[b]Tak orzekł WSA w Gdańsku 10 września 2009 r. (I SA/Gd 403/ 09).[/b]
Spółka zajmująca się dostawą energii pod rygorem utraty koncesji zobowiązana była do podziału przez wydzielenie (rozdzielenie działalności dystrybucyjnej od innych form działalności, takich jak wytwarzanie i obrót energią) na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0878F97C9B855869DA1A3F9BAD45E3AB?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link]. W związku z tym złożyła wniosek do ministra finansów o interpretację przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link].
Jej zdaniem taka czynność nie podlega VAT, bo nie jest wykonana w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej. Nawet gdyby uznać, że podział wykonywany jest w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to i tak nie występuje tu wynagrodzenie w zamian za przenoszone składniki majątkowe.
Organ podatkowy przedstawił inne stanowisko. Stwierdził, że podział dokonany przez spółkę może być dostawą towarów lub świadczeniem usług i jest zrównany z odpłatnymi czynnościami podlegającymi VAT. Wskazał również, że spółka występuje w charakterze podatnika na wszelkich polach działania, a przepisy ustawy o VAT nie przewidują szczególnego wyłączenia dla podziału spółki przez wydzielenie.
WSA przyznał rację podatnikowi. Zauważył, że organ podatkowy nie odniósł się do kwestii traktowania podziału spółki jako działalności gospodarczej (art. 15 ustawy o VAT). Ponadto wskazał, że z literalnego brzmienia art. 7 ust. 2 ustawy o VAT wynika, że nieodpłatne przekazanie towarów należących do majątku przedsiębiorstwa na cele związane z jego prowadzeniem nie podlega VAT. Dostosowanie działalności do obowiązujących przepisów i uniknięcie sankcji w postaci utraty koncesji jest zdaniem sądu takim celem.