 45 pocisków artyleryjskich. Ostrzelanych zostało dziewięć miejscowości.
UE chce objąć sankcjami jak najwięcej rosyjskich tankowców „floty cienia”
Specjalny Przedstawiciel UE ds. Sankcji, David O'Sullivan powiedział, że flota cienia jest głównym zmartwieniem UE, ponieważ składa się z licznych statków wykorzystywanych do obejścia limitu cen ropy naftowej. Statki te są zwykle w złym stanie, a UE nie ma danych na temat tego, czy są ubezpieczone, ale nadal pływają po otwartym morzu, przewożąc ropę
O'Sullivan dodał, że pierwszą rzeczą, jaką robi UE, jest współpraca z organizacjami morskimi, aby kraje były bardziej świadome takich zagrożeń. Zauważył, że nakładanie ukierunkowanych sankcji na poszczególne statki zaangażowane w nielegalny handel ropą jest stosunkowo nową sprawą dla UE, rozpoczętą zaledwie kilka miesięcy temu.
Reuters: Europejscy odbiorcy amunicji artyleryjskiej z Indii przekazują ją Ukrainie
Rosja poruszała kilka razy tę kwestię w rozmowach z przedstawicielami Indii, ale Delhi, jak dotąd, nie podjęło kroków, by zatrzymać napływ indyjskiej amunicji nad Dniepr.
Czytaj więcej
Amunicja artyleryjska sprzedawana przez indyjskie firmy została przekierowana przez europejskich odbiorców na Ukrainę, a New Delhi nie interweniowało w tej sprawie, pomimo protestów Moskwy - podaje Reuters powołując się na źródła w Indiach, rządach państw Europy i przedstawicieli przemysłu obronnego.
Sztab Główny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje o stratach Rosjan
Według Strony ukraińskiej agresor stracił ostatniej doby 1130 żołnierzy.
W nocy obrona powietrzna wyeliminowała wszystkie rosyjskie drony
W nocy z 18 na 19 września Rosjanie uderzyli w obwód charkowski trzema przeciwlotniczymi pociskami kierowanymi S-300/S-400 z obwodu biełgorodzkiego, jednym kierowanym pociskiem lotniczym Ch-59/69 z przestrzeni powietrznej obwodu zaporoskiego, a także 42 szturmowymi bezzałogowcami typu Shahed.
Zestrzelono wszystkie 42 szturmowe bezzałogowe statki powietrzne oraz kierowany pocisk lotniczy Ch-59/69
Stoltenberg: Mocarstwa autorytarne coraz bardziej zjednoczone w obliczu wojny na Ukrainie
- Wojna na Ukrainie wyraźnie pokazała, jak autorytarne reżimy w Rosji, Chinach, Iranie i Korei Północnej coraz bardziej się jednoczą, co wymaga zdolności do konsolidacji ze strony świata demokratycznego - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, którego kadencja na tym stanowisku wygasa 1 października, w wywiadzie dla "The Times".
Zdaniem Stoltenberga na czele tego sojuszu stoi prezydent Xi, a Chiny są „decydującym pomocnikiem” Putina. To wsparcie dla Rosji ze strony reżimów w wymienionych krajach stale rośnie.
- Chiny podtrzymują gospodarkę wojenną Rosji i dostarczają komponenty, mikroelektronikę, mikroprocesory, których Rosja używa do budowy pocisków i bomb, których używa na Ukrainie – powiedział szef NATO.
Kamala Harris spotka się z Wołodymyrem Zełenskim
Wiceprezydent USA i kandydatka Demokratów na prezydenta Kamala Harris zaplanowała spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w przyszłym tygodniu w Waszyngtonie.
Podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ, które odbędzie się w dniach od 24 do 30 września, z Zełenskim spotka się także prezydent Joe Biden.
W nocy nad Rosją strącone zostały trzy ukraińskie drony
Informację o strąceniu dronów podaje Ministerstwo Obrony Rosji. Drony zostały strącone nad obwodami biełgorodzkim i kurskim.
Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt
Okręt, który znajduje się na wodach Morza Czarnego, jest uzbrojony w cztery pociski Kalibr.
Kijów przekazał 1 000 dronów FPV ukraińskiej armii
Drony trafią do 3. Samodzielnej Brygady Szturmowej.
Na Charków spadły w nocy trzy bomby kierowane
Jedna z nich spadła na przedmieścia, druga – na teren pomiędzy szkołą a przedszkolem, trzecia – na dzielnicę przemysłową - podał mer miasta, Ihor Terechow.
153 starcia na froncie w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że ponad połowa starć prowadzona jest w rejonie Pokrowska i Kurachowego w obwodzie donieckim. Rosjanie w ciągu doby przeprowadzili jeden atak rakietowy, 59 ataków powietrznych, 532 ataki z użyciem dronów-kamikadze i niemal 3 300 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskich sił i terenów zabudowanych.
Biały Dom nie zna jeszcze wszystkich szczegółów ukraińskiego planu zwycięstwa
W ten sposób John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa przy Białym Domu, odpowiedział na pytanie czy Joe Biden, prezydent USA, miał okazję zapoznać się z planem zwycięstwa, jaki przygotował Wołodymyr Zełenski oraz czy Biały Dom uważa, że plan ten może doprowadzić do rzeczywistego zwycięstwa. - Nie zostaliśmy jeszcze o nim w pełni poinformowani – powiedział Kirby.
Donald Trump zasygnalizował, że jest gotów spotkać się z Wołodymyrem Zełenskim
Zełenski w przyszłym tygodniu przyjedzie z wizytą do USA, w związku z posiedzeniem Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Trump, pytany przez dziennikarzy, czy spotka się wówczas z Zełenskim, który zapowiadał, że chce przedstawić kandydatowi Partii Republikańskiej na prezydenta swój plan pokojowy, odpowiedział „prawdopodobnie tak”.
W nocy w części obwodów Ukrainy ogłoszono alarm powietrzny w związku z atakiem dronów
W obwodzie kijowskim, nad którym pojawiły się drony-kamikadze Shahed, aktywna była obrona przeciwlotnicza.
W Charkowie dwa razy w nocy rozlegały się eksplozje
W mieście ogłoszono wcześniej alarm rakietowy. Mer Charkowa, Ihor Terechow pisał o ataku z użyciem lotniczych bomb kierowanych.
Władimir Putin odwiedzi jeden z zakładów przemysłu obronnego w Petersburgu
W czasie wizyty Putin ma kontynuować dyskusję na temat rozwoju sił zbrojnych Rosji, którą rozpoczął dzień wcześniej.
Rosjanie w ciągu ostatnich dni odzyskali kontrolę nad ok. 20 proc. terytorium zajętego w sierpniu przez wojska ukraińskie w obwodzie kurskim (MAPA)
Rosyjskie wojska zbliżyły się do głównej linii komunikacyjnej ukraińskich wojsk. Siły rosyjskie zaktywizowały się także w rejonie Sudży.
Rosyjski kontratak w obwodzie kurskim
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 938 dniu wojny
Tak wyglądała sytuacja na froncie w 938 dniu wojny
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. MSZ Ukrainy poinformował, że Polska otrzyma notę protestacyjną w związku z zatrzymaniem na lotnisku w Krakowie ukraińskiego boksera, Ołeksandra Usyka.